لوگو امرداد
در امرداد 485 بخوانید:

بند و آزادی؛ معناگرایی در پل‌های تاریخی ایران

p06فضاهای نیمه­‌باز در مهرازی، دربردارنده­‌ی گیرایی­‌های ویژه‌­ای هستند که ترکیبی از بستگی و آزادی فضایی را ارائه می‌­دهند. این فضاها، با ترازمندی مناسب میان اندازه‌­ی بستگی و آزادی، امکان ایجاد آزمون­‌های گوناگون در فضا را فراهم می­‌سازند.

ایران با اقلیم­‌های گوناگون خود از معتدل تا گرم ­و­ خشک و گرم ­و ­مرطوب، شرایط آب­ و­ هوایی بسیار گوناگونی دارد. در بخش‌­های خشک با تفاوت بسیار بین بیشترین و کمترین دما در بلندای روز روبه­‌رو هستیم که فضاهای نیمه‌­باز به­ عنوان پاسخی به شرایط سخت آب­ و ­هوایی طراحی شده‌­اند. این فضاها با پیوند یافتن با ارزش­‌های فرهنگی ایرانی، مانند مهمان‌­نوازی و پیوند با طبیعت، هماهنگی دارند.

در این فضاها، با بهره­‌گیری از کاراستاه‌های (:مصالح) محلی و کمترین وزن ممکن، نه­‌تنها نیاز به بهره‌­گیری از مصالح ساختمانی را کاهش می­‌دهیم، بلکه به زیبایی­‌های مهرازی نیز دست میابیم. این فضاها با ایجاد گیرایی­‌های گوناگون و کم‌مصرف، افزون­‌بر کارکردی که دارند، ارزش زیبایی ویژه‌­ای را نیز به ما نشان می­‌دهند.

پل­‌ها در مهرازی ایران: گنجینه­‌های فرهنگی و ارتباطی

پل­‌ها در تاریخ و فرهنگ ایران نقش بسیار مهمی را ایفا کرده‌­اند و این نقش از سده‌­ها پیش ادامه یافته است. از دوران گذشته تا به امروز، این سازه­‌های زیبا به­‌عنوان وسیله‌­ای برای ایجاد ارتباط انسانی، ساده‌­تر کردن بازرگانی و نشان دادن توان ساختارهای مهندسی و مهرازی کشور به کار رفته‌­اند. این پل‌­ها با پیوند بین دوسوی یک مانع طبیعی، افزون­‌بر جابه­‌جایی کالاها، افکار و فرهنگ بین دو جامعه را رواج داده و به رشد هر دو کمک کرده‌­اند.

افزون بر رفت‌­و ­آمد، مهرازی پل­‌ها در ایران به­‌عنوان فضایی فرهنگی و سرگرم­‌کننده نیز شناخته می­‌شود. این سازه­‌ها به­‌عنوان جاهای برخورد اجتماعی و زیبایی­‌های مهرازی به کار­ می­‌روند. برای نمونه در اصفهان، شهروندان در نزدیکی پل­‌ها مانند خواجو به هم می­‌پیوندند و شب­‌ها را با آوازهای سنتی زنده می­‌کنند.

آنچه در بالا آمده است بخشی از نوشتاری‌ست با عنوان «بند و آزادی؛ معناگرایی در پل‌های تاریخی ایران»، به قلم سید عقیل کشاورز، که در تازه‌ترین شماره‌ی امرداد چاپ شده است.

متن کامل این نوشته را در رویه‌ی ششم (تاریخ و باستان‌شناسی) امرداد 485 بخوانید.

«امرداد» شماره‌ی 485  از شنبه 12 خوردادماه، 1403 خورشیدی، در روزنامه‌فروشی‌ها و نمایندگی‌های امرداد در دسترس خوانندگان قرار گرفت.

خوانندگان می‌توانند برای دسترسی به هفته‌نامه‌ی امرداد افزون‌بر نمایندگی‌ها و روزنامه‌فروشی‌ها از راه‌های زیر نیز بهره ببرند.

فروش اینترنتی فایل پی‌دی‌اف شماره‌ی  485 هفته‌نامه امرداد

فروش اینترنتی نسخه‌ی چاپی شماره‌ی  485 امرداد

اشتراک ایمیلی هفته‌نامه‌ی امرداد

نشانی نمایندگی‌ها و دکه‌های فروش امرداد در تهران

برای دریافت فایل اکسل نمایه امرداد کلیک کنید

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-04-24