لوگو امرداد

آگاهی‌رسانی انجمن موبدان از برگزاری آیین واج‌یشت گهنبار

واج یشتپایداری بیماری کووید-19 و پیامدهای آن، برگزاری گردهمایی‌های آیینی را ناشدنی کرده است. از این‌رو، موبدان یسناخوان، بدون باشندگی همکیشان آیین واج‌یشت دومین گهنبار سال 99 را برگزار می‌کنند.
واج‌ یشت گهنبار یکی از کهن‌ترین آیین‌ زرتشتی است که در شهرهای زرتشتی‌نشین به تایید انجمن موبدان برگزار می‌شود. پیرو وچر انجمن موبدان تهران و بایستگی دوری از گردهمایی در دوران فراگیری کرونا، یسناخوانی آیین واج‌‌یشت دومین چهره گهنبار در سال 99 تنها با یک موبد برگزار می‌شود. موبد پدرام سروش‌پور به عنوان هماهنگ‌کننده‌ی آیین واج‌یشت گهنبار پیام انجمن موبدان را به آگاهی رساند. در پیام انجمن موبدان چنین آمده است:

آگاهی‌رسانی برگزاری واج‌یشت گهنبار
در راستای وچر انجمن موبدان در شرایط حساس کنونی و امکان گسترش بیماری کرونا به آگاهی همکیشان می‌رساند واج‌یشت گهنبار در آتشکده‌های تهران و یزد همچون دفعه گذشته تنها با حضور یک موبد یسناخوان برگزار شده و موبدان راسپی با یسناخوانی از منزل ایشان را همراهی خواهند کرد.
لذا از همکیشان هم خواستاریم از حضور در آتشکده جدا خودداری نموده و همچون گهنبار پیشین با اوستاخوانی از منزل مراسم را همراهی نمایند و از تشکیل اجتماعات بیش از 5 نفر در هر مراسم دینی البته آنهم با رعایت کامل موازین بهداشتی، جلوگیری به عمل آورند.
به امید روزی که انسان‌ها بتوانند برپایه خرد دانا و پویا و وجدان هشیار و بیدار بر تمام نمادهای اهریمنی از جمله چنین بیماری‌هایی غلبه کرده و بتوانیم دوباره با همازوری و در کنار هم سنت‌های زیبای دینمان را برگزار نماییم.

با سپاس
انجمن موبدان

همکیشان سپیده‌دم روز خور ایزد و تیرماه زرتشتی، یکشنبه هشتم تیرماه خورشیدی ساعت ۵ بامداد با هم‌آوایی اوستاخوانی، آیین واج‌یشت پیشواز گهنبار میان تابستان بزرگ را به صورت غیرحضوری، هم‌بهره می‌شوند.
شادی اهورایی در جشن‌های زرتشتی، با نیایش اهورامزدا و بزرگداشت جلوه‌های مینوی و گیتوی آفریدگار، با دادودهش، همازوری، هبستگی به بار می‌نشیند و خویشکاری دلپذیر دینی زرتشتیان می‌شود. آیین گهنبار از جشن‌های سالیانه است که در شش هنگام یا شش چَهره و هر چهره به مدت پنج روز برگزار می‌شود. شش چهره‌ی گهنبار در باور زرتشتیان نماد آفرینش جهان و هستی از سوی پروردگار در شش گام است. زرتشتیان با برگزاری آیین واج‌یشت پیش از آغاز هر چهره‌ به پیشواز گهنبار می‌روند. واج‌ یشت گهنبار یکی از کهن‌ترین آیین‌ زرتشتی است که در شهرهای زرتشتی‌نشین به تایید انجمن موبدان برگزار می‌شود. موبدان پیش از سپیده دم، پیش از آغاز هر چهره گهنبار، در مکان سپندینه یشت‌خانه‌ی آتشکده‌ی ورهرام، هفتاد و دو هات یسنا را می‌سرایند که این آیین یزشن‌خوانی، یسنا خوانی نام دارد. موبدان هنگام یزشن‌خوانی و سرودن یسنا شربت گیاه هوم را که از کوبیدن و نرم کردن ساقه‌های گیاه است، آماده می‌کنند و به بهدینان باشنده در آیین می‌دهند تا بیاشامند. در پایان آیین واج‌یشتِ گهنبار، نخستین روز هر چهره‌ی گهنبار آغاز می‌شود. باشد با گذر از روزهای سخت و ریشه‌کنی ویروس کرونا باردیگر گردهم آییم.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-05-03