تارنمای خبری امرداد

بخشی از ساباط ثبت ملی شده‌ی دزفول ویران شد

بخشی از ساباط تاریخی و ثبت ملی «بیدل» در محله‌ی قلعه دزفول به علت فشار نخاله‌های ساختمانیاز میان رفت. 

به گزارش خبرگزاری ایرنا، رییس سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول به رسانه‌ها گفت: «ساباط بیدل مربوط به دوره قاجار در محله قلعه دزفول در کوچه مجدیان واقع شده که در ۱۲ بهمن‌ماه 1381 خورشیدی، با شماره ۷۱۰۴ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است».

مسعود شامدیل تخریب املاک شمالی و جنوبی را عامل آسیب‌های جدی وارد شده بر این ساباط تاریخی دانست و افزود: «این اثر ثبت ملی بوده که برخی  افراد به‌دلیل  دستیابی و برون‌رفت از مشکلات خانه‌های قدیمی و تاریخی و بلا تکلیف بودن آن اماکن، در اقدامی خودسرانه این اثر تاریخی را تخریب کردند».

وی با گفتن اینکه انباشته شدن مصالح و نخاله‌های ساختمانی پشت دیوار به این ساباط تاریخی فشار آورده بود، گفت: «افزایش حجم مصالح و ورود آب در فصل بارندگی تخریب این بنا را به همراه داشته است».

شامدیل افزود: «باید اقدام قانونی برای مقابله با اقدامات انجام گرفته نسبت به بافت قدیم و آثار تاریخی صورت گیرد».

وی با گفتن اینکه گذر از این ساباط از سال‌های گذشته ممنوع شده بود، افزود: «بازسازی این اثر تاریخی به‌زودی توسط سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول آغاز می‌شود».

رییس سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول ادامه داد: «بافت قدیم دزفول هویت تاریخی این شهر است که مردم نیز باید علاوه بر نهادهای دولتی در حفظ و نگهداری آن کوشا باشند».

ساباط‌  از ویژگی‌های معماری زیست‌بوم‌های گرمسیر و کویری است. این آثار تاریخی در ایران در استان‌هایی مانند یزد، کرمان، اصفهان، خوزستان، خراسان جنوبی و جاهای دیگر یافت می‌شود.

شهر دزفول از شمار مراکز مهم شهری و تاریخی استان خوزستان است که با پیشینه تاریخی چندهزار ساله از کهن‌ترین شهرهای کشور به شمار می‌رود.

بافت آجری دزفول به عنوان یک سرمایه‌ی ملی دارای بیش از ۳۰۰ اثر تاریخی است که برخی از آن‌ها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌ است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.