تارنمای خبری امرداد
انجمن زرتشتیان شیراز برخط برگزار کرد

آیین جشن‌خوانی درگذشت اشوزرتشت در شیراز

انجمن زرتشتیان شیراز، به فراخور درگذشت اشوزرتشت اسپنتمان، آیین جشن‌خوانی را روز خور ایزد و دی‌ماه، ویژه‌ی زرتشتیان شیراز به شیوه‌‌ی مجازی، برخط برگزار کرد.

آیین جشن‌خوانی را موبدیار رستم خسرویانی به یاد یگانه وخشور ایران‌زمین اشوزرتشت مهراسپنتمان، به‌جا آورد. گات‌هاخوانی با آوای آرنیکا بهمردی‌کلانتری و فرنام ایرجی، سخنرانی خسرو قدس، فرنشین انجمن زرتشتیان شیراز و ناهید فلفلی از دیگر برنامه‌های بامداد آدینه پنجم دی‌ماه 1399خورشیدی در تالار روانشاد یزدانی بود. با پایداری فراگیری کووید-19، امسال این آیین بدون باشندگی رهروان آن پیام‌آور یکتاپرستی، به شیوه‌ی مجازی برگزار شد.
خسرو قدس فرنشین انجمن زرتشتیان شیراز با درود به فروهر پاک اشوزرتشت مهراسپنتمان، نخستین پیام‌آور راستی و یکتاپرستی گفت: «اشوزرتشت پیامبری است که گزینش راه نیکی از بدی را خردمندانه و آگاهانه به خودمان محول کرده است، امیدوارم ما بتوانیم پیروان خوبی برای ایشان باشیم».
قدس با یادی از اشویی روان بهدین افلاتون سهرابی، فرنشین پیشین انجمن زرتشتیان شیراز گفت : «آن روانشاد یکی از پیروان راستین اشوزرتشت بود و در طول زندگی پربار خود خدمات شایانی را به جامعه زرتشتی ایران به ویژه جامعه زرتشتی شیراز عرضه کرد»
وی در بخشی از سخنانش از کمیسیون‌های سه‌گانه‌ی انجمن زرتشتیان شیراز (دینی، بانوان و ورزش) برای برگزاری شایسته‌ی همه‌‌ی برنامه‌ها، جشن‌ها وآیین‌ها به شیوه‌ی مجازی از آغاز فراگیری بیماری کرونا تاکنون سپاسگزاری کرد.
در ادامه خسرو قدس از شرکت‌کنندگان شیرازی همایش اوستاخوانی و گات‌هاشناسی مانتره که امسال به گونه‌ی مجازی برگزار شد، با نام‌بردن آنها سپاسداری کرد. در همایش مجازی امسال راتا پوردهی زین‌آباد و آرتان سرایی در رده ی ازبرخوانی زیر 10 سال، آرنیکا بهمردی‌کلانتری در چالش دوستی با گاهان، مهتاب گشتاسبی و فرشته هنگامی در رده‌ی اشتود و سپنتمدگات، فرشاد خدادادی، ساناز گشتاسبی و مهتاب گشتاسبی در چالش آوای خوش شرکت کردند که فرشته هنگامی در رده ی اشتود و سپنتمدگات برگزیده شد.
فرنشین انجمن زرتشتیان شیراز در بخش پایانی سخنانش، ساناز گشتاسبی و فرشته هنگامی را به عنوان پذیرفته‌شدگان آزمون ورودی دانشگاه‌ها در مقاطع کارشناسی ارشد ژنتیک دانشگاه کرمان و روانشناسی دانشگاه شیراز معرفی کرد و به ایشان شادباش گفت.
سپس ناهید فلفلی در سخنانی زندگینامه‌ی اشوزرتشت را از زادروز تا درگذشت روایت کرد و گفت: «اشوزرتشت ذهنی پرسش‌گر داشت و بایستی از اشوزرتشت بیاموزیم که خواستار دانایی و آگاه شدن باشیم و هیچ‌گاه از پرسیدن هراس نداشته باشیم».
وی افزود: «اشوزرتشت همواره از داشتن اندیشه‌ای روشن سخن به میان می‌آورد، اندیشه‌ای که از افزایش اطلاعات و آگاهی بدست می‌آید و در آن خودبینی و تعصب جایی ندارد، اندیشه‌ای که سودمند بوده و خوشبختی را برای همگان به ارمغان می آورد».
فلفلی ادامه داد: «اشوزرتشت پیوسته از ما تلاش و کوشش و آبادانی می‌خواهد و ریاضت و گوشه‌نشینی در دین زرتشتی جایگاهی ندارد».
فرتورهای این آیین را با هم می‌بینیم:

آیین درگذشت اشوزرتشت شیراز

آیین درگذشت اشوزرتشت شیراز

آیین درگذشت اشوزرتشت شیراز

آیین درگذشت اشوزرتشت شیراز

آیین جشن‌خوانی، موبدیار رستم خسرویانی

پخش برخط آیین جشن‌خوانی درگذشت اشوزرتشت

آیین جشن خوانی، موبدیار رستم خسرویانی به‌جا آورد

آیین درگذشت اشوزرتشت شیراز

آیین‌ جشن‌خوانی، به کوشش موبدیار رستم خسرویانی اجرا شد

گات‌هاخوانی با آوای آرنیکا بهمردی‌کلانتری و فرنام ایرجی

سخنرانی خسرو قدس، فرنشین انجمن زرتشتیان شیراز

سخنرانی ناهید فلفلی در مورد اشوزرتشت و گات‌ها

فرتورها از شهرام پوردهی

1842

5/5 - (5 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید