لوگو امرداد
امروز خورداد امشاسپند ششمین روز گاهشماری زرتشتی، ششم فروردین‌ماه

زادروز علی‌اکبر شکارچی؛ نوازنده کمانچه ایرانی، استاد موسیقی

57917894امروز فرخ و پیروز روز خورداد امشاسپند و فروردین‌ماه سال 3759 زرتشتی، زادروز اشوزرتشت مهراسپنتمان، یگانه پیام‌‌آور ایرانی، روز ملی زرتشت، آدینه ششم فروردین‌ماه 1400 خورشیدی، 26 مارس 2021 میلادی

علی‌اکبر شکارچی نوازنده کمانچه ایرانی آهنگساز و استاد موسیقی سنتی و موسیقی لری ششم فروردین‌ماه 1328 خورشیدی در روستای ایستگاه چم سنگر شهرستان دورود استان لرستان زاده شد.

او نواختن کمانچه را از کودکی تحت تأثیر نوازندگان محلی آغاز کرد و پس از دریافت دیپلم و خدمت سربازی در سن ۲۰ سالگی به تهران رفت.
شکارچی در سال ۱۳۵۰ با ساز تخصصی کمانچه به‌دانشگاه هنرهای زیبای تهران وارد شد. کمانچه‌نوازی را تحت تاثیر کمانچه نوازان لرستان آغاز کرد و نخستین کسی بود که با ساز تخصصی کمانچه، به‌تحصیل موسیقی در دانشگاه تهران پرداخت.
او نخستین کنسرت را در شیراز در سال ۱۳۵۴ به‌سرپرستی حسین علیزاده اجرا کرد. در ۱۳۵۶ نفر اول کمانچه‌نوازی ایران در آزمون «باربد» به دبیری هوشنگ ابتهاج و داوری علی‌اکبر شهنازی، مهدی فروغ، مهدی برکشلی، داریوش صفوت و علی تجویدی شد.
وی در ۱۳۵۸ نخستین اجرای صحنه‌ای را در دانشکده هنرهای زیبا با حسین علیزاده و بهمن رجبی به گونه‌ی سه‌نوازی داشت که با توجه به استقبال فراوان به عنوان نخستین کارش به نام «موسیقی خلق لر» منتشر شد. پس از آن کارهای زیادی را انفرادی به انجام رساند که از جمله آنها تدوین و انتشار تک‌خوان با گروه کر و سرنا‌نوازی شامیرزا مرادی و نیز آلبوم «خونین شهر» با همکاری «عطا جنکوگ» است.
او در سال ۱۳۷۱ «ردیف‌های میرزاعبداله» را برای اولین بار به‌عنوان یک شیوه آموزشی و یک منبع مرجع ضبط کرد. بعد از آن اجرای قطعاتی از موسیقی لری به یاد «علیرضا حسین‌خانی» و «بیست ترانه لری» بود که از سوی آوای شیدا به‌سرپرستی «محمدرضا لطفی» در دسترس همگان گذاشته شد.
از اين نوازنده کمانچه و ردیف‌دان، کتاب تحت عنوان «بیست ترانه کهن لری» و دو کتاب دیگر با عنوان‎های «وزن‌خوانی جلد یک» و «وزن‌خوانی جلد دو» نیز منتشر شد.
پس از این دوره به اجرای شماری تک‌نوازی می‎رسیم، نظیر: “خواب شقایق” “عاشقانه” “بهار باد”( به‌همراه ارکستر سمفونیک و سازهای محلی با اجرای ایرج رحمانپور)
شکارچی نزد استادانی چون بهاری، صفوت، ذوالفنون و نورعلی‌ برومند به فراگیری موسیقی پرداخت و کارهای آوازی را نزد استادانی چون کریمی، فروتن و هرمزی فراگرفت.
او پس از فارغ‌التحصیلی در همان دانشکده هنرهای زیبای تهران به‌تدریس پرداخت و سپس نزدیک به هشت سال در دانشگاه هنر و سوره کمانچه‌نوازی درس داد.
وی به‌همراه «حسین علیزاده» کنسرت‌های گوناگونی را در کشورهای اروپایی مانند اتریش و آلمان اجرا کرد. و نیز همراه دخترش «آساره شکارچی» که نوازنده تنبک است، کنسرت‌هایی را در کشورهای سوئد، سوئیس، نروژ، بلژیک، فرانسه، اسپانیا، انگلستان، کلمبیا، استرالیا و چندین کشور دیگر به‌صحنه بردند.
در ایران نیز از سال ۹۴ در شهرهای اهواز، اندیمشک، بهبهان، دورود، کوهدشت، اراک و خرم آباد به‌صورت تکنوازی و یا به‌همراه گروهی بنام «کمان آوا» که از بهترین استادان کمانچه‌نواز ایران تشکیل شده است، به اجرای کنسرت پرداخت.

آثار:
موسیقی خلق لر (این اجرا در تیرماه ۱۳۵۸ انجام شد و به‌نام آلبوم موسیقی خلق لر به بازار آمد، ولی چندی بعد توقیف شد) (با همکاری حسین علیزاده)
جرس
کوهسار
بیست ترانه کهن لری
کاروانه
خونین‌شهر (کار مشترک با عطاجنگوک)
قطعاتی از موسیقی لری
بهارباد (با صدای ایرج رحمانپور)
خواب شقایق
کارهای پژوهشی آلبوم ردیف میرزاعبداله با کمانچه (۱۳۷۲)
موسیقی فیلم خون بس (۱۳۶۹)
عاشقانه (۱۳۸۶) (با تنبک آساره شکارچی)
ایل بانگ (با تنبک آساره شکارچی)
آلبوم چراغ افروخته (به‌همراهی تنبک آساره شکارچی) – دو سی‌دی تصویری (نواختن کامل ردیف موسیقی ایرانی)
و همچنین انتشار ۲ جلد کتاب وزن‌خوانی را می‌توان نام برد و نیز تجزیه و تحلیل بیست ترانه کهن لری که در دست انتشار است.

photo 2021 03 26 18 02 07

روز فیروز و فرخ روز هئوروتات امشاسپند، (خورداد) ششمین روز ماه فره وشی، فروردین‌ماه زادروز گرانمایه پیامبر ایرانی اشوزرتشت مهر اسپنتمان پیام‌آور اهورایی، راستی و روشنایی از مناسبت‌های ارزشمند در جشن بزرگ هفدرو یا نوروز بزرگ بر همه ایرانیان خجسته باد.
ششم فروردین، برابر با روز خورداد از ماه فروردین در زمان فرمانروایی لهراسب، اشوزرتشت در خانه پدرش پوروشسب، کنار رود درجی که به دریای چی‌چست می‌ریخت، از مادرش دغدو زاده شد و چون نام خاندان پدرش اسپنتمان بود او را زرتشت اسپنتمان نام نهادند. در همین روز در زمان پادشاهی شاه گشتاسب، در سن 30 سالگی از سوی اهورامزدا (خداوند) به پیامبری برگزیده شد. روزی است که اشوزرتشت، پیروانش را فراخواند تا با خردورزی، نیک بیندیشند، جز نیک نگویند و به کردار نیک بکوشند. فرزندان اشوزرتشت سه پسر به نام‌های ایسدواستر، اروتدنر و خورشیدچهر و سه دختر به نام‌های تریتی، فرین (فرنی) و پورچیستا هستند. پیشوند «اَشو» به چم (:معنا) سپند و پاک است.
در بینش اَشو زرتشت، اهورامزدا خدای یکتا و یگانه‌ای هستی‌بخش، دانا سراسر نیکی و دادگر، با خردی که به انسان بخشیده جایگاه ارزشمندی به او پیشکش کرده است. هر انسان در جهان می‌تواند با خودشناسی، فرَوَهَر خویش را دریابد و خدا را در و جود خود دریابد و با برگزیدن اندیشه‌های «سپنتُ‌مَن» با او هماهنگ شده و یکی شود.

خورداد نام ششمین روز از هر ماه در گاهشمار زرتشتی است. پنجمین امشاسپند و پاس دارنده‌ی آب‌ها و سرسبزی است. خورداد در اوستا «هـَئوروَتات» و در پهلوی «خُردات» یا «هُردات» به معنی رسایی و کمال است که در گات‌ها یکی از فروزه‌های اهورا مزدا و در اوستای نو نام یکی از هفت امشاسپند و نماد رسایی اهورا مزدا است. بخش هئوروه که صفت است به چم رسا، همه، درست و کامل. بخش دوم تات که پسوند است برای اسم، بنابراین هئوروتات به چم کمال و رسایی است. خورداد نماینده رسایی و کمال اهورامزداست.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-04-02