لوگو امرداد
هفتم فروردین‌ماه در سراسر جهان برگزار می‌شود

ساعت خاموشی زمین، درنگی کوتاه به پاس زندگی

zaminبا برگزاری «رویداد ساعت زمین» سال ۱۴۰۰ در روز شنبه ۷ فروردین‌ماه و خاموش کردن لامپ‌ها برای یک ساعت کوشش می‌شود تا زمینیان متوجه چالش‌های زیست‌بومی شوند.

به گزارش ایسنا، «ساعت زمین» یک رویداد جهانی سازمان‌دهی شده از سوی صندوق جهانی طبیعت (World Wide Fund for Nature)  است که در آن خانواده‌ها و کسب و کارها با خاموش کردن چراغ‌ها و دیگر دستگاه‌های الکتریکی غیر بایسته (غیرضروری) برای یک ساعت اثرات دگرگونی‌های آب و هوایی و نیاز به مصرف با احتیاط انرژی در جهان را به یاد می‌آورند.

«ساعت زمین» رویدادی است که از یک ایده‌ی ساده آغاز شد؛ ساعت زمین نخستین بار ازسوی روزنامه‌ی «سیدنی مورنینگ هرالد» در سال ۲۰۰۷، زمانی مطرح شد که ۲.۲ میلیون تَن از ساکنان سیدنی اقدام به خاموش کردن چراغ‌های غیربایسته کردند و به دنبال این اقدام سیدنی، بسیاری از شهرهای دیگر جهان، این رویداد را به تصویب رساندند. این اقدام نمادین بهانه‌ای است برای جلب توجه مردم جهان به وضعیت محیط زیست، آموزش جوامع محلی، درخت‌کاری و جلب توجه مقامات سیاسی به برنامه‌های این رویداد.

اکنون هر ساله در واپسین شنبه‌ی ماه مارس، میلیون‌ها تَن در سراسر کره زمین چراغ‌های خانه‌هایشان و همه وسایل الکترونیکی را خاموش می‌کنند تا به زمین دست دوستی بدهند؛ چراکه انسان‌ها تنها موجوداتی هستند که سرنوشت کره زمین را تحت تاثیر خود قرار داده‌اند. با این حرکت نمادین می‌توان حتی برای چند دقیقه در درازای سال، بشر به خود ثابت کند که با تمام توان و تسلطی که بر زمین دارد، همچنان مدیون منابع آن است.

در ایران نیز این رویداد از سال 1390 خورشیدی با خاموشی چراغ‌های برج میلاد در تهران برگزار شد و در سال ۱۳۹۱ شمار بیشتری از شهرها و سازه‌های نام‌دار ایران به این جنبش پیوستند و افزون‌بر برج میلاد، برج آزادی تهران، سی‌وسه پل اصفهان، پل سفید اهواز و ساعت میدان شهرداری رشت نیز در این رویداد چراغ‌های خود را خاموش کردند.

سومین گرامی‌داشت «ساعت زمین» در ایران در سال ۱۳۹۳ خورشیدی و با مشارکت شماری از شهرهای ایران از مانند تهران، تبریز، اصفهان، پلدختر، رشت و قم صورت گرفت.

شهر مشهد برای نخستین‌بار در سال ۱۳۹۴ با خاموش کردن ساختمان مرکزی شهرداری و تالار شورای شهر به مدت یک ساعت به برنامه «ساعت زمین» پیوست و چهارمین برنامه‌ی ساعت زمین در ایران، هم‌زمان در شهرهای ارومیه، تهران، تبریز، اصفهان و … در ت ۸ فروردین‌ماه ۱۳۹۴ خورشیدی برگزار شد.

در سال ۱۳۹۶ خورشیدی، در رویداد ساعت زمین چراغ‌های پل طبیعت، برج میلاد و تمام المان‌های مهم شهری تهران و در شهر میبد کهن‌دژ نارین قلعه برای یک ساعت خاموش شد.

«ساعت زمین» ۱۴۰۰  روز شنبه، ۷ فرردین‌ماه برابر با ۲۷ مارچ  ۲۰۲۱ میلادی، از ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه تا ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه به وقت محلی در سراسر جهان برگزار می‌شود.

بر این پایه چراغ‌های برج میلاد تهران به عنوان ششمین برج مخابراتی جهان و «بام فرهنگ و هنر کشور»، در پشتیبانی از این جنبش زیست‌بومی جهانی در این روز خاموش می‌شود.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-07-11
امرداد