تارنمای خبری امرداد

احمد کبیری‌هندی، باستان‌شناس پیشکسوت درگذشت

احمد کبیری هندی، باستان‌شناس پیشکسوت دوازدهم اردیبهشت‌ماه 1400در سن ۷۶ سالگی درگذشت.
به گزارش ایسنا، موزه‌ی ملی ایران در صفحه‌ی رسمی خود در اینستاگرام با تایید خبر درگذشت این استاد حفاظت و مرمت نوشت: «احمد کبیری هندی ۱۲ اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰ در روز معلم دیده از جهان بست و به دیدار حضرت حق شتافت».

این چهره‌ی فرهیخته متولد سال ۱۳۲۴ در تهران و دانش‌آموخته رشته باستان‌شناسی از دانشگاه تهران بود. کبیری ابتدا به استخدام سازمان ملی حفاظت از آثار باستانی ایران درآمد و سپس در سازمان میراث فرهنگی کشور در امر پژوهش باستان‌شناسی، حفاظت و مرمتِ محوطه و بناهای تاریخی مشغول به خدمت شد. وی عضو هیأت مدیره و رییس کمیته اسناد و انتشارات ایکوموس ایران بود.
این استاد برجسته در کارنامه‌ی عملکردش بررسی، کاوش و حفاظت و مرمت شهر حریره کیش، معبد آناهیتا کنگاور، بررسی و شناسایی آثار تاریخی شاه زند، بررسی دلازیان سمنان، کاروانسرای قصر بهرام، پژوهش درباره آثار تخت جمشید، اقامتگاه‌های میان‌راهی شاهی اصفهان، فرح‌آباد ساری و … را به یادگار گذاشت.
جبرئیل نوکنده – رییس کل موزه ملی ایران – در پیام آرامش‌باد (:تسلیتی) برای درگذشت احمد کبیری، این رخداد ناگوار را ضایعه‌ای جبران‌ناپذیر برای میراث فرهنگی کشور و موجب تالم خاطر فروان همکاران و دوستانش دانست؛ باستان‌شناسی که در پژوهش، رویکرد حفاظت محور داشت. نام و کارهای ارزنده او در حافظه تاریخی این مرز و بوم به نیکی یادگار خواهد ماند.
پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و موسسه ایکوموس ایران نیز در پیام‌هایی جداگانه‌ درگذشت این باستان‌شناس و استاد حفاظت و مرمت بناهای تاریخی را آرامش‌باد گفتند.

4/5 - (4 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید