لوگو امرداد
در امرداد 439 چاپ شده است:

ز فردوسی اکنون سخن یادگیر

p03 scaledشاهنامه‌ی فردوسی، نامه‌ی فر و شکوه ایران است که پژوهنده‌ی بلند‌جایگاه آن کوشیده داستان ایران را از آغاز تا انجام بجوید و بگوید. سی سال رنج و سختی او کاخ بی‌مانندی از تاریخ استوره‌ای را به زیباترین گونه، آراسته و پیراسته و در برابر دیدگان ما نهاده است. 25 اردیبهشت روز بزرگداشت فردوسی گران‌مایه است. از این رو پرسشی را در فضای مجازی با خوانندگان امرداد در میان گذاشته‌ایم که کدام بخش شاهنامه را بیشتر دوست دارید و چرا؟ متنی که در زیر آمده است با نگاه به پاسخ‌های خوانندگان نوشته شده است. خوشبختانه و پوزش‌خواهانه از آنجا که شمار پاسخ‌ها و گوناگونی آن‌ها بسیار بود پرداختن به همه‌ی آن‌ها در این جایگاه شدنی نبود.
از کیومرث سخن گفته‌اید که نخستین شهریار بود و هم‌بودگاه و زندگی اجتماعی مردمان با او آغاز شد. آیین و راه شهریاری، غارنشینی و ستیز با بدی را به مردمان آموخت و خود جهان را بدرود گفت. از هوشنگ که بهره‌گیری از آتش و ساختن ابزار را به مردمان یاد داد، سپس آبیاری و کشاورزی را برگستراند، از طهمورث دیوبند که خط را به مردمان آموخت و چگونه بافتن و رشتن را برای بهبود پوشیدنی و گستردنی به میان پویندگان خردمند آورد. از جمشید که فره‌ی نیرومند او جهان را بی‌مرگ و بیماری همچون بهشت ساخته بود و دریغ که غرور و جاهش، بختش را ربود،
منی کرد آن شاه یزدان‌شناس/ ز یزدان بپیچید و شد ناسپاس
و این ناسپاسی پایانی بود بر روزگار نیک و آرمانی جمِ نیکورمه.
از ضحاک ستمکار مردم‌خوار بیش از همه گفته‌اید که هزاره‌‌ی پلید و پلشتش هنگامی که هجدهمین و واپسین فرزند آهنگر رنج‌دیده و آزاده را به کشتارگاه می‌برد، به سر آمد و خروش کاوه در شهر و بازارگاه، ستون کاخ ستم را لرزاند.
کسی کو هوای فریدون کند / سر از بند ضحاک بیرون کند.
از روزگار نیک و اهورایی فریدون فرهمند که داد گسترانید که جهان را میان سه پسر بخش کرد و آه و نفرین بر رشک و بدانیشی و برادرکشی سلم و تور و نیشتری که بر جان ایرج مهرجو زدند.
جهان خواستی، یافتی، خون مریز / مکن با جهاندار یزدان ستیز
و سپس از سر بریده‌ی ایرج و غم فریدون و کین‌خواهی منوچهر سخن راندید.
جهانا سراسر فسوسی و باد/ به تو نیست مرد خردمند شاد

آنچه در بالا آمده است بخشی از نوشتاری‌ست با عنوان «ز فردوسی اکنون سخن یادگیر» به قلم بابک سلامتی که در تازه‌ترین شماره‌ی امرداد چاپ شده است. این نوشتار گزارشی از پاسخ‌های داده شده‌ی برخی از همراهان امرداد در اینستاگرام به این پرسش است که «کدام بخش شاهنامه را بیشتر دوست دارید و چرا؟»

متن کامل این گزارش را در رویه‌ی سوم (مردم) شماره‌ی 439 هفته‌نامه‌ی امرداد بخوانید.

«امرداد» شماره‌ی  439 از ‌‌دوشنبه 20 اردیبهشت‌ماه 1400 خورشیدی، در روزنامه‌فروشی‌ها و نمایندگی‌های امرداد در دسترس خوانندگان خواهد بود.

خوانندگان می‌توانند برای دسترسی به هفته‌نامه‌ی امرداد افزون‌بر نمایندگی‌ها و روزنامه‌فروشی‌ها از راه‌های زیر نیز بهره ببرند.

فروش اینترنتی هفته‌نامه امرداد شماره‌ی 439

اشتراک ایمیلی هفته‌نامه امرداد 

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-03-02