لوگو امرداد
امروز دین ایزد بیست‌وچهارم گاهشمار زرتشتی؛ 23 اردیبهشت‌ماه خورشیدی

سالروز انحصار چاپ اسکناس در ايران

89امروز پیروز و فرخ روز دین ایزد، 24 اردیبهشت‌ماه سال 3759 زرتشتی، پنجشنبه 23 اردیبهشت‌ماه 1400 خورشیدی، 13می 2021 میلادی

۲۳ ارديبهشت‌ماه ۱۳۰۹ خورشیدی حق انتشار اسکناس از بانک شاهنشاهی وابسته به انگليس، به ‌بانک ملی ايران واگذار شد.

کشور فرانسه برای نخستين‌بار پس از انقلاب کبير خود، پول کاغذی را گسترش داد. در ايران تا سال ۱۲۶۸ خورشیدی که بانک شاهنشاهی تشکيل شد، پول رايج کشور، سکه‌های طلا و نقره بود. در آن سال نشر اسکناس در سراسر ايران، در انحصار بانک شاهنشاهی وابسته به انگليس بود. دوسال پس از آن، اسکناس جديد بانک با سرلوحه فارسی و نشان شير و خورشيد و نگاره‌ی ناصرالدين‌شاه قاجار و نوشتن ارزش آن چاپ شد. در مجموع بانک شاهنشاهی، چهل سال در ايران اسکناس منتشر کرد تا اين که در ۲۳ ارديبهشت‌ماه ۱۳۰۹ خورشیدی حق انتشار اسکناس از آن بانک برگرفته و در برابر دويست هزار ليره انگليس، به ‌بانک ملی ايران واگذار شد. اسکناس‏‌های بانک ملی در سال ۱۳۱۰ خورشیدی منتشر شد و تا سال‌‏ها، رايج بود.

دین ایزد

«دین» واژه‌ای پارسی و به چم (:معنی) وجدان، بینش و نگرش درونی است که از سوی اهورامزدا در نهاد هر انسان جای داده شده تا در زندگی با نیروی آن بتواند راه درست و راست را یافته و در آن گام بردارد.

همه مردمی باید آیین تو

همه  رادی و راستی دین تو

دین، نام روز بیست‌و‌چهارم از هر ماه در گاهشمار زرتشتی است و نگهبانی روز بیست‌وچهارم ماه به ایزد دین سپرده شده است. دین نام ایزدی از ایزدان آیین زرتشتی، نگهبان خامه هست. در این روز فرزند به درس و آموزگار سپرند. …

ابوریحان بیرونی در پهرست نام‌های روزهای ایرانی نام این روز را «دین» و در سغدی هم «دین» و در خوارزمی نیز «دین» یاد کرده است. دین که از واژه‌ی دئنا گرفته شده به چم سروش كه همان وجدان آمده است.

نگرشی درونی  که از سوی اهورامزدا در نهاد هر آدمی مى‌باشد، تا در زندگی با نیروی آن بتواند راه راست و درست را یافته و در آن گام بردارد.

در سانسکریت و گات‌ها و دیگر بخش‌های اوستا بارها واژه‌ِ «دئنا» آمده كه هشت بار مى‌شود. دین در گات‌ها به چم‌های گوناگون کیش، و آیین و سروش و … معنا شده است.

فردوسی پیرامون این ایزد می‌سراید:

«همه مردمی باید آیین تو /

همه  رادی و راستی دین تو»

مسعود سعد پیرامون آن می‌سراید:

«دین‌روز ای روی تو آکفت دین

می خور و شادی کن و خرم نشین».

 

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-02-31