تارنمای خبری امرداد

آیین آفرینگان‌خوانی دومین چهره گهنبار در کرج

انجمن زرتشتیان کرج همازور با آیین واج‌یشت، آفرینگان‌خوانی آیین گهنبار چهره میدیوشهم‌گاه در روز خور ایزد و تیرماه بدون حضور همکیشان برگزار کرد.

موبد گودرز ماونداد در همازوری با آیین واج‌یشت در سپیده‌دم سه‌شنبه روز خور ایزد و تیر ماه برابر هشتم تیرماه 1400 خورشیدی ساعت 5:30 بامداد در خانه خود با خواندن درون گهنبار به پیشواز گهنبار چَهره میدیوشهم گاه رفته و پس از بر آمدن آفتاب، ساعت ۶ بامداد گهنبار میدیوشهم گاه، دومین چَهره گهنبار را با نو کردن کشتی آغاز کرد و با خواندن اوستای بایسته آیین آفرینگان‌خوانی گهنبار را به‌جا آورد. با پایداری بیماری کووید-19 گردهمایی آیینی گهنبار امکان‌پذیر نشد. همکیشان با اوستاخوانی در این هنگام، دورواج هم‌بهره‌ی میزد مینوی ‌شدند.

گهنبار، آیین و جشنی است که از دیرباز در پهنه‌ی ایران فرهنگی، به‌پا داشته می‌شده، جشنی که نخستین بن‌پایه و مایه‌ی آن گردهم آمدن، هم‌افزایی، همازوری و شادی است.
میدیوشهم‌‌گاه دومین چهره از شش گهنبار سال و به چم (:معنی) میان تابستان بزرگ است. در این چهره از گهنبار آفرینش آب پاس داشته می‌شود و از این‌رو در سفره‌ی گهنبار آب را در طرف مسی می‌ریزند و بر سر سفره می‌گذارند.
این گهنبار برپایه‌ی گاهشمار زرتشتی از روز خیر ایزد تا دی‌بهمر ایزد در تیرماه که با هشتم تا 12 تیرماه در گاهشمار رسمی کشور برابری می‌کند، برگزار می‌شود.

فرتورها از انجمن زرتشتیان کرج است.

4090

2 نظرات
  1. همایون مهرزاد می گوید

    گاه گهنبار کمک کارتان .
    ایدون باد ایدون ترج باد

  2. مهرزاد ، يک ايرانی می گوید

    درود و خسته نباشيد بر موبدعزیز جناب ماونداد – خدا پشت و پناهتان باد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید