تارنمای خبری امرداد

بازدید از آرامگاه قصرفیروزه به یاد زادروز ارباب کیخسرو شاهرخ

همسفران سفرنویس به یاد زادروز ارباب کیخسرو شاهرخ، در قالب بازدیدی از آرامگاه قصرفیروزه زرتشتیان تهران، یاد نام‌آوران و چهره‌های تاثیرگذار تاریخ ایران را همزمان با جشن تیرگان گرامی داشتند.

گروه گردشگری سفرنویس، کنشگر در حوزه‌ی ادیان‌گردی، به مناسبت زادروز ارباب کیخسرو شاهرخ بزرگ‌مرد تاثیرگذار تاریخ ایران، با حضور در آرامگاه قصرفیروزه زرتشتیان تهران مزار این رادمرد و بزرگان نامی هازمان زرتشتی را گلباران کردند و با زندگی‌نامه‌‌ی کنشگران نامدار هازمان زرتشتی آشنا شدند. شهرام شهریار، مدیر تارنمای گردشگری سفرنویس درباره‌ی این برنامه‌ی گشت گفت: با توجه به این‌که تیرماه سالگرد زادروز ارباب کیخسرو شاهرخ است. برنامه بازدید از آرامگاه قصرفیروزه به یاد ارباب کیخسرو شاهرخ، بامداد آدینه 11 تیرماه 1400 خورشیدی برگزار شد. در این برنامه جشن تیرگان نیز مهم بود و درباره‌ی آن گفت‌وگو شد. فرزاد خادم به‌عنوان کارشناس، گروه سفرنویس را همراهی کرد. برنامه سرِ ساعت 8 بامداد آغاز شد. پس از خوش‌آمدگویی به دیدارکنندگان، تماس تصویری و برخط (:آنلاین) با موبد هومن فروهری برقرار شد و ایشان درباره‌ی جشن تیرگان و خدمات ارزنده‌ی ارباب کیخسرو گفت‌وگو کرد.
سپس مراسم اهدای گل بر یادمان جانسپاران زرتشتی انجام و پس از آن همسفران در کنار آرامگاه ارباب کیخسرو شاهرخ گوش سپردن به سخنان فرزاد خادم، درباره خدمات این بزرگ‌مرد، یادش را گرامی داشتند و نام‌آوران خفته در آرامستان معرفی شدند. گردشگران از زندگی‌نامه‌ی بزرگانی که جدا از دین و آیین برای آبادانی میهن کوشیدند و تاثیرگذاری آنان در جامعه‌ی زرتشتی و ایران آگاه شدند. در این بازدید درباره آداب جشن‌های ایرانی به‌ویژه جشن تیرگان گفت‌وگو شد.
در این برنامه بر مزار یکایک نام‌آوران زرتشتی، بزرگانی مانند موبد رستم شهزادی، فرنگیس شاهرخ (یگانگی)، جانسپار پزشکیار فریدون رشید نژادکی، گشتاسب فیروزگر و پسر ایشان، واقف بیمارستان فیروزگر، جانسپار فرهاد خادم و یادمان شهدای ادیان 8 سال دفاع مقدس رفتند.
گشت‌های سفرنویس با محوریت رویداد با توجه به مناسبت‌هایی مانند جشن‌ها و آیین‌های خاص ادیان، زادروز و یا سالگردها برنامه‌ریزی می‌شود. مجموعه‌ی گردشگری سفرنویس گشت‌های خاص با رویکرد تجربه‌گرا و رویدادنگر و محوریت ادیان برگزار می‌کند.

فرتور از ایمان عبدی
عکس ایمان عبدی

فرتورها از مینا بیسادی و زهره وطن‌خواه است.

4090

4.2/5 - (10 امتیاز)
2 نظرات
 1. بهنام وفاداری می گوید

  درود برشما .سپاس از شما دوستان امردادی و زحمات فراوانتان
  لطفا اگر امکان دارد پیام ما را به انجمن و یا مسولین برسانید . مگر ما چند نفر هستیم . چرا نمیگذارند به قصرفیروزه برویم . یا آدریان . آنوقت برای ضبط برنامه خودشان میروند . اگر کرونا خطرناک است خودشان هم نروند . مگرچند نفر مانده ایم که مثلا 5دی یا 6فروردین نگذاشتند بریم قصرفیروزه انهم در حالیکه فضای باز و………..
  لطفا کمی به مسئولین انجمن و…بگید اینقدر دیگر محتاط نیاشند . دو نفر زرتشتی مانده ایم .
  سپاس از شما

 2. بهمن مرادیان می گوید

  با سپاس از انجمن برای بستن مکانهای زیر نظر. پرسش این است که چرا به این گروه اجازه ورود داده شده است؟ به تازگی این دو اصطلاح “با رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی” و “در فضای باز” طنز تلخی است که مد شده است. انجمن زرتشتیان اونتاریو در کانادا هنوز اجازه باز کردن درمهر را ندارد و هیچ برنامه ایی را نه در فضای باز یا در داخل برگزار نمی کند ولی تمامی برنامه ها را بصورت مجازی برگزار می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید