لوگو امرداد

کارزار اقدام درخواست برای ثبت جهانی توس راه‌اندازی شد

toos 1بیش از 14 سال از ثبت پرونده «چشم انداز فرهنگی توس» در فهرست موقت یونسکو می‌گذرد (18مرداد سال 86، به شماره 5203) و دوست‌داران میراث فرهنگی و فردوسی بزرگ هم‌چنان چشم‌به‌راه ثبت این میراث شکوهمند در فهرست جهانی هستند. در همین راستا کارزاری با عنوان «درخواست اقدام برای ثبت جهانی توس» از سوی شماری از دوستداران میراث فرهنگی و تاریخی راه‌اندازی شده است و امضاکنندگان خواستار فراهم‌شدن مقدمات و اقدام برای ثبت جهانی شهر توس به عنوان قلب همیشه تپنده ایران‌شهر شده‌اند.
متن درخواست این کارزار در دنباله آمده است:
«جناب آقای دکتر مونسان
وزیر محترم میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
جناب آقای معتمدیان
استاندار محترم استان خراسان رضوی
با سلام
توس، شهری باستانی در خراسان، در ۲۰ کیلومتری شمال غربی مشهد واقع شده است. نام توس بیش از هر چیز یادآور فردوسی و اثر شکوهمند او، شاهنامه است. بنای آرامگاه فردوسی همچون نگینی درخشان نام توس را در پهنه ایران و جهان بلندآوازه کرده و بنای باستانی کهن دژ، پس از قرن‌ها، هنوز در شهر توس بر جای مانده است.
به لحاظ اجتماعی و سیاسی نیز توس به عنوان شهری مهم شناخته می‌شده که در قرون گذشته زادگاه برخی از چهره‌های مهم فرهنگ و اندیشه ایران‌زمین، از جمله جابر بن حیان، دقیقی، فردوسی، شیخ توسی، اسدی توسی، محمد غزالی، خواجه نظام‌المک توسی و خواجه نصیرالدین توسی بوده است. همچنین در نزدیکی آرامگاه فردوسی ، مقبرة الشعرا قرار دارد که آرامگاه شاعرانی همچون احمد گلچین معانی، عماد خراسانی، ذبیح‌الله صاحب کار، محمد قهرمان و غلامرضا شکوهی است. مهدی اخوان ثالث و و محمدرضا شجریان نیز در توس دفن شده‌اند.
طی سال‌های گذشته کوشش‌های فراوانی در جهت توسعه و بهسازی محوطه آرامگاه فردوسی و دیگر بناهای تاریخی در این شهر انجام گرفته که از آن جمله می‌توان به افتتاح محوطه جلوخان آرامگاه فردوسی و نصب تندیس شخصیت‌های شاهنامه اشاره کرد. ثبت جهانی شهر توس در یونسکو توجه به این شهر تاریخی و آرامگاه فردوسی را دوچندان کرده و آن را بیشتر در کانون توجه جهانیان قرار خواهد داد.
ما امضاکنندگان این کارزار، فراهم شدن مقدمات و اقدام برای ثبت جهانی شهر توس به عنوان قلب همیشه تپنده ایران‌شهر و توجه ویژه به پاسداری، توسعه و آبادانی آن هستیم. آبادانی شهر توس به عنوان مجموعه‌ای فرهنگی و زادگاه بسیاری از چهره‌های ارزشمند ادبی نیازی است که امروز باید به آن پاسخ داده شود.
خواهشمندیم این موضوع را از مقامات ذیربط پیگیری کرده و تا زمان ثبت جهانی شهر توس پیگیر آن باشید».
شما نیز می‌توانید با رفتن به نشانی: «درخواست اقدام برای ثبت جهانی توس» با ثبت امضای خود از این کارزار فرهنگی پشتیبانی کنید.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-07-10
امرداد