تارنمای خبری امرداد

آوای واج‌یشت گهنبار پَیتَه‌شَهیِم‌گاه در آتشکده تهران پیچید

آیین واج‌‌یشت گهنبار پیته‌شهیم‌گاه، چَهره‌ی پایان تابستان در آتشکده تهران بدون گردهمایی آیینی همکیشان برگزار شد.
موبد یسناخوان، موبد کورش بلندی آیین واج‌یشت سومین جشن گهنبار سال را در یزشن‌گاه آتشکده تهران برگزار کرد. پدیداری بیماری کووید-۱۹ و پیامدهای آن، برگزاری گردهمایی‌های آیینی را ناشدنی کرده است. بامداد اشتاد ایزد و شهریورماه ۳۷۵۹ زرتشتی که با ۲۱ شهریورماه ۱۴۰۰خورشیدی برابری می‌کند، بهدینان در خانه‌های خود از ساعت ۵:۳۰ با سرایش بخش‌هایی از اوستا همزمان با موبدان هم‌بهره‌ی آیین مینوی شدند.

زرتشتیان با برگزاری آیین واج‌یشت به پیشواز گهنبار می‌روند. موبدان از آغاز گاه اوشهین نیمه‌شب پیش از آغاز گهنبار به یسنا‌خوانی واج‌یشت می‌پردازند. موبدان (موبد زوت) در یزشن‌گاه آتشکده آیین واج‌یشت را به جا می‌آورند و موبدان «راسپی» با سرودن بخش‌هایی از یسنا با موبد «زوت» همکاری می‌کنند. آیین گهنبار از جشن‌های سالیانه است که در شش هنگام یا شش چَهره و هر چهره به مدت پنج روز برگزار می‌شود. شش چهره‌ی گهنبار در باور زرتشتیان نماد آفرینش جهان و هستی از سوی پروردگار در شش گام است. شادی اهورایی در جشن‌های زرتشتی، با نیایش اهورامزدا و بزرگداشت جلوه‌های مینوی و گیتوی آفریدگار، با دادودهش، همازوری، هبستگی به بار می‌نشیند و خویشکاری دلپذیر دینی زرتشتیان می‌شود.

گهنبار چهره‌ی پیته‌شهیم گاه، گام سوم آفرینش و جشنی به پاس پدیداری زمین است. گهنبار پیته‌شهیم در پنج روز از روز اشتاد ایزد تا انارام ایزد برپایه‌ی روزشمار زرتشتی برگزار می‌شود. در گاهشمار خورشیدی از بیست‌و‌یکم شهریورماه آغاز شده و در بیست‌و‌پنجم شهریورماه به پایان می‌رسد.

آتشکده تهران

آتشکده تهران

موبد نیایش واج یشت، کورش بلندی

موبد نیایش واج یشت، کورش بلندی

موبد نیایش واج یشت، کورش بلندی

موبد نیایش واج یشت، کورش بلندی

داریوش موبد سرپرست آتشکده تهران و همیار موبد در نیایش واج یشت

داریوش موبد سرپرست آتشکده تهران و همیار موبد در نیایش واج یشت

داریوش موبد سرپرست آتشکده تهران و همیار موبد در نیایش واج یشت

فرتور از همایون مهرزاد است.

2393

3 نظرات
  1. شاه بهرام بلیوانی می گوید

    درود برشما و انجمن محترم موبدان و سایر مسئولان دلسوز که این مراسم زیبا را بصورت مجازی برگزار کردید و مانع از آسیب احتمالی همکیشان در اثر حضورشان شدید.

  2. مهرزاد ، يک ايرانی می گوید

    درود و دستمریزاد بر دست اندرکاران و نگاهبانان دین بهی

  3. شیرین می گوید

    گهنبار کمک کارتان باشد . فرتور های بسیار زیبایی است . دست مریزاد همایون بابت فرتورها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید