لوگو امرداد

پاسداشت آیین نیاکانی مهرگان در تورنتو کانادا

جشن مهرگان در تورنتو کانادا شنبه 10 مهرماه، هم به شیوه‌ی مجازی و هم با باشندگی همکیشان و دوستداران آیین نیاکانی در شمار اندک برگزار شد.

انجمن زرتشتیان اونتاریو از ابتدای مشکلات و سردرگمی‌هایی که همه‌گیری کووید 19 ایجاد کرد، با ارتباط بیشتر با اعضای خود از راه ایمل و نیز بهبود تارنمای خود و برگزاری تمامی گردهمایی‌ها به صورت مجازی توانست در حد بسیار چشمگیری این بحران را مدیریت کند. پیش از هر چیز این انجمن تلاش کرد که بر روی تارنمای خود بخشی را مخصوص کووید 19 (1) و آگاهی‌رسانی درباره آن ایجاد کند، از سوی دیگر از راه ایمل آخرین به روزرسانی ها را درباره آن به آگهی اعضای خود رساند. این انجمن در آخرین به روزرسانی خود اعلام کرده است که براساس «میزان واکسیناسیون عمومی، میزان شمار ابتلا، چگونگی سویه‌های ویروس و شیوه‌نامه های اعلام شده توسط دولت»، بازگشایی و فعالیت‌های درمهر گیو و انجمن را مدیریت خواهد کرد. برهمین اساس از 11 امرداد گذشته این انجمن براساس «قوانین بازگشایی محدود و مرحله 3» که توسط دولت استانی اونتاریو اعلام شد، مقدمات بازگشایی محدود را آغاز کرده است. این بازگشایی پس از آن انجام می‌شود که طبق داده‌های استان اونتاریو (2) 81 درصد هر دو دوز واکسن و 86 درصد اولین دوز واکسن خود را دریافت کرده‌اند. در حال حاضر، درمهر تنها روزهای شنبه از ساعت 9 تا 12 باز است و افراد می‌توانند از راه تارنمای انجمن زمان رفتن به درمهر را رزرو کنند و با توجه به قوانین دیگر به درمهر بروند.

به همین ترتیب، شنبه 10 مهر ماه جشن مهرگان اولین گرهمایی بود که هم به صورت مجازی و هم با حضور افراد برگزار شد. انجمن از پیش قوانین و شرایط شرکت در این جشن را به آگاهی اعضای خود رساند که از جمله مهم‌ترین بخش‌های آن می توان به این موارد اشاره کرد: با توجه به این که ظرفیت درمهر براساس چیدن صندلی با فاصله دو متر، 40 تن است، بنابراین افراد باید از پیش برای حضور در جشن جای خود را رزرو می‌کردند، پرسش‌نامه‌های خودارزشیابی را نیز پاسخ می‌دادند، مدرک تزریق واکسن را با خود به همراه می‌داشتند. در محل درمهر در تمام مدت ماسک داشته و فاصله اجتماعی را رعایت می‌کردند. براساس تارنمای انجمن حتا هر نوع «اجرای آواز و گروه کُر» نیز در جشن ممنوع بود! و برنامه‌هایی مانند اوستاخوانی نیز از پیش ضبط شده و پخش شد. برگزارکنندگان می‌بایست از مرحله ورود تا خروج افراد نظم را کنترل و سپس ضدعفونی کردن سالن (دستگیره های در و صندلی ها و …) را انجام بدهند. براساس این قوانین مشخصات تماس افراد باید ثبت می‌شد تا در صورت مشاهده موردی در رابطه با بیماری با افرادی که در برنامه حضور داشته‌اند تماس گرفته شود و توصیه‌های لازم به آنها شود.

برای این که اعضای بیشتری بتوانند در گردهمایی شرکت کنند، برگزارکنندگان برنامه را در دو بخش از ساعت 5 تا 6 و نیز از ساعت 7 تا 8 شب برگزار کردند و شرکت‌کنندگان باید در ساعت مشخص شده در محل حضور می‌یافتند. هر دو بخش برنامه به صورت زنده از کانال یوتیوب انجمن نیز پخش می‌شد. لازم به ذکر است که نویسنده این یادداشت جشن را از راه مجازی دنبال کرده است و این گزارش بر همان اساس است.

در ابتدا دو مجری برنامه به شرکت‌کنندگان خوش‌آمد گفتند و سپس سرود ای ایران و نیز کانادا پخش شد. پس از آن اوستاخوانی که پیش از این در درمهر ضبط شده بود، پخش شد که در آن موبد کرمان کاتراک با اوستاخوانی، در مورد جشن مهرگان نیز به فارسی و انگلیسی توضیح داد. پس از آن نماینده کانون فرهنگی زرتشتیان اونتاریو که زیرمجموعه‌ایی از انجمن زرتشتیان اونتاریو است، در سخنان کوتاهی با ابراز خوشحالی از این که نخستین گردهمایی محدود برگزار شده است، از همکاری افراد که پیش از آن و به مدت تقریبا دو سال تمامی برنامه‌ها را به صورت مجازی برگزار کردند سپاسگزاری کرد.

بخش بعدی برنامه اجرای پیانو بود و پس از آن دکلمه‌ایی درباره مهرگان اجرا شد. گفت‌وگو و معرفی تاریخچه مهرگان با استفاده از متن و تصویر نمایشی و توضیح، بخش دیگری از برنامه بود. برنامه با اجرای یک پیانو دیگر و نیز نمایشی طنز به پایان رسید.

شایان یادآوری است که جشن‌هایی که در درمهر گیو برگزار می‌شد، بسیار مفصل و گروهی بود. اما هم‌اکنون و با توجه به شرایط کرونا، بسیار محدود برگزار شد.

(1): https://www.zso.org/covid-19-updates

(2): https://covid-19.ontario.ca/data

1 7 2 7 4 85 8 6 6 7 7 8 7 9 5 10 5 11 6

 

فرتور از بهمن مرادیان است.

4090

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-03-01