لوگو امرداد
هشتم شهریورماه

چکیده‌ی مقاله‌های روز دوم همایش مانتره

دومین روز از بیست‌وپنجمین همایش مانتره با ارایه‌ی یازده مقاله در بخش نوشتار جنبی زیر ۱۸ سال و یک سخنران کلیدی همراه است.

چکیده‌ی مقاله‌ها را در دنباله می‌خوانید:

چکیده مقالات روز دوم مانتره 25


فرزانه بزرگ زرتشتی

ارائه دهندگان: خشایار کاویانی، کیخسرو موبدشاهی

چکیده مقاله: سرزمین اهورایی ایران دیار دینداری و مردانگی، خاستگاه مردان پاک دل و پاکنژادی است که همواره با جان و دل برای پر آوازه کردن نام “ایران” و “ایرانی” در زمینه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی جانفشانی کرده‌اند یکی از این افراد ارباب مانکجی صاحب است. او را می‌توان بزرگ‌ترین شخصیت تاریخ معاصر زرتشتیان دانست. مانکجی از تاثیرگذارترین افراد در زمینه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی زرتشتیان ایران است.

بزرگ مردی او ما را برآن داشت تا زندگی او را بررسی کنیم. ارباب مانکجی صاحب یکی از نمایندگان صاحب هند بود که برای بهبود زندگی زرتشتیان به ایران آمد و با انجام خدمات بسیار او را می‌توان به عنوان یکی از حامیان ملت زرتشتی برشمرد، این نوشتار دستاورد تلاشی برای شناخت این بزرگوار می‌باشد.

با بازنگری بر زندگی و باورها و خدماتی که برای زرتشتیان انجام داد می‌توان به همت والای آن ابر مرد زرتشتی پی برد.

ارباب مانکجی افتخاری برای جامعه زرتشتیان است. ما نیز به پاس خدمات بیشمار آن بزرگ مرد این پژوهش را انجام دادیم. امیدواریم بتوانیم پیرو راستینی برای آن بزرگ مرد باشیم.

 

 

جشن گهنبار جشن فصلی و سالیانه

ارائه دهندگان: آویسا پشوتنی زاده، مهرو خسرویانی

چکیده مقاله: گهنبارها ۶ بار در سال برگزار می‏شوند که هر کدام به مدت ۵ روز ادامه دارند. به گهنبارها معمولاً جشن‌های فصلی و سالیانه نیز گفته می‏شود. که به دلایل گوناگون (مانند ۶ دوره آفرینش) و هر تغییر و تحولی که در کشاورزی و دامپروری ایجاد می‏شد. در این آیین اوستاهای متفاوتی خوانده می‏شود و بر سر سفرۀ گهنبار خوراکی‏های متفاوتی می‏گذارند، این جشن‏ها برای دستگیری نیازمندان برگزار می‏شود و دلیلی برای دور هم جمع شدن هم نیز هستند این آیین قبل از پیامبری اشوزرتشت یعنی ورود آریایی‏ها به فلات ایران وجود داشته است. آفرینش جهان از من (اهورامزدا) در ۳۶۵ روز، که از شش گهنبار سال باشد، انجام گرفت.

چکیده مقاله‌های روز دوم همایش مانتره25

پتت

ارائه دهندگان: آتوسا پوراردشیری، شیرین فرودی

چکیده مقاله: ازگذشته های دور تا الان انسان خطا های زیادی مرتکب شده است که هر فرد در هر کجا و هر دین و در هر زمانی آیین‌نامه‌هایی را برای جبران خطای گذشته‌ی خود دارند که به آن توبه می‌گوید. توبه به معنی بازگشت از خطای گذشته و حرکت در راه شایستگی در آینده است. در این مقاله سعی داریم که به شما درباره توبه و مجازات آن زمان صحبت کنیم.

 

گهنبار، درون، میزد و آفرینگان

ارائه دهندگان: فروزان ایرجی ، مهرنوش موبد

چکیده مقاله: گهنبار یکی از جشن‌هایی بوده‌است که نیاکانمان اهمیت زیادی به آن می‌دادند و از دو جنبه دینی و اجتماعی آن را برگزار می‌کردند.

آفرینگان و درون و میزد از اجزای جدایی‌ناپذیر گهنبارها به شمار می‌آیند و در این نوشتار، از اهمیت برگزاری گهنبار و میزد و درون در اوستا و همچنین برگزاری گهنبار، سخن به میان آمده‌است.

اکنون گهنبارها بیشتر جنبه دینی به خود گرفته‌اند و برای شادی روان درگذشتگان برگزار می‌شوند و شرکت در این مراسم کم رنگ شده‌است که لازم است بزرگان و نهادهای هازمان زرتشتی در این مورد تدبیری بیاندیشند تا علاوه بر ارج نهادن به جنبه دینی گهنبار، جنبه اجتماعی آن نیز پررنگ‌تر گردد تا افراد بیشتری شرکت کرده و بهره‌ی بیشتری از این رسم پر ارج نیاکانمان برده شود.

 

مفهوم اعداد در ادیان الهی

ارائه دهندگان: شیرین فرودی، فروزان ایرجی

چکیده مقاله: سنت‌ها، فرهنگ‌ها و باورها در تمدن‌های بشری، همواره جز جدایی‌‌ناپذیر زندگی انسان‌ها بوده است که از نسلی به نسل دیگر انتقال یافته و در این میان اعداد نیز، به واسطه تاثیرگذاری خود بر آداب و سنن و زندگی جوامع، جایگاه ویژه‌ای داشته و از گذشته تاکنون و در اکثر ادوار تاریخ، رمز و راز آن‌ها برای همگان بسیار جذاب، قابل تامل و بحث‌‌برانگیز بوده است. در این مقاله سعی شده به بررسی مفهوم و معانی برخی اعداد مهم در ادیان مختلف پرداخته شود تا نشان دهیم که اعداد نه تنها بر علم بلکه بر باورهای انسان‌ها نیز تاثیر عمیقی گذاشته‌اند.

چکیده مقاله‌های روز دوم همایش مانتره25

مهاجرت زرتشتیان

ارائه دهندگان:سهراب کیانی، هوتن گشتاسبی، هومان یزدان پرستان

چکیده مقاله: جمعیت قابل توجهی از زرتشتیان در هند زندگی می‌کنند که به پارسیان شهرت دارند. نیاکان این افراد قرن‌ها پیش از این گاهی گروهی و گاهی فردی از ایران به آن سرزمین کوچ کرده‌اند. موج حرکت این کوچ‌کنندگان در سده هشتم میلادی برجسته‌ترین نمود خود را یافت.

ایشان پس از نقراض حکومت ساسانیان و گسترش اسلام از زیستگاه خود ، ایران، راهی هند شدند. سپس پس گذشت زمانی طولانی زرتشتیان مناطق مختلف به دلایل گوناگون مانند پارسیان هند تصمیم به مهاجرت و کوچ کردن گرفتند. آنها در دوره‌ی پس از اسلام به مناطق مختلفی رفتند و حتی این مهاجرت ها در قرن ۲۱ میلادی نیز ادامه یافته‌است که می‌توان به مشکلات نظیر: مشغله کاری، فشار حکومت‌ها، تامین نیازها و… اشاره کرد که مهاجران زرتشتی را مجبور به انجام این کار نمود.

در زمان ساسانیان و اعراب بیشترین فشار به زرتشتیان وارد گردید و از سمت حکومت‌های مختلف مردمان زرتشتی مورد آزار و اذیت قرار می‌گرفتند. بیشترین مهاجرت مردمان زرتشتی متعلق به پارسیان و آریایی ها است که در دوره‌ای به سمت کشور هند هجوم آوردند تا شاید بتوانند بخشی از مشکلات خود را در سرزمین پهناور و پرجمعیتِ هند از بین ببرند.

 

از گئومرته تا جمشید (بررسی پادشاهان پیشدادی شاهنامه در اوستا)

ارائه دهندگان:سپهر میزانیان، آرین تیمساری

چکیده مقاله: امروزه اغلب ایران شناسان و مورخان بزرگی که روی مساله تاریخ ایران کار می‌کنند این تاریخ را به دو دست پیش و پس از اسلام بخش بندی می‌کنند و دلیل این بخش بندی را این می دانند که اسلام یک جهش و یک اتفاق کاملا تازه بود و فرهنگ پیش از اسلام را قطع کرد. امروزه اما هستند کسانی که بر این باور هستند که این بخش بندی اشتباه است زیرا می گویند که اسلام توانایی قطع فرهنگ ایران باستان را نداشته است و بسیاری از اصول و عقاید و هنجار ها و اساطیر ایران باستان را در خود دارد. ما در این نوشتار می خواهیم تا نماد فرهنگ ایران باستان یعنی اوستا و متون پهلوی را در نماد فرهنگ ایران پس از اسلام یعنی شاهکار حکیم توس، شاه نامه ها شاهنامه فردوسی بازیابیم تا خط بطلانی باشیم بر بخش بندی اشتباه تاریخ این مرز و بوم.

 

گیاه هوم

ارائه دهندگان:پژمان مهرشاهی، مهرگان غیبی

چکیده مقاله: هوم(اوستایی:هوم/هیومه و سانسکریت :سوم/سومه)گیاه مقدس نزد ایرانیان و هندوان است. هوم در اوستا در دو غالب ظاهر می‌شود ،یکی گیاه هوم که افشره آن گونه‌ای آشامیدنی آیینی به نام پراهوم تهیه شده و در مراسم ستایش و نیایش (یزشن) استفاده می‌شود و دیگری نام ایزدی است که نماد و نگهدارنده گیاه هوم است و در اوستا بخشی از یسنه/ یسنا به نام هوم یشت را به خود اختصاص داده‌ است. هوم در شاهنامه فردوسی نیز نقش مردی بزرگ و پرهیزگاری است که در کوه به سر می‌برد.

 

آیین زرتشت

ارائه دهندگان:شایان برومند راد، شهنام فرهادیان

چکیده مقاله:  دین که به اشتباه از ریشه تازه خوانده می‌شود از ریشه پهلوی دنودینه گرفته شده است.که در کعنی می‌شود وجدان و شرف انسان است ولی اعراب این واژه را از ما گرفتند و جمع ادیان را ساختند و دیانت را نیز به آن افزودند. در واژه نامه پهلوی استاد بهرام فره وشی دین به معنی گسترده یعنی کیش و خصایص روحی و تشخیص معنوی وجدان و ندای درئنی انسانهاست. که یکی از قوای پنجگانه نیروی باطنی انسان می باشد. پس وجدان است که مستقل از عالم جسمانی فنا ناپذیر است و آن را آغاز و پایانی نیست از این رو در انسان را خداوند ودیعه گذاشته تا نیکی وبدی را تشخیص دهیم اگر انسان به ندای درونی خویش به نیکی عمل کند راه راست را دنبال کرده است و زرتشت بزرگ ترین و جاودانه ترین سخنش این است که راه راست را دنبال کرده است و زرتشت بزرگ ترین و جاودانه ترین سخنش این است که راه در جهان یکی است و آن هم راستی است.

چکیده مقاله‌های روز دوم همایش مانتره25

سروش از دیرباز تاکنون

ارائه دهندگان: پگاه بزرگ چمی و مهسا دارابیان

چکیده مقاله: در اساطیر، گاهی از ایزدان به‌ عنوان الهام‌دهنده، پیک‌ها و واسطه‌هایی نام‌برده شده که خاستگاه شعر شاعران و سخن سخنوران به شمار می‌آیند.

ایزد سروش، یکی از آن ایزدانی است که در متون گذشته و امروزی با معانی متفاوتی همچون: فرمان‌برداری، دادستانی، پیام‌رسان، فرشتهی ندای وجدان، دانای غیب و روح مقدس، از آن نام‌برده شده؛ درحالی‌که ریشهی آن یعنی «سرو» به معنای شنیدن است.

بعدها در دین زرتشت او به‌عنوان نایب اهورامزدا بر روی زمین معرفی‌ شده است و اعتقاد بر این بوده که مسئول نگهبانی از آفریده ویژهی اهورامزدا، یعنی آدمی است؛ حتی در برخی متون نیز، به دلیل تقدس آن، از او به‌عنوان آخرین امشاسپند یاد شدهاست.

 

زرتشت پیامبری که باید از نو شناخت (اندیشه نیک ، گفتارنیک ، کردار نیک)

ارائه دهندگان: فریدون نجمی، اردشیر بهشاد

چکیده مقاله: اشوزرتشت کسی است که آیین خود را بر اصول انسانی و اخلاقی بنیان نهاده است و بزرگ‌ترین هدف اشوزرتشت از آموزش های دینی و اخلاقی، برانگیختن كردار نیك و پرورش اندیشة پاك میان مردم بوده است. مهم ترین اصول عملی و اخلاقی در دین اشوزرتشت، اصول سه گانه كردار نیك، پندار نیك و گفتار نیك است که در بند بند گات‌ها به صورت های مختلف و در ارتباط با زندگی انسان تکرار شده‌است. در این نوشتار سعی شده به این سه کلمه‌ی گهربار در گات‌ها پرداخته و ارتباط آن با زندگی و برخی از فروزه‌هایی اهورایی را در دین بررسی کنیم.

چکیده مقاله‌های روز دوم همایش مانتره25

دکتر علی شهیدی دانش‌آموخته‌ی دکترا و زبان ادبیات باستانی از سخنرانان کلیدی در بخش افتخارات است. وی درباره‌ی تاریخ‌نگاری علوم باستان از تخیل تا حقیقت سخنرانی می‌کند.

گفتنی است که این دوره از همایش مانتره، هفتم، هشتم و نهم شهریورماه 1397 خورشیدی در همایشگاه مارکار تهرانپارس برگزار می‌شود.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-04-28