تارنمای خبری امرداد
به بهانه‌ی جشن تیرگان:

همایش آب؛ محور همبستگی برگزار شد

سلسله نشست‌های آب، صلح و مهرورزی به بهانه‌ی جشن تیرگان با باشندگی ‌(:حضور) شماری از کنشگران حوزه‌ی آب و  زیست‌بوم استان اصفهان به دعوت سمن‌های مردم‌نهاد استان یزد 13 و 14 تیرماه 1398 خورشیدی، در زمینه‌های گوناگون با موضوع «آب، محور همبستگی» برگزار شد.

در این نشست نماینده‌های سمن‌ها ، دانشگاه‌ها و شورای اسلامی شهر یزد و اصفهان با بیان واقعیت‌های شرایط آبی و بایدها و نیازها با پافشاری بر نگاهداشت همبستگی ملی، پیوستگی پیوندهای تاریخی، فرهنگی و دیگر اشتراک‌های میان دو استان یزد و اصفهان را نیازمندکوشش همگانی و آگاهی دادن به مردم دانستند.

حشمت انتخابی، دبیر شورای هماهنگی سمن‌های زیست‌محیطی استان اصفهان، دلیل بنیادین دشواری‌های پیش آمده را نبود آگاهی کافی مدیریتی و آگاهی‌نداشتن مردم از شرایط موجود و یکی از بایستگی‌ها را کوشش سمن‌ها برای آگاه‌سازی و بیان واقعیت‌ها به همگان، مسوولان و تصمیم‌گیرندگان دانست.

سیدحسین دُرجوش، دبیر اجرایی و طراح این پویش از داشته‌های فرهنگی و باورمندی آب در گستره‌ی نفوذ فرهنگی ایران مانند جشن تیرگان یاد کرد و گفت: از هزاره‌های دور و با ریزبینی به همه‌ی جنبه‌های آب توجه داشته‌اند. برای نمونه گزینش رنگ سپید پوشش کسانی که در زمینه‌ی قنات، آب و آب‌آوری فعالیت می‌کنند افزون‌بر نگاهداشت پاکی و پاکیزگی نشان از رنگ صلح و تاثیرات روانشناختی این رنگ بر افراد دارد.

در پایان این نشست بیانیه‌ای در سه بند تنظیم و ارایه شد که در دنباله می‌خوانید.

به نام آفریدگار آب و آفتاب

«در پی بازدید فعالان محیط زیست استان یزد از شرق اصفهان و پایاب زاینده‌رود در اردیبهشت سال گذشته، جمعی از فعالان حوزه آب و محیط زیست استان اصفهان در تاریخ سیزدهم و چهاردهم تیرماه 1398 پس از بازدید از آثار تاریخی و سازه‌های آبی شهر جهانی یزد، طی میزگردی در فضای دوستانه به صدور بیانیه‌ای حول محورهای مشترک به شرح زیر به توافق رسیدند:

1. آب به عنوان محور همبستگی ملی و همدلی بین تمامی ذی‌نفعان فارغ از مرزهای سیاسی دیده شود و مشارکت همگانی برای حفظ پایداری آن جلب شود.

2. تاکید بر آرای مشترک در زمینه مدیریت منابع و مصارف آب و حفاظت کمی و کیفی آن و پرهیز جدی از دامن زدن به اختلاف نظرهایی که بر مبنای اطلاعات مبهم و بعضا نادرست در بین برخی از مردم و حتی مسئولان وجود دارد.

3.  تاکید بر همبستگی و حفظ باب گفت‌وگو بین مردم و به‌ویژه فعالان حوزه آب و محیط زیست دو استان برای حل معضلات محیط زیستی مشترک به ویژه احیای زاینده‌رود به عنوان یگانه رودخانه‌ی دائمی فلات مرکزی ایران و تالاب بین‌المللی گاوخونی».

فعالان حوزه‌ی آب و محیط زیست استان یزد و اصفهان

 

 

 

همایش آب؛ محور همبستگی برگزار شد

همایش آب؛ محور همبستگی برگزار شد

 

از راست: سیدحسین دُرجو، دبیر اجرایی پویش آب محور همبستگی

از راست: سیدحسین دُرجو، دبیر اجرایی پویش آب محور همبستگی

فرتور از معین محمدی است.
6744

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید