لوگو امرداد

پیام شادباش مشاور رییس‌جمهور به مناسبت جشن ملی سده

163742059019094200مشاور رییس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، با فرارسیدن جشن سده، شادمانی و سرور به پاس پیروزی روشنی و روشنگری بر تاریکی و نادانی را به همه‌ی ایرانیان به ویژه ایرانیان زرتشتی، شادباش گفت.

ماموستا عبدالسلام کریمی در پیام شادباش خود جشن‌های ملی و کهن ایران‌زمین چون نوروز، مهرگان و سده را برپایه‌ی آموزه‌ی شاد زیستن، مهرورزیدن و روشنگری بیان کرد و این جشن‌های ملی را حافظ و نگه‌دارنده‌ی فرهنگ ایران‌زمین در درازنای تاریخ پر فراز‌ونشیب آن دانست.

پیام شادباش مشاور رییس جمهور را می‌خوانیم:

به نام خداوند جان و خرد

جشن سده را به همه ایرانیان به خصوص ایرانیان عزیز زرتشتی، تبریک و شادباش می گویم.

جشن سده، شادمانی و سرور به پاس پیروزی روشنی و روشنگری بر تاریکی و نادانی است. این جشن، یکی از جشن های اصیل ایرانی است که در کنار جشن‌ها و آیین‌های بزرگ ایرانی همچون نوروز و مهرگان از آیین های باستانی و کهن ایرانیان محسوب می شود.

جشن‌های ملی و کهن ایران زمین چون نوروز، مهرگان و سده که مبتنی بر آموزه شاد زیستن، مهرورزیدن و روشنگری است، همواره فرهنگ این سرزمین را در طول تاریخ پر فراز و نشیب آن، حفظ و حراست کرده است.

می‌توان گفت همانگونه که «شاهنامه» حکیم ابوالقاسم فردوسی، هویت و زبان ملی ما ایرانیان را حفظ کرده این جشن های کهن نیز از فرهنگ این سرزمین در طول تاریخ، حراست کرده اند. فرهنگی که ایران را بستر امنی برای یکتاپرستان، پیروان ادیان توحیدی، نواندیشان و عدالت‌خواهان جهان قرار داده است. فرهنگی که بر پایه مهرورزی، خردورزی، رواداری، شاد زیستی و همزیستی مسالمت آمیز، بنا شده است.

برای ما ایرانیان مسلمان بسی مایه مباهات است که فرهنگ اسلامی نیز فرهنگ مهرورزی، عقلانیت، رواداری، همبستگی و همزیستی مسالمت‌آمیز است.

این جشن کهن را به تمام انسانهای نیک اندیش، نیک گفتار و نیک کردار صمیمانه تبریک و شادباش می‌گویم و برای همه ایرانیان که در هر گوشه‌ای از گیتی و جهان هستی، زندگی می‌کنند شادی، سلامتی، آرامش و امید را آرزو می‌نمایم.

عبدالسلام کریمی
مشاور رییس‌جمهور

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

یک پاسخ

  1. جشن سده جشن شادی جشن کشف آتش مظهر انرژی و تحول در زندگی انسان بر همه جهانیان و علی الخصوص ایرانیان مبارک باد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-03-08