لوگو امرداد

پخش زنده آیین پنج روز پنجه از اینستاگرام گاتهاپویان

WhatsApp Image 2022 03 13 at 09.44.06آیین گات‌هاخوانی پنج روز پنجه، اهنودگات تا وَهیشتُوایشت‌گات، در اینستاگرام گروه گاتهاپویان یزد برخط برگزار می‌شود.

هر سال گروه گات‌ها پویان یزد به سرپرستی شهناز شهزادی خوانش همه‌ی بخش‌های گات‌ها از روی حروف دین دبیره را در پنج روز پنجه به انجام می‌رسانند. امسال آیین گات‌ها‌خوانی همزمان با روزهای چهره گهنبار همس پت میدیم گاه برخط برگزار می‌شود. برگزاری این آیین از روز اهنود و ماه گاتابیو، نخستین روز پنجه در گاهشمار زرتشتی، چهارشنبه 25 اسفندماه 1400 خورشیدی آغاز می‌شود و تا روز وهشتواش یکشنبه 29 اسفندماه به پایان می‌رسد. پنج روز پنجه پایان سال، هر روز یکی از بخش‌های گات‌ها خوانده می‌شود، بدین گونه که نخستین روز چَهره‌ی گهنبار اهنود نامیده و اهنودگات خوانده می‌شود. روز دوم که اشتود نام دارد، اشتودگات خوانده می‌شود و تا روز پنجم با خواندن بخش وهیشتوایش گاتا‌خوانی پیگیری می‌شود.

زمان‌بندی پخش زنده به شرح زیر است:
اهنودگاه: ساعت 18 تا 20:20
اشتودگاه: ساعت 18 تا 20
سپنتمدگاه: 18 تا 19:30
وهوخشترگاه: ساعت 18 تا 19:30
وهیشتوایش‌گاه: ساعت 16 تا 17:20

دوستداران گات‌ها‌خوانی در هر گروه سنی و با هر توانایی در خواندن گات‌ها می‌توانند در ساعت یادشده این پنج روز با پخش زنده‌ی گات‌هاخوانی از اینستاگرام گروه گات‌هاپویان gathapooyan@ به نشانی https://www.instagram.com/gathapooyan آیین پنجه بزرگ را همراهی کنند.

گات‌ها از کهن‌ترین و سپندترین بخش‌های اوستاست که از خودِ اشوزرتشت به یادگار مانده است. گات ها، جمع گات به معنی سرود یا چکامه است. این چکامه دیوانی کوچک ولی پُر ارزش از سخن سرایی اشوزرتشت که نیکی و بدی را باهم بیان می‌کند و به انسان اجازه و اختیار می‌دهد تا راه نیک و بد را با آزادی برگزیند. گات‌ها درهفده سرود و با پنج آهنگ فراهم شده است. اهنَوَد، اُشتَوَد، سپنتَمَد، وُهوخشَتر، وَهیشتُوایش؛ گات‌های پنج‌گانه هستند.
گهنبار چهره‌ی همس‌پت‌میدیم واپسین چهره‌ی گهنبار در سال، از 25 تا 29 اسفندماه برگزار می‌شود. روزهای پنجه برابر با اهنود تا وهیشتواش در گاهشمار زرتشتی هنگام برگزاری این چهره از گهنبار است. همس‌پت‌میدیم‌گاه ششمین و واپسین چهره از گهنبارهاست و به پاس آفرینش انسان برگزار می‌شود.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-02-03