لوگو امرداد

آیین واج‌یشت گهنبار پایان سال در آتشکده یزد برگزار می‌شود

15 17انجمن زرتشتیان یزد از برگزاری آیین واج‌یشت گهنبار چهره همس پت میدیم گاه در آتشکده ورهرام با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی خبر داد.

آیین واج‌یشت پیشواز گهنبار پایان سال، با همکاری موبدان و موبدیاران سپیده‌دم اهنودگاه و ماه گاتابیو گاهشماری زرتشتی برابر با چهارشنبه 25 اسفندماه 1400 خورشیدی برگزار می‌شود.

این آیین ساعت 5:45 بامداد از رویه‌ی اینستاگرامی انجمن زرتشتیان یزد و اینستاگرام امرداد به نشانی amordad.news پخش می‌شود. در زمان یاد شده همراه با پخش زنده از اینستاگرام هم‌بهره‌ی آیین مینوی شوید.

همکیشان تنها با ارایه کارت واکسیناسیون دوز سوم و استفاده از ماسک امکان حضور در آیین واج‌یشت را خواهند داشت.

واج‌‌یشت گهنبار یکی از کهن‌ترین آیین‌ زرتشتی است که در شهرهای زرتشتی‌نشین به تایید انجمن موبدان برگزار می‌شود. موبدان پیش از سپیده دم، پیش از آغاز هر چهره گهنبار، در مکان سپندینه یشت‌خانه‌ی آتشکده‌ی ورهرام، به نیایش می‌پردازند. این آیین یزشن‌خوانی یا یسناخوانی نام دارد.

زرتشتیان گهنبار هَمَس‌پَت میدیم گاه را روزهای اهنود تا وهیشتوایش از ماه گاتابیو در گاهشمار زرتشتی برابر با 25 تا 29 اسفندماه خورشیدی برگزار می‌کنند.
ششمین و واپسین گهنبار سال، چَهره‌ی هَمَس‌پَت میدیم گاه، به گهنبار پنجه یا پنجی نامور است. واژه‌ی هَمَس‌پَت میدیم برابر شدن روز و شب معنی می‌دهد. این جشن در پنج روز پایانی هر سال برگزار می‌شود. این روزها نام جداگانه‌ای دارند که بخش‌های پنج‌گانه‌ی گات‌ها را یادآوری می‌کنند، به همین دلیل به روزهای برگزاری گهنبار پنجی، ماهِ گاتابیو نیز می‌گویند.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-02-05