لوگو امرداد

جشن تیرگان و پیکار تیروکمان در روستای اله آباد

انجمن زرتشتیان اله‌آباد جشن تیرگان را با پیکار تیراندازی به پاس کهن آیین تیرگان و یاد جانفشانی آرش کمانگیر در راه گسترش مرزهای ایران زمین پس از دو سال دیرکرد برگزار کرد.

فرخنده جشن تیرگان و پیکار تیراندازی بامداد آدینه 10 تیرماه 1401خورشیدی در «درمهر» اله‌آباد برگزار شد. دوستداران شرکت در پیکار تیراندازی به رقابت پرداختند. سپس آیین گهنبارخوانی چهره‌ی میدیوشهم گاه و پیش‌کش هدایا به برترین‌های پیکار تیر و کمان بخش‌های دیگر این برنامه بود.
زرتشتیان برابری نام روز و نام ماه در گاهشمار زرتشتی را جشن ماهیانه برگزار می‌کنند. جشن تیرگان یکی از جشن‌های ماهیانه است. جشن تیرگان بنابر گاهشمار زرتشتی روز تیر از ماه تیر، برابر با ۱۰ تیرماه در سالنمای رسمی کشور برگزار می‌شود.
سبب پیدایش جشن تیرگان نیز مانند بسیاری از آیین‌های دیگر در فرهنگ ایرانی با رویدادی سرنوشت‌ساز از تاریخ زندگی ایرانیان باستان هماهنگی یا پیوند یافته است.
گروهی این جشن را یادگار پیروزی ایرانیان بر تورانیان می‌دانند. زمان پادشاهی منوچهر پیشدادی، پس از به دست گرفتن بخش‌های بسیاری از سرزمین ایران از سوی سپاه افراسیاب، قرار بر این گذاشته شد که از سوی سپاه ایران از سرزمین تبرستان، تیری رها شود و در هر جا به زمین فرود آید، مرز ایران و توران شناخته شود. بنابراین آرش، جوان دلیر ایرانی، جان بر کف و با تمام توان تیری را از کمان رها ساخت. این تیر در باور استوره‌ایی از سوی ایزد باد همراهی شد و در کنار رودخانه‌ی جیحون بر درختی نشست و مرز ایران و توران را آشکار کرد.

0 4

1 9

2 10

9 8

7 8

3 9

4 9

5 10

6 8

8 9

10 7

11 7

12 8

13 7

فرتورها رسیده است.
6744

 

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-02-29