لوگو امرداد
امروز دی به‌آذر ایزد، هشتم آبان‌ماه زرتشتی

انتشار نخستین شماره هفته‌نامه طنز گل آقا در چنین روزی

امروز دوم آبان‌ماه انتشار نخستین شماره هفته‌نامه طنز گل آقا در چنین روزیامروز دی به‌آذر ایزد از ماه آبان سال 3757 زرتشتی، پنج‌شنبه دوم آبان‌ماه 1398 خورشیدی، 24 اکتبر 2019 میلادی

 در چنین روزی، نخستین شماره‌ی هفته‌نامه‌ی طنز گل‌آقا منتشر شد.

 کیومرث صابری فومنی،  مردی که لبخند را برای همه می‌خواست، نامور به گل‌آقا، دوم آبان‌ماه 1369 خورشیدی هفته‌نامه‌ی گل آقا را منتشر کرد که در آن برای نخستین بار کاریکاتور چهره‌ی مسوولان نظام به چاپ رسید و با استقبال مردم  رو‌به‌رو شد. صابری فومنی، پس از گذشت شش سال از راه‌اندازی ستون طنز دو کلمه حرف حساب در روزنامه‌ی اطلاعات،  هفته‌نامه‌ی گل آقا را منتشر کرد. او به تدریج نشریه‌های ماهنامه،سالنامه، بچه‌ها گل‌آقا و کتاب‌های طنز و کاریکاتور را هم به مجموعه فعالیت‌های موسسه گل‌آقا افزود. راه‌اندازی خانه‌ی طنز ایران برای پرورش طنز نویسان جوان از دیگر فعالیت‌های او بود. صابری فومنی در کودکی فقر و تنگ‌دستی را آزموده بود. وی هم تجربه‌ی سیاسی و هم ادبی داشت و توانست گونه‌ای از طنز مردمی را پدید آورد که نه گزنده و نه زننده باشد. طنزی بسیار گیرا و مردم پسند که حرف دل مردم را می‌زد و آرزویش شاد بودن مردم بود. گل آقا سیزدهمین سال انتشارش را ندید. صابری همزمان با چاپ شماره‌ی 548 گل آقا به ناگاه تصمیم گرفت هفته‌نامه را ببندد و هیچگاه از شوند بسته شدن سخن نگفت.

کیومرث صابری 11 اردیبهشت‌ماه، سال 1383 پس از دو سال تحمل رنج بیماری سرطان خون در سن 62 سالگی از میان ما رفت و تصویری از چهره‌ی همیشه خندان را در یادها به جا گذاشت. یادش گرامی باد.

دی به‌آذر ایزد هشتم آبان‌ماه در گاهشمار زرتشتی

 

دی یکی از نام‌های اهورامزداست و در اوستا، دَثوش یا دَدوش یا دَذوه فرنامی و به چم آفریننده، جهاندار زیبایی‌هاست. دی اوستایی دَثوش به چم : پروردگار و دادار هست. روزهای دی در هر ماه روزهای نیایش همگانی، به آتشکده رفتن، آسایش و دست از كار كشیدن زرتشتیان است.

روز دی است خیز و بیار ای نگار می

ای ترک، می‌ بیار كه تركی گرفت دی

امروز دی‌بآذر ایزد از ماه مهر سال 3757 زرتشتی، سه‌شنبه دوم مهرماه 1398خورشیدی، 24 سپتامبر 2019 میلادی

دی‌بآذر، روز هشتم از هر ماه در گاهشماری زرتشتیان است. دی یکی از نام‌های اهورامزداست.

«دی» (اوستایی:«دَثوش») به چم (:معنی) پروردگار، دادار، آفریننده و جهاندار زیبایی‌ها است. در گاه‌ شماری زرتشتی، روز نخست هر ماه اورمزد روز نامیده می‌شود، سه روز دیگر به نام اهورامزدای بی‌همتاست که به واژه‌ی دی آمده و از آن سخن گفته شده است.

در هر ماه سه روز با نام «دی» شناخته می‌شود. روزهای هشتم، پانزدهم و بیست و سوم ماه زرتشتی به نام «دی» است مانند دی به آذر، روز هشتم هر ماه، دی به مهر، روز پانزدهم از هرماه، دی به دین، روز بیست و سوم از هر ماه. برای باز شناختن هر یک از این سه روز ، نام روز پس از آن به واژه‌ی دی پیوند داده شده است برای نمونه فردای روز دی بآذر روز آذر است.


سروده‌ی مسعود سعد سلمان، بر پایه‌ی کتاب بندهش

روز دی است خیز و بیار ای نگار می

ای ترک، می‌ بیار كه تركی گرفت دی

می ده برطل و جام كه در بزم خسروی

بنشست شاه شاد ملک ‌ارسلان به می

 

اندرزنامه آذرباد مهراسپندان (موبد موبدان در روزگار شاپور دوم)

سر شوی و موی و ناخن پیرای

 

اندرزنامه آذرباد مهر اسپندان در سروده‌ی استاد ملک‌الشعرای بهار:

به (دی‌بآذر) اندر سر و تن بشوی/ بپیرای ناخن، بیارای موی

یاد روز دوم آبان‌ماه:

– سال 91 پیش از میلاد «ارو رو باز» نماینده ایران در مذاكرات با امپراتوری روم که از بزرگان شهر صد دروازه (دامغان) بود به جرم نشستن بر صندلی پایین‌تر از صندلی «سولا» ژنرال رومی در جلسه‌ی مذاكرات دو دولت به اعدام محکوم شد.

 

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

یک پاسخ

  1. خنده رو هر که نیست از ما نیست // اخم در چنته گل اقا نیست.

    تمامی شماره های ماهیانه و سالیان آن را می خریدیم و خواننده ثابت آن بودیم! یادش گرامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-03-26