لوگو امرداد
در امرداد 457 چاپ شد:

ابهر؛ گل‌های هزاررنگ طبیعت

p08 1گوشه‌گوشه‌ی استان زنجان زیباست. آن‌هایی که گام در راه گذاشته‌اند و گردشگر شهرها و روستاهای آن بخش از ایران بوده‌اند، می‌دانند که دل‌ربایی‌های نهفته و پیدای آن دیار بسیار بیش‌تر از آن چیزی است که بخواهیم برشماریم. در آن میان، ابهر، دومین شهر بزرگ استان زنجان، جان‌نوازی‌های چشمگیرتری دارد.
ابهر را دروازه‌ی آذربایجان نامیده‌اند؛ از آن‌رو که راه‌هایی که به شمال باختری ایران و شهرها و روستاهای آذری‌زبان سرزمین ما می‌رسند، از ابهر آغاز می‌شوند. ابهر همسایه‌ی رودی است که ابهررود، خوانده می‌شود. این رود سهم بسیاری در دل‌انگیزی و سبزینگی آن بخش از استان زنجان دارد. اگر بخواهیم جغرافی‌وار از ابهر یاد کنیم، باید از دو بخش مرکزی و سلطانیه‌ی نام ببریم که با دهستان‌های چهارگانه‌اش شهرستان ابهر را شکل می‌دهند. مرزها و گستره‌هایی که برخوردار از زیبایی‌های رود ابهر است، بیش‌تر از آن چیزی است که بخش‌بندی‌های سرزمینی و کشوری نشان می‌دهند. همین رود است که یک شاخه‌ی آن به نام کینه‌وَرس جاری می‌شود و شاخه‌ی دیگر فصلی‌اش از سلطانیه راه می‌سپارد و تا ابهر راه می‌جوید و در آنجا با شاخه‌ی دیگر یکی می‌شود و پیوسته و جاری زمین‌ها را آباد و سیراب می‌سازد. به آن دیده‌وری باید دو رشته کوهی را افزود که امتداد البرز هستند و دره‌ای را سایه‌سار می‌سازند که ابهر را در بر گرفته است. حتا ندیده هم می‌توان گمان بُرد که با آن رشته‌های بلند کوه و همهمه‌ی جاری آب، با چه زیست‌بوم یگانه‌ای روبه‌رو هستیم.
آب‌وهوای ابهر چنان جان‌بخش است که کشاورزی و دامداری را شدنی می‌سازد و گیاهان و درختان را بارور می‌کند. درست است که زمستان‌های ابهر سرد است، اما نه آن سرمایی که همه‌جا یخبندان و دشوارگذر باشد. بارندگی‌های زمستانی و بهاری ابهر، هوا را دل‌خواه می‌‌کند و از گرمای تابستان‌هایش می‌کاهد. در برآوردهای جغرافیایی، ابهر را اقلیمی نیمه‌سردسیر می‌دانند و جایی برای وزش بادهایی که از میان دو رشته کوه می‌گذرند و با خود سوز و سرمایی نه‌چندان سخت، می‌آورند. اما هر اندازه هم هوا سرد باشد، گرمای مِهر مردمانش تاب‌آوری سرما را آسان می‌کند!

آنچه در بالا آمده است بخشی از نوشتاری‌ست با عنوان «ابهر؛ گل‌های هزاررنگ طبیعت»، به قلم بامداد رستگار که در تازه‌ترین شماره‌ی امرداد چاپ شده است.

متن کامل این گزارش را در رویه‌ی هشتم (هشتی) شماره‌‌ی 459 هفته‌نامه‌ی امرداد بخوانید.

«امرداد» شماره‌ی  459 از ‌‌دوشنبه، 31 امردادماه 1401 خورشیدی، در روزنامه‌فروشی‌ها و نمایندگی‌های امرداد در دسترس خوانندگان قرار گرفت.

خوانندگان می‌توانند برای دسترسی به هفته‌نامه‌ی امرداد افزون‌بر نمایندگی‌ها و روزنامه‌فروشی‌ها از راه‌های زیر نیز بهره ببرند.

فروش اینترنتی هفته‌نامه امرداد شماره‌ی 459

اشتراک ایمیلی هفته‌نامه‌ی امرداد

نشانی دکه‌های امرداد در تهران و شهرستان‌ها

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-11-23