تارنمای خبری امرداد

راهیابی بدون آزمون فرزاد فیروزی به دوره دکترای دانشگاه صنعتی شریف

فرزاد فیروزی نخبه جوان زرتشتی بدون آزمون پذیرفته شده‌ی دکتراجوان نخبه و برگزیده‌ی زرتشتی بدون آزمون به دوره‌ی دکترای رشته مهندسی مواد و متالورژی در دانشگاه صنعتی شریف راه یافت.

مهندس فرزاد فیروزی با استفاده از سهمیه جذب نخبگان و استعدادهای درخشان پس از انجام مصاحبه‌ی تخصصی، در مقطع دکترای رشته مهندسی مواد و متالورژی در دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شد.

این جوان نخبه‌ سال 1391 در رشته‌ی مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر پذیرفته شد و در دوران تحصیل، دانشجوی ممتاز دانشکده بود به گونه‌ای که در سال 1395 دوره‌ی کارشناسی را با کسب رتبه‌ نخست به پایان رساند. سپس در همین سال و از راه سهمیه جذب نخبگان و استعدادهای درخشان (بدون شرکت در آزمون سراسری) به دوره‌ی کارشناسی ارشد همان رشته در دانشگاه امیر کبیر راه یافت و به فعالیت پژوهشی خود در زمینه‌ی خواص پلاسمونیک نانوذرات نقره ادامه داد. سرانجام در سال 1397 نیز با دریافت رتبه‌ی نخست در میان فارغ­‌االتحصیلان، این دوره را به پایان رساند.

مهندس فرزاد فیروزی در دوران تحصیل دانشگاهی، به تدریس دروس تخصصی و آزمایشگاهی مختلف در دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز پرداخته و چندین دوره آموزشی نرم­‌افزارهای تخصصی رشته‌ی مهندسی مواد را برگزار کرده­ است. همچنین مقاله‌های وی با عنوان «بررسی تأثیر حضور یون استات بر رفتار استخراجی مس و آهن توسط D2EHPA» در هفتمین کنفرانس بین­المللی مهندسی مواد و متالورژی به چاپ رسیده و در این زمینه سخنرانی کرده است. (لینک چکیده مقاله: https://www.civilica.com/Paper-IMES12-IMES12_036.html). در کنار پیشینه‌ی پژوهشی، مسوولیت­‌های اجرایی گوناگونی را نیز بر دوش داشته است که از آن میان می‌­توان موارد زیر را نام برد:

 • هموند هیات تحریریه نشریه رسمی اتحادیه انجمن­های علمی دانشجویی مهندسی مواد و متالورژی کشور (آمورف)
 • هموند کمیته علمی نشریه رسمی انجمن علمی دانشکده مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر (کاوه پلی­تکنیک)
 • هموند کمیته علمی دومین دوره مسابقه‌های سراسری تولید و بازیافت فلزات
 • هموند کمیته اسپانسرینگ سیزدهمین همایش علمی دانشجویی مهندسی مواد و متالورژی ایران
 • هموند کمیته اسپانسرینگ نخستین رویداد ایده بازار تخصصی مهندسی مواد و متالورژی ایران

این جوان سرآمد زرتشتی رشته‌ی مهندسی مواد و متالورژی را نه تنها به عنوان یک رشته‌ی دانشگاهی، بلکه مجموعه‌­ای کامل از دانش فنی و تخصص­‌های کلیدی می‌­داند که زمینه‌‌ی مناسبی برای پژوهش و فعالیت در گستره‌ی بزرگی از حوزه­‌ها را فراهم آورده است؛ از صنایع تولید فلزات آهنی و غیرآهنی گرفته تا زمینه‌­های نوین در پیوند با مواد پیشرفته مانند گرافن و نانوکامپوزیت­ها.

فرزاد فیروزی فرزند مروارید اورمزدی و بهرام فیروزی زاده‌ی دهم بهمن­‌ماه 1372 خورشیدی در تهران، دوره‌ی ابتدایی و راهنمایی را در آموزشگاه‌های جمشید‌جم و رستم آبادیان گذرانده و دوره‌ی دبیرستان را در مجتمع آموزشی دکتر حسابی به پایان رسانده است.

با این که استادان و نزدیکان به ادامه‌ی تحصیل در خارج از کشور او را سفارش می‌کردند ولی فرزاد ماندن در ایران و ادامه‌ی کارهای پژوهشی را برتر دانست. چون او بر این باور است جایگاه جغرافیایی نمی‌­تواند به تنهایی انگیزه‌‌ای با ارزش و برجسته‌ای برای دستیابی انسان به اهدافش باشد.

فرزاد فیروزی بر این باور است که درخشش ستارگان بدون وجود تاریکی مفهومی ندارد؛ بنابر این هرگز بدون رویارویی با مشکلات و محدودیت­‌ها، امید دستیابی به موفقیت را نباید داشت. پیروزی از آنِ کسی است که با پشتکار و تکیه بر توانایی‌­های فردی، از سد دشواری‌ها بگذرد و برای رسیدن به اهدافش تلاش کند.

مهندس فرزاد فیروزی، سنتز نانو ذرات نقره در آزمایشگاه فن‌آوری نانو - دانشگاه صنعتی امیرکبیر

مهندس فرزاد فیروزی، سنتز نانو ذرات نقره در آزمایشگاه فن‌آوری نانو – دانشگاه صنعتی امیرکبیر

مهندس فرزاد فیروزی، ارائه سخنرانی در هفتمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی مواد و متالورژی (مصلای امام خمینی - پاییز ١٣٩٧)

مهندس فرزاد فیروزی، ارائه سخنرانی در هفتمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی مواد و متالورژی (مصلای امام خمینی – پاییز ١٣٩٧)

6063

به نوشتار امتیاز بدهید.
5 نظرات
 1. اردشیر می گوید

  درود بر فرزاد عزیز،
  با آرزوی تندرستی و موفقیت روزافزون.

 2. کیخسرو لریان می گوید

  صدها درود بر فرزاد عزیز و همایون باد این تلاش و پیشرفت بر دختر خاله عزیز و بهرام

 3. گوهر برومندی می گوید

  فرزاد عزیز موفقیتت را به شما و خانواده بزرگوارت شادباش میگم هماره پیروز و سربلند باشی

 4. همکیش می گوید

  برای این عزیز موفقیت روزافزون و شادکامی آرزومندم

 5. ماوندادی می گوید

  درود. سپاس موفقیت بزرگی برای کشور مان ایران و بویژه جامعه زرتشتیان هست
  امیدوارم که بعد از گذراندن درجات عالیه برای ایران خدمت کنن
  شاد باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید