لوگو امرداد

برگزاری آیین گهنبار ایاثرم در گهنبارخانه آتشکده یزد

انجمن زرتشتیان یزد آیین گهنبار ایاثرم‌گاه نامگانه موبد مهربان فروهر را در گهنبار خانه آتشکده ورهرام یزد با باشندگی همکیشان برگزار کرد.

این آیین بامداد شنبه ۲۳ مهر ماه ۱۴۰۱ خورشیدی برابر با مانترسپند ایزد و مهرماه ۳۷۶۰ زرتشتی، ساعت ۱۰ بامداد با اوستاخوانی موبد رستم کاووسیان‌زاده و موبد خدامراد گنجی برپا شد.

والاترین آرمان از برگزاری این آیین‌ها، فرهنگی است به نام فرهنگ همازوری که مهمترین عامل برای پایداری و پویایی یک هازمان به شمار می‌رود. گهنبارها در کنار بار دینی خود، با برگزاری نیایش همگانی، شادی، داد و دهش و مهم‌تر از همه با ایجاد همازوری در هازمان به یکی از ارکان مهم همبستگی هازمان زرتشتی درآمده است. آیین گهنبار از جشن‌های سالیانه است که در شش هنگام یا شش چَهره و هر چهره به مدت پنج روز برگزار می‌شود. شش چهره‌ی گهنبار در باور زرتشتیان نماد آفرینش جهان و هستی از سوی پروردگار در شش گام است. گهنبار چهره‌ی ایاثرم‌گاه، گام چهارم آفرینش و جشنی به پاس پدیداری گیاهان و رستنی‌ها است. گهنبار ایاثرم در پنج روز از روز اشتاد ایزد تا انارام ایزد برپایه‌ی روزشمار زرتشتی برگزار می‌شود. در گاهشمار خورشیدی از بیستم مهرماه آغاز شده و در بیست‌و‌چهارم مهرماه به پایان می‌رسد.

IMG 7871 IMG 7872 IMG 7875 IMG 7877 IMG 7878 IMG 7879 IMG 7880 IMG 7885 IMG 7889 IMG 7891

فرتورها از انجمن زرتشتیان یزد است.

4090

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-07-12
امرداد