لوگو امرداد
در امرداد 464 می‌خوانیم:

تقسیم ارث برپایه‌ی دین برای پیروان ادیان الهی

Capture2چالش ماده 881 مکرر که سال‌هاست در مبحث ارث و میراث گریبان پیروان ادیان الهی (اقلیت‌های دینی) ساکن ایران را گرفته و حق‌شان بر پایه‌ی این ماده برآورده نشده بود سرانجام با پیگیری‌های دکتر اسفندیار اختیاری، نماینده‌ی زرتشتیان ایران راه‌گشا شد و 12 آذر 1401 در ابلاغیه‌ای با این درون‌مایه «پیروان ادیان الهی شناخته‌شده در قانون اساسی مشمول ماده‌ی 188 مکرر قانون مدنی نیستند و تقسیم ارث درگذشته، برپایه‌ی دین و احوال شخصیه آن شخص انجام می‌شود» از سوی قوه‌ی قضاییه به دادگستری‌های سراسر ایران اجرایی شد. برای آگاهی از مراحل پیگیری این‌ کار دشوار و سرانجام نیک آن با دکتر اختیاری به گفت‌وگو نشستیم.

دکتر اختیاری مانند همیشه پرانرژی، برای گفت‌وگو از نخستین مراحل کار که به سال‌ها پیش و نخستین دوره‌ی نمایندگی‌اش برمی‌گردد سخنانش را آغاز کرد. ماده بحث‌‌برانگیز 88 1 مکرر قانون مدنی (کافر از مسلم ارث نمی‌برد و اگر در بین ورثه‌ی متوفا کافری مسلم باشد، وراث کافر ارث نمی‌برند، اگرچه از لحاظ طبقه و درجه مقدم بر مسلم باشند) در 14 آبان 1370 در سومین دوره‌ی مجلس اسامی به تصویب نمایندگان آن زمان رسید و قانونی شد. این در حالی است که این ماده پیش از قانون‌شدن هم سال‌ها اجرا می‌شده است. بر اساس این ماده چنانچه ارث‌بر کافر باشد و دارای تعدادی ورثه که تنها یکی از آ نها مسلمان است، تنها ورثه‌ی مسلمان از ماترک ارث می‌برد و دیگر وراث از ارث محروم می‌شوند. برای حل این مشکل می‌دانستم راه دشواری پیش روست و باید راه‌های گوناگون را هم‌زمان امتحان کنم تا به نتیجه‌ی دلخواه برسیم. کمی به گذشته برویم. در سال 1312 خورشیدی مجلس شورای ملی قانونی را مصوب می‌کند که در آن نوشته «احوال شخصیه ایرانیان غیرشیعه در محاکم» باید رعایت شود. در زمان پهلوی اول و دوم بعضی از قضات به این ماده استناد می‌کنند و بعضی هم بنا به قانون شرع حکم می‌دهند پس پیش از انقلاب هم با استناد به این، برخی مواقع قانون اجرا می‌شد. …

آنچه در بالا خواندید بخشی از نوشتاری‌ست با عنوان «تقسیم ارث برپایه‌ی دین برای پیروان ادیان الهی» به قلم فیروزه فرودی، که در تازه‌ترین شماره‌ی امرداد چاپ شده است. متن کامل این گزارش را در رویه‌ی هفتم (زرتشتیان) شماره‌ی 464 هفته‌نامه‌ی امرداد بخوانید.

«امرداد» شماره‌ی 464 از ‌سه‌شنبه، 27 ‌دی‌ماه 1401 خورشیدی، در روزنامه‌فروشی‌ها و نمایندگی‌های امرداد در دسترس خوانندگان قرار گرفت.

خوانندگان می‌توانند برای دسترسی به هفته‌نامه‌ی امرداد افزون‌بر نمایندگی‌ها و روزنامه‌فروشی‌ها از راه‌های زیر نیز بهره ببرند.

فروش اینترنتی فایل پی‌دی‌اف شماره‌ی 464 هفته‌نامه امرداد

فروش اینترنتی نسخه‌ی چاپی شماره‌ی 464  امرداد

اشتراک ایمیلی هفته‌نامه‌ی امرداد

نشانی دکه‌های فروش هفته‌نامه امرداد

برای دریافت فایل اکسل نمایه امرداد کلیک کنید.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-02-05