لوگو امرداد
در امرداد 467 بخوانید:

عروسک‌هایی که از خدا باران می‌خواهند

p03سرزمین ما ایران در گستره‌ی جغرافیایی گرم و خشک جای دارد. از این رو بیشتر روزهای سال را با بی‌آبی سر می‌کند. از گذشته‌های دور ایرانیان با آیین‌های گوناگون از خدا طلب بارش می‌کردند. ایرانیان از دیرباز به ایزد آب و باران باور داشته‌اند و از آناهیتا طلب باران می‌کردند و در سال‌های خشکسالی و بی‌آبی به نیایش او می‌پرداختند.

هنگامی که خشکسالی سر می‌رسد و چشم‌ها برای خواستن باران، به آسمان دوخته می‌شود، عروسک‌های باران‌خواه، ابرهای بارور را فرامی‌خوانند و زمین تشنه را سیراب می‌کنند. آن دست‌سازها، گنجینه‌ای از آیین‌ها و نمادها را در دل خود دارند.

عروسک بوکه وارانه یا عروس باران

این عروسک را مردمان مناطق کردنشین برای آیین باران‌خواهی می‌سازند. بوکه واران نمادی از آناهیتا است. از یک پارو و دو تیکه چوب کوتاه و بلند ساخته می‌شود. بوکه واران یک سربند به سرش بسته، پیراهن و شلوار و جلیقه به تن دارد و چشمانش از مهره‌های رنگی ساخته شده است. زنان روستایی برای بوکه واران پوشاک می‌دوزند و دختران نیز این عروسک را خانه به خانه می‌چرخانند و ترانه بومی «هه ناران و مناران» می‌خوانند.

عروسک اتلومتلو

خراسان جنوبی یکی از جاهای گرم و خشک کشور به‌شمار می‌رود و پیشه‌ی بیشتر مردم این گستره نیز کشاورزی است. از این رو کشاورزان و مردم آیین باران‌خواهی برگزار می‌کنند.

جوانان عروسکی می‌ساختند به نام اتلومتلو که جامه‌ی کهنه‌ای به تن کرده بود و به یک چوب متصل بود. آن‌ها این عروسک را در دست می‌گرفتند و در کوچه‌های روستا می‌چرخاندند و چکامه می‌خواندند.

آنچه در بالا آمده است بخشی از نوشتاری‌ست باعنوان «عروسک‌هایی که از خدا باران می‌خواهند» که در تازه‌ترین شماره‌ی امرداد چاپ شده است.

متن کامل این گزارش را در رویه‌ی سوم  (مردم) امرداد شماره‌ی  467 بخوانید.

«امرداد» شماره‌ی  467  از ‌‌دوشنبه، 28 فروردین‌ماه 1402 خورشیدی، در روزنامه‌فروشی‌ها و نمایندگی‌های امرداد در دسترس خوانندگان قرار گرفت.

خوانندگان می‌توانند برای دسترسی به هفته‌نامه‌ی امرداد افزون‌بر نمایندگی‌ها و روزنامه‌فروشی‌ها از راه‌های زیر نیز بهره ببرند.

فروش اینترنتی فایل پی‌دی‌اف شماره‌ی  467 هفته‌نامه امرداد

فروش اینترنتی نسخه‌ی چاپی شماره‌ی  467  امرداد

اشتراک ایمیلی هفته‌نامه‌ی امرداد

نشانی دکه‌های فروش هفته‌نامه امرداد

برای دریافت فایل اکسل نمایه امرداد کلیک کنید

 

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-02-05