لوگو امرداد

برگزاری جشن آبانگان در شیراز

جشن آبانگان پسین پنجشنبه چهارم آبان‌ماه با باشندگی دانش‌آموزان کلاس‌های دینی، آموزگاران و شماری از زرتشتیان شیراز در  مجموعه‌ی دینی فرهنگی ورزشی زرتشتیان شیراز برگزار شد.

موبد رستم خسرویانی با اوستاخوانی ویژه‌ی ایزد بانو آناهید که ایزد آب‌های روان بوده آغازگر برنامه بود و در ادامه میترا جوانمرد جانشین فرنشین کمیسیون دینی و هموند هیات نظارت بر انتخابات انجمن از فلسفه‌ی جشن آبانگان و کوشش در حفظ و نگهداری منابع آبی و پاکیزه‌نگهداشتن آن و همچنین دعوت از باشندگان برای نام‌نویسی در انتخابات انجمن سخن گفت. سپس از باشندگان با شیرینی پذیرایی شد و دانش‌آموزان به همراه آموزگارانشان راهی کلاس‌های دینی شدند.

آبانگان از جشن‌های ماهیانه‌ی زرتشتیان است که در روز چهارم آبان‌ماه بر پایه‌ی سالنمای رسمی کشور و روز آبان از ماه آبان در گاهشمار زرتشتی برگزار می‌شود. جشن آبانگان به ستایش آخشیج (:عنصر) آب و پاس‌داشت آن ویژه شده است. ایرانیان کهن آب را پاک می‌شمردند و هیچ‌گاه آن را آلوده نمی‌کردند و آبی را که ویژگی سه‌گانه‌اش، رنگ، بو و مزه‌ی آن، دگرگون می‌شد برای آشامیدن و شست‌وشو به کار نمی‌بردند. زرتشتیان در این روز نیز همانند دیگرجشن‌ها به آتشکده‌ها می‌روند و برای گرامی‌داشت فرشته‌ی نگاهبان آب‌ها، به کنار جوی‌ها و قنات‌ها رفته و با خواندن اوستای آبزور (بخشی از اوستا که در ستایش آب سروده شده است) اهورامزدا را ستایش کرده و درخواست فراوانی آب و نگهداری آن را کرده و پس از آن به شادی می‌پردازند.

همچنین برپایه‌ی اساتیر، از آن‌جا که در روز چهارم آبان‌ماه (در سالنمای رسمی کشور) «زو» که یکی از پادشاهان ایران بود، با افراسیاب جنگید و او را شکست داد و از سرزمین خویش بیرون راند، ایرانیان این روز را جشن می‌گیرند. دیگر آن‌که چون در زمانی برابر با هشت سال در ایران باران نبارید مردم بسیاری تلف شدند و برخی به سرزمینی دیگر رفتند. سرانجام در همین روز پس از پنج یا هفت سال، باران آغاز به باریدن کرد، از این‌رو ایرانیان این روز را جشن می‌گیرند.

1 50 2 45 3 45 4 41 5 41 6 42 7 40 8 35 9 31 10 33 11 33 12 33 13 29

فرتور از شهرام پوردهی است.
6744

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-03-24