لوگو امرداد
این گزارش به روزرسانی می‌شود

برنامه‌های فرهنگی آینده ایران

5989896189006431421 121

تهران، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، آیین رونمایی از کتاب «ایزدبانو شاماران»

نشست رونمایی از کتاب «ایزدبانو شاماران»، از سوی پژوهشکده‌ی مردم‌­شناسیِ پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و فصلنامه‌ی فرهنگی هنری «پرسوم»، همراه با اجرای همنوازی خنیاگران گروه دیار برگزار می‌شود.

زمان:  سه‌شنبه، 22 خرداد 1403 خورشیدی، ساعت 10 تا 12

مکان: ساختمان پژوهشگاه میراث فرهنگی، سالن خلیج فارس

تهران، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، «نشست اسنادی از فرهنگ و گویش زردشتی»

نشست «اسنادی از فرهنگ و گویش زردشتی» با سخنرانی دکتر حمیدرضا دالوند، دکتر محمد جعفری قنواتی، دکتر فرزانه گشتاسب و با باشندگی نویسنده‌ی کتاب، دکتر مهرداد قدردان و به دبیری علمی دکتر شاهین آریامنش، یکشنبه ۲۰ خردادماه ۱۴۰۳ خورشیدی، از ساعت ۱۰ تا ۱۲ در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی  برگزار می‌شود.

آداب و رسوم زردشتیان ریشه‌ای کهن در تاریخ ایران دارد. اسناد و مدارک بسیاری از فرهنگ و آداب و رسوم و سنت زردشتی بازمانده و به امروز رسیده است  که نمونه‌هایی از آن‌ها در خانه‌ها و کتابخانه‌های گوناگون شهرهایی همچون یزد و کرمان وجود دارد که بررسی و پژوهش درباره آن‌ها و نیز انتشار آن اسناد و مدارک کمک شایان و ارزنده‌ای در آگاهی از این فرهنگ و سنت و آداب و آیین‌ها می‌کند.

پیوند نشست

نشست آنلاین، باشگاه شاهنامه‌پژوهان، «نشست روحانیان در دوره ساسانیان»

باشگاه شاهنامه‌پژوهان با همکاری سیمرغ نهاد سخنرانی‌های ماهانه ایران‌شناسان را با موضوع «روحانیان در دوره ساسانیان» برگزار می‌کند.

سخنران: آرزو رسولی (طالقانی)، هموند (:عضو) هیات علمی گروه تاریخ دانشگاه شهید بهشتی

نشست «روحانیان در دوره ساسانیان» به گونه‌ی آنلاین در بستر گوگل میت برگزار خواهد شد.

زمان:  9 خوردادماه 1403 خورشیدی، ساعت 20

شرکت در این نشست برای همه دوستداران آزاد و رایگان است.

برای شرکت در نشست در روز و ساعت برگزاری وارد این پیوند شوید:

shahnamehpajohan@⁣⁣⁣⁣

https://shahnamehpajohan.ir⁣⁣⁣⁣

تهران، پردیس تئاتر شهرزاد، بزرگداشت «حکیم ابوالقاسم فردوسی»  در نمایش بیژن و منیژه

در پاسداشت ۲۵ اردیبهشت‌ماه، روز فردوسی در تقویم رسمی کشور، گروه اجرایی نمایش «بیژن و منیژه» اجرایی ویژه همراه با سپاسداری از دکتر محمد روشن شاهنامه‌پژوه بزرگ خواهد داشت.

دکتر احمد مسجد جامعی، دکتر حکمت‌الله ملاصالحی، دکتر اصغر دادبه، دکتر مهدی محبتی، دکتر عبدالمهدی مستکین، علی خدایی و پوران درخشنده سخنرانان و میهمانان ویژه‌ی این آیین بزرگداشت هستند.

نمایش موزیکال «بیژن و منیژه» به نویسندگی و کارگردانی شکرخدا گودرزی و تهیه‌کنندگی مهدی بخشیانی  از دوم اردیبهشت‌ماه 1403 خورشیدی، در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه رفته است و تا پایان اردیبهشت‌‌ماه ادامه دارد.

این نمایش با استقبال چشمگیر تماشاگران روبه‌رو شده است.

زمان بزرگداشت: 25 اردیبهشت‌ماه

مکان: پردیس تئاتر شهرزاد، همزمان با اجرای نمایش بیژن و منیژه

تهران، بنیاد فرهنگی فرهود، بزرگداشت فرزانه‌ی توس

بنیاد فرهنگی دکتر فرهود در آستانه‌ی روز پاسداشت فردوسی بزرگ آیین بزرگداشت فرزانه‌ی توس را برگزار می‌کند.

پروفسور داریوش فرهود، استاد عبدالرحمان حسنی، استاد منوچهر پیشوا و دکتر سیاوش شهریور سخنرانان این نشست هستند.

همچنین باران نیک‌اندیش در این برنامه شاهنامه‌خوانی خواهد کرد.

این آیین بزرگداشت، یکشنبه 23 اردیبهشت ماه، از ساعت 16 تا 18 در بنیادعلمی-فرهنگی دکتر فرهود به نشانی میدان ولیعصر، ضلع جنوبی بلوار کشاورز، شماره‌ 22، اشکوب (:طبقه) دوم برگزار می‌شود.

تهران، دانشگاه علوم تحقیقات، بزرگداشت حکیم فردوسی

ششمین محفل ادبی سخن عشق آیین «بزرگداشت حکیم فردوسی را برگزار می‌کند.

دکتر زاگرس زند، شاهنامه‌پژوه و ایران‌شناس سخنران این نشست است. همچنین دانشجویان و دوستداران ادب پارسی در این آیین حضور و ارائه خواهند داشت.

آیین بزرگداشت فردوسی، دوشنبه 24 اردیبهشت ساعت 10 در سالن علامه حلی دانشکده‌ی ادبیات، علوم  انسانی و اجتماعی دانشگاه علوم‌ و تحقیقات برگزار می‌شود.

تهران، دانشگاه شهید بهشتی، بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی

همزمان با روز پاسداشت فردوسی، آیین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود.

دکتر مجتبی منشی‌زاده، دکتر زاگرس زند، دکتر امیر الهامی، دکتر عبدالجبار کاکایی و اردشیر رستمی سخنرانان این نشست فرهنگی هستند.

آیین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی سه‌شنبه، 25 اردیبهشت‌ماه، ساعت 12:30 در تالار مولوی دانشکده‌ی ادبیات و علوم انسانی برگزار خواهد شد.

تهران، کنسرت گروه موسیقی سیمرغ (شاهنامه‌خوانی داستان سیاوش)

کنسرت گروه موسیقی سیمرغ، با اجرای تلفیقی موسیقی و شاهنامه از سوی هنرمندان الیگودرز برگزار می‌شود.

این کنسرت پنجشنبه 27 اردیبهشت‌ماه، ساعت 21 در فرهنگسرای ارسباران اجرا می‌شود.

آگاهی‌های بیش‌تر در پوستر آمده است .

کاشان، نوزدهمین آیین بزرگداشت فردوسی

موسسه‌ی پالیز فرهنگ و فرزانگی (کاشان) نوزدهمین آیین بزرگداشت فردوسی بزرگ را برگزار می‌کند.

دکتر صبا پژمان‌فر، دکتر زاگرس زند، دکتر شاه‌منصور شاه میرزا، مهندس بابک سلامتی و فرهمند فرزانگان سخنرانان این آیین بزرگداشت هستند.

تارنوازی استاد احمدرضا جعفری‌فرد، نقالی چیستا سلامتی، فرهدخت فرزانگان و فرهمند فرزانگان از دیگر برنامه‌های نشست خواهد بود.

نوزدهمین آیین بزرگداشت فردوسی پنج‌شنبه ۲۷ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳ ساعت ۱۷ تا ۲۰ در دانشگاه کاشان، ورودی ۳، تالار فیض، برگزار می‌شود.

تهران، برج آزادی، اجرای موسیقی گروه شهپر (شهپرنامه)

همزمان با روز بزرگداشت فردوسی، گروه موسیقی فیوژن شهپر، با آیین شهپرنامه در برج آزادی به اجرای موسیقی می‌پردازد. دکتر ژاله‌آموزگار، دکتر علیرضا قیامتی و استاد محمدعلی سجادی سخنرانان این برنامه هستند.

شهپرنامه، دوشنبه 25 اردیبهشت‌ماه 1403 از ساعت 19:30 تا 21:30 در مجموعه‌فرهنگی برج آزادی به اجرای موسیقی می‌پردازد. ورود دوستداران در این برنامه آزاد و رایگان است.

تاکستان، نهمین جشن بزرگداشت فردوسی بزرگ

انجمن مهر شاهنامه‌خوانان تاکستان در هزار و چهلمین نشست خود نهمین جشن بزرگداشت فردوسی بزرگ را برگزار می‌کند. سخنران این آیین دکتر اصغر دادبه است.شاهنامه‌خوانی فرزندان انجمن و اجرای موسیقی ازسوی انجمن موسیقی تات و آموزشگاه پارسه از دیگر برنامههای این جشن فرهنگی است.

نهمین جشن بزرگداشت فردوسی،  دوشنبه 24 اردیبهشت‌ماه 1403 ساعت 17 تا 19 در اداره فرهنگ و ارشاد تاکستان به نشانی انتهای خیابان ولیعصر برگزار می‌شود.

کرج، نهمین جشن بزرگداشت فردوسی

 

انجمن دوستداران شاهنامه (اشا) استان البرز، با همراهی نظام‌پزشکی کرج، نهمین جشن بزرگداشت فردوسی و شاهنامه را برگزار می‌کند. در این نشست استادان زبان‌وادبیات فارسی، دکتر اصغر دادبه و دکتر جلال‌الدین کزازی، درباره‌ی شاهنامه و جایگاه بلند فردوسی در ادب پارسی، سخن خواهند گفت.

زمان: 20 اردیبهشت 1403 ساعت 17

مکان: عظیمیه، 45 متری کاج، نبش پامچال، سالن نظام پزشکی کرج

تهران، باغ‌موزه‌ی نگارستان، «برخوان خرد»، با اجرای اردوان بیرگانی، مهرانگیز قلاوند و گردآفرید

ویژه برنامه‌ی شاهنامه‌خوانی «بر خوان خرد» با اجرای اردوان بیرگانی و مهرانگيز قلاوند نخستین زوج نقال و شاهنامه‌خوان کشور و فرزندشان «گردآفرید» با هفت اجرا در هفت شهر برگزار می‌شود.

این ویژه‌برنامه پنجشنبه 20 اردیبهشت‌ماه 1403  ساعت 17، در باغ‌موزه‌ی نگارستان تهران به نشانی میدان بهارستان اجرا می‌شود.

این برنامه‌ی فرهنگی پس از اجرا در شهرکرد، خرم‌آباد، همدان امروز به تهران رسید و در ادامه 22 اردیبهشت‌ماه در بابل، 23 اردیبهشت‌ماه در گرگان و 25 اردیبهشت‌ماه در آرامگاه فردوسی بزرگ اجرا می‌شود.

تهران، خانه‌ی اندیشمندان علوم انسانی، نخستین کنگره‌ی ملی ایران‌شناسی ایران

نخستین کنگره‌ی ایرانشناسی ایران، امروز پنجشنبه 20 اردیبهشت‌ماه 1403 از ساعت 15 تا 19 در خانه‌ی اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود.

در نشست تخصصی 7 (مطالعات هویتی و فرهنگی در ایران‌شناسی) در تالار فردوسی، به دبیری دکتر آندرانیک سیمونیان، دکتر علیرضا قیامتی، مجید کریمی یزدی، دکتر مجید طرزمی سخنرانی خواهند کرد.

نشست تخصصی 8 (مطالعات تطبیقی در ایران‌شناسی) به دبیری دکتر قبول در تالار حافظ برگزار می‌شود. سخنرانان این نشست دکتر کامروز خسروی جاوید، یاسمن غنی و دکتر پیام شمس‌الدینی هستند.

 

اهواز، گرامیداشت روز ملی خلیج فارس

با سخنرانی دکتر شهرام جلیلیان، استاد تاریخ ایران باستان دانشگاه شهید چمران اهواز

همراه با میزگرد تخصصی

زمان: سه‌شنبه یازدهم اردیبهشت 1403، ساعت 18:30

مکان: کیانپارس انتهای خیابان 12 شرقی، کتابخانه تخصصی خوزستان‌شناسی علوم ایران

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-03-24