تارنمای خبری امرداد

میدان حسن‌آباد تهران بازسازی می‌شود

با تهیه طرح نهایی مرمت و بازسازی میدان تاریخی حسن‌آباد که از سوی دانشگاه تهران در حال بررسی است؛ فاز عملیاتی به زودی از سوی سازمان زیباسازی شهر تهران و میراث‌فرهنگی آغاز خواهد شد.
روز پنجشنبه روابط عمومی شهرداری منطقه 11، علی اصغر طاهری، شهردار منطقه 11 تهران با اشاره به بنای قدیمی میدان حسن‌آباد که سال گذشته آتش گرفت و بخش‌های زیادی از آن آسیب جدی دیده است، از تعمیر و بازگشایی مجدد این میدان با کاربری‌های جدید فرهنگی خبر داد.
به گزارش خبرگزاری ایرنا، وی با اعلام این خبر افزود: «طراحی مرمت میدان حسن‌آباد که با تشکیل کار گروه تخصصی توسط دانشگاه تهران در حال انجام است؛ به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی دانشگاه به تعویق افتاد اما به دستور این کارگروه آواربرداری انجام، دیوارهای اضافه‌ تراشیده شده، دیوارهای اصلی نمایان و سازه‌های فلزی آن نیز آماده شده است».
طاهری ادامه داد: «پروژه مرمت و بازسازی میدان تاریخی حسن‌آباد از مهم‌ترین و ارزشمندترین پروژه‌های مرمتی در سطح کشور است که با مشارکت سازمان‌های تخصصی شامل دانشگاه تهران، سازمان میراث‌فرهنگی و سازمان زیباسازی شهرداری تهران و شهرداری منطقه ۱۱ انجام خواهد شد».
وی یادآوری کرد: «در این طرح که با روش‌های کاربردی جدید به اجرا در می‌آید، ضمن حفظ اصالت تاریخی میدان حسن‌آباد، دیوارهای قدیمی حفظ و احیا خواهند شد».
به گفته‌ی وی، تمام اتاق‌ها و رواق‌ها نیز که با یک‌دیگر پیوند دارند، با حفظ بنا به‌سازی و مرمت می‌شوند.
شهردار ناحیه یک منطقه 11 تهران بازگو کرد که هشت باب مغازه بر میدان و 35 تا 40 مغازه داخل میدان، با کاربری امور فرهنگی و سنتی، ایجاد خواهند شد.
وی با پافشاری بر اینکه پس از تهیه طرح و نقشه در مدت 24 ساعت مجوز تعمیر و بهسازی صادر خواهد شد، ابراز امیدواری کرد: «شیوه مرمت میدان حسن‌آباد الگوی مناسبی برای بازسازی ساختمان‌های قدیمی پایتخت شود».
به گفته‌ی طاهری 70 طرح برای مرمت میدان حسن‌آباد گردآوری شد که از میان آن‌ها 9 طرح از سوی دانشگاه تهران پذیرفته شده است و هم‌اکنون کارگروه تخصصی این دانشگاه در حال بررسی طرح نهایی است.
میدان حسن‌آباد با بیش از 90 سال دیرینگی و 1300 متر مربع مساحت، شامگاه چهارشنبه 26 تیر ماه 1398 خورشیدی دچار آتش‌سوزی شد که در این حادثه 1170 متر مربع در آتش سوخت.

5/5 - (1 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید