تارنمای خبری امرداد
آینده‌ی جنگل‌های سوخته‌ی زاگرس چه می‌شود؟

جنگل‌ها می‌سوزند و مسوولان برآورد می‌کنند!

روزهاست که جنگل‌های سخاوتمند زاگرس با بلوط‌های استوارش که ایستاده می‌سوزند، با آتش بی‌خردی و ندانم‌کاری دست به گریبان است. آتشی که خاکسترش دیر یا زود بر سر ما و آیندگان آوار خواهد شد.

اکنون رییس مرکز جنگل‌های خارج از شمال با گفتن اینکه مدیریت هرچه بهتر جنگل‌های زاگرس نیازمند تامین اعتبارات ویژه است، می‌گوید: «پیش‌بینی می‌شود که طی امسال پس از بررسی‌ آسیب‌های وارد شده به زاگرس، عملیات احیاء با روش‌هایی مانند بذرکاری و نهال‌کاری اجرا شود؛ اما فراموش نکنیم که ارزش درختان و جنگل‌های طبیعی چند صد ساله با جنگل‌های دست‌کاشت تفاوت دارد».

به گزارش خبرگزاری ایسنا، فریبرز غیبی با اشاره به ارزش جنگل‌های زاگرس برای کشور افزود: «۸۰ درصد عشایر کشور در ناحیه رویشی زاگرس که وسعتی حدود شش میلیون هکتار دارد، زندگی می‌کنند. همچنین ۴۰ درصد آب کشور از طریق کوهستان‌های زاگرس تامین می‌شود و معیشت 5/ 1 میلیون نفر از جوامع محلی به‌طور مستقیم در ارتباط با ناحیه پوششی زاگرس است».
رییس مرکز جنگل‌های خارج از شمال با گفتن اینکه در آتش‌سوزی‌های اخیر زاگرس در منطقه حفاظت شده خائیز نزدیک به ۱۰۰ هکتار از اراضی جنگلی آسیب دیدند، گفت: «ابتدا باید بررسی کرد که سطح آسیب‌ها در اراضی سوخته چه قدر است؟ برای مثال ممکن است در برخی نقاط درختان در سطح تنه آسیب دیده باشند و در برخی نقاط آتش‌سوزی به تاج آن‌ها نیز کشیده باشد».
غیبی با گفتن اینکه نگرانی ما بیشتر در مورد درختانی است که تاج آن‌ها در آتش سوخته است، گفت: «یکی از برنامه‌های ما برای امسال احیای نقاطی از جنگل‌های زاگرس بود که بر اثر آتش‌سوزی خسارت دیده بودند. از این‌رو طی سال جاری  نقاطی از جنگل‌های زاگرس که طی آتش‌سوزی اخیر منطقه خائیز آسیب دیدند با روش‌هایی مانند بذرکاری و نهال‌کاری احیا خواهند شد».
وی در ادامه گفت: «بیشتر از ۲۵ هزار هکتار از اراضی جنگل‌های زاگرس دارای گونه‌های گیاهی است که در معرض خطر انقراض هستند. ما پس از شناسایی این نقاط آن‌ها را قرق و ورود دام به این مناطق را ممنوع کردیم تا قسمت‌هایی از زاگرس که دارای صفات ژنتیکی منحصربه‌فرد هستند برای نسل‌های آینده حفظ شود».
وی با اشاره به اینکه در بیش از ۱۴۶ هزار هکتار از جنگل‌های زاگرس عملیات احیا و توسعه جنگل با استفاده از گیاهان دارویی صورت گرفته است، افزود: «سال گذشته برنامه بوم‌سازگان زاگرس با کمک موسسه تحقیقات جنگل‌ها تدوین شد تا بتوانیم با کمک آن، برنامه احیا و غنی‌سازی زاگرس و درختان بلوط آن را پیگیری کنیم».

نقشه‌های جنگلی زاگرس به‌هنگام سازی نشده‌اند
غیبی با پافشاری بر اینکه جنگل‌های زاگرس از نظر تامین اعتبارات باید بیشتر مورد توجه دستگاه‌های مسوول قرار گیرند، گفت: «جنگل‌های زاگرس در درجه اول نیاز دارند تا با تامین اعتبارات تحت پوشش طرح‌های مدیریتی جنگل قرار گیرند همچنین نقشه‌هایی که ما از جنگل‌های زاگرس در سال ۸۲ تهیه کرده‌ایم نیاز به به‌روزرسانی دارند. در سایر کشورهای دنیا نقشه‌های جنگلی هر ۵ یا ۱۰ سال یکبار به‌هنگام سازی می‌شوند اما متاسفانه بیش از ۱۰ سال است که نقشه جنگل‌های زاگرس به‌هنگام سازی نشده است».
به گفته‌ی غیبی  به‌هنگام سازی نقشه‌ها تغییرات کمی و کیفی آن‌ها را به خوبی نشان می‌دهد و با استفاده از آن می‌توان برای مدیریت هرچه بهتر برنامه‌ریزی کرد. فراموش نکنیم که برای این کار نیاز به اعتبارات ویژه‌ای هست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید