لوگو امرداد

محمود علمی؛ بنیان‌گذار «انتشارات جاویدان» درگذشت

eمحمود علمی، بنیان‌گذار «انتشارات جاویدان» در سن ۹۵ سالگی چشم از جهان فروبست.
به گزارش خبرگزاری مهر، محمود علمی؛ بنیان‌گذار انتشارات جاویدان، پس از ۷۴ سال فعالیت در زمینه‌ی چاپ و نشر ایران، (چهارشنبه ۱۴ خردادماه) در سن ۹۵ سالگی درگذشت.
آیین تشییع و خاکسپاری این ناشر پیشکسوت، ساعت ۱۰ صبح آدینه ۱۶ خرداد در قطعه ۸ بهشت زهرا برگزار شد. بنا بر اعلام خانواده علمی، آیین یادبود وی، به دلیل وضعیت همه‌گیری بیماری کرونا در آینده آگاهی‌رسانی و انجام خواهد شد.
محمود علمی، زاده‌ی ۱۳۰۴خورشیدی، کار خود در بخش کتاب را از سال ۱۳۲۵، در چاپخانه نیاکانی علمی و کتابفروشی پدرش، محمدحسن علمی آغاز کرد. وی انتشارات جاویدان را سال ۱۳۴۰ بنیان گذاشت. این انتشارات در پی همکاری با علی دشتی، آثار او را منتشر کرد. همچنین مجموعه‌ای از نوشته‌های صادق هدایت، صادق چوبک، جلال آل احمد، فریدون توللی، اسماعیل رایین، عبدالحسین زرین‌کوب، ابوالقاسم پاینده، ابراهیم خواجه‌نوری، محمدابراهیم باستانی‌پاریزی، باقر عاقلی، بزرگ علوی، علی‌محمد افغانی، فرهنگ‌های فارسی عمید، آثاری از محمدعلی جمال‌زاده و ابوالقاسم انجوی‌شیرازی از دیگر کتاب‌هایی است که انتشارات جاویدان منتشر کرده است.
نخستین کتابی که محمود علمی منتشر کرد، کلیات سعدی ویرایش محمدعلی فروغی بود. این کتاب را بار نخست بروخیم و بار دوم شرکت تضامنی علمی منتشر کرده بود. او با نام مستعار و تخلص م.درویش شعر هم می‌سرود و دیوان شاعران کلاسیک را نیز تصحیح و حاشیه‌نویسی و منتشر می‌کرد.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-05-03