تارنمای خبری امرداد

کتاب «مدیریت توسعه و رشد؛ از روزگار باستان تا بر آمدن داریوش سوم هخامنشی» چاپ شد

کتاب «مدیریت توسعه و رشد از روزگار باستان تا بر آمدن داریوش سوم هخامنشی» همراه با گنجینه آموزش راهبردی آن؛ به‌ کوشش و پژوهش مجتبی حسین‌زاده‌فومنی، از سوی سازمان چاپ و انتشارات ایران جام منتشر شد.
این کتاب بخشی از پژوهش چهل‌و‌چند ساله‌ی نگارنده است که در دوازده گفتار و 348 رویه (:صفحه) در نوبت نخست با شمارگان 2000 نسخه با پیش‌گفتار پروفسور دکتر فاروق صفی‌زاده چاپ شده است.
پژوهش‌گر هم‌سو با بیان اندیشمندانه‌ی زنده‌یاد سهراب سپهری که «چشم‌ها را باید شست و جور دیگر باید دید»، با نگاهی نو به تاریخ کهنسال ایران پرداخته و نشان داده است که مدیریت کشور در آن روزگار با به‌کارگیری استراتژی علمی-فرهنگی رشد یابنده و با مشارکت سرمایه‌های اجتماعی و انتخاب گزینه‌های بهینه حاصل از خرد جمعی در به‌کارگیری تاکتیک‌ها در اتاق‌های فکر ، ظرفیت توان زیست مسالمت‌آمیز را افزایش داده و با توجه ویژه به پرتو فروزان روحیه‌ی اندیشه‌مداری و ایجاد استانداردهای مقیاس واحدها و روز آمد آن‌ها و کاربرد مستمر روش‌های کمی در تصمیم‌گیری‌های مدیریتی و برقراری نظارت و تقویت کنترل‌های داخلی با استقرار حسابداران و اعزام بازرسان قانونی به مناطق و شهرهای گوناگون و روان‌سازی سیستم حساب‌دهی و حساب‌خواهی ،نخستین سامانه‌ی فراگیر نظم و کنترل را برقرار و با گسترش منابع تولید، پیچیدگی گسترده‌ی آن را با مدیریت رجحان محتوا بر شکل در تمامی سطوح تصمیم‌گیری و اجرایی راه‌اندازی و چنان سطوح زیر بنایی و روبنایی اقتصاد کشور را هماهنگ، متحول و بالنده نمودند که به عنوان تنها واحد سیاسی گسترده‌ی تمدن نویسا با درخشندگی روزافزون زبانزد همگان (:عام وخاص) شدند .
مدیریت فراگیر هخامنشیان با پشتیبانی و همراهی مادها به گونه‌ای در آن هنگام با تکیه بر دل‌ها به پیش گام می‌نهاد که همان، رمز پایداری نظم پارسی شد و آنانی که تداوم فعالیت چنین سامانه‌ای را با منافع شخصی خویش ناسازگار می‌انگاشتند و ظرفیت‌سازی‌های بهبود مستمر را غیر قابل باور می‌دیدند، در نواحی دور افتاده از کشور پهناور به وارونه‌نگاری پرداختند . زیرا سیاست‌های جذب پارسیان به قدری کارساز بود که خیلی زود به ایجاد اعتماد فراگیر می‌انجامید .
برتری دادن(:اولویت شمردن) منافع مردم و جامعه بر منافع شخصی و برقراری قانون جذب موجب گسترش روزافزون محورهای توسعه و رشد اقتصادی–اجتماعی از طریق مدیریت تخصیص منابع مالی از خزانه و هدفمندسازی جریان گردش نقدینگی ،کالاها و هدایا و جلوگیری از افزایش سطح عمومی قیمت‌ها موجب رشد روزافزون رفاه در سطح عمومی جامعه شد .
تفکر حاکم بر اجرا ، به اندازه‌ای شفاف وروشن‌گر و کارآمد بود که در سده‌های اخیر برای شناخت و به‌کارگیری روش‌های روزآمد شده آنان، در دانشگاه‌های اروپا و آمریکا ، ایران‌شناسی به عنوان سرآمد شرق‌شناسی مدنظر قرار گرفت و رشته‌های تخصصی فراوانی در راستای شناسایی ژرف‌تر مدیریت نیاکان ما به به‌وجود آمد.
پژوهش‌گر از آن‌رو که قصد تاریخ‌نگاری نداشته، تمرکز خویش را بر مفاهیم مدیریتی و چگونگی اجرای آن نهاده، از این‌رو در نگارش کتاب تا حد امکان از تاریخ‌نگاری به روش جاری دوری نموده است. مگر برخی رویدادهای با اهمیت که بیانگر توانایی مدیریت راستین دارندگان جان و خرد در راستای به‌کارگیری برترین گزینه ممکن حل بحران بوده و دستاوردهای نیاکان را درمدیریت کشور به عنوان گنجینه آموزش راهبردی به نمایش نهاده و استراتژی ایرانیان باستان که به طور عمده بر پایه‌ی رهنمودهای علمی با تکیه بر سرمایه‌های اجتماعی استوار بود را به تصویر کشیده است.
پژوهش‌گر نزدیک‌به 35 سال پیشینه‌ی فعالیت در امور مالی و مدیریتی را در کارنامه‌ی خود داشته و به‌گفته‌ی خود، باور عمیقی به بیان گرانمایه و گرانسنگ رودکی دارد که می‌فرماید:
هر که ناموخت از گذشت روزگار
هیچ ناموزد ز هیچ آموزگار

لینک فروش اینترنتی کتاب «مدیریت توسعه و رشد از روزگار باستان تا بر آمدن داریوش سوم هخامنشی»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید