تارنمای خبری امرداد
انجمن زرتشتیان کرج برگزار کرد

آیین آفرینگان‌خوانی دومین گهنبار بدون گردهمایی در کرج

انجمن زرتشتیان کرج آیین آفرینگان‌خوانی گهنبار چهره میدیوشهم‌گاه را با آرزوی تندرستی همگان و رهایی از بیماری در سراسر جهان، بدون حضور زرتشتیان برگزار کرد.

آیین آفرینگان‌خوانی دومین چهره از گهنبار سال روز تیر ایزد از ماه تیر زرتشتی برابر با سه‌شنبه ۱۰ تیرماه خورشیدی همزمان با جشن تیرگان از ساعت 18 در تالار مهرداد خانه دولت کرج آغاز شد. اوستاخوانی گهنبار را موبد گودرز ماوندی به جا آورد. با پایداری بیماری کووید-19 گردهمایی آیینی گهنبار امکان‌پذیر نشد. همکیشان با اوستاخوانی در این هنگام، دورواج هم‌بهره‌ی میزد مینوی ‌شدند.

گهنبار، آیین و جشنی است که از دیرباز در پهنه‌ی ایران فرهنگی، به‌پا داشته می‌شده، جشنی که نخستین بن‌پایه و مایه‌ی آن گردهم آمدن، هم‌افزایی، همازوری و شادی است.
میدیوشهیم‌‌گاه دومین چهره از شش گهنبار سال و به چم (:معنی) میان تابستان بزرگ است. در این چهره از گهنبار آفرینش آب پاس داشته می‌شود و از این‌رو در سفره‌ی گهنبار آب را در طرف مسی می‌ریزند و بر سر سفره می‌گذارند.
این گهنبار برپایه‌ی گاهشمار زرتشتی از روز خیر ایزد تا دی‌بهمر ایزد در تیرماه که با هشتم تا 12 تیرماه در گاهشمار رسمی کشور برابری می‌کند، برگزار می‌شود.

اوستاخوانی گهنبار چهره میدیوشهم گاه را موبد گودرز ماوندی به جا آورد
آیین آفرینگان‌خوانی دومین چهره از گهنبار سال ۱۰ تیرماه خورشیدی همزمان با جشن تیرگان برگزار شد

فرتورها از کانال ورهرام کرج است.

4090

به نوشتار امتیاز بدهید.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید