تارنمای خبری امرداد

برگزاری دور واج آیین گهنبار چَهره ایاثرم گاه در کرج

انجمن زرتشتیان کرج آیین آفرینگان‌خوانی گهنبار ایاثرم گاه، چهارمین چهره از جشن‌های سالیانه را بدون حضور زرتشتیان برگزار کرد.

موبد گودرز ماوندی آیین آفرینگان‌خوانی چهارمین چهره از گهنبار سال را از ساعت 5 بامداد روز  اشتاد ایزد از ماه مهر در گاهشمار زرتشتی برابر با یکشنبه 20 مهرماه 1399 خورشیدی به جا آورد. با پایداری بیماری کووید-19 گردهمایی آیینی گهنبار امکان‌پذیر نشد. همکیشان با اوستاخوانی در این هنگام، دورواج هم‌بهره‌ی میزد مینوی ‌شدند.

گهنبار، آیین و جشنی است که از دیرباز در پهنه‌ی ایران فرهنگی، به‌پا داشته می‌شده، جشنی که نخستین بن‌پایه و مایه‌ی آن گردهم آمدن، هم‌افزایی، همازوری و شادی است.
«ایاثرم‌گاه» چهره‌ی چهارم گهنبار است. این جشن از روز اشتاد ایزد و مهرماه تا روز انارم ایزد ادامه دارد که در سالنمای رسمی کشور با ٢٠ تا ٢۴ مهرماه برابری می‌کند. ایا (ائیوی) به چم (:معنی) بر، بالا و رو است و بخش دوم به چم سرودن و خواندن است. ایاثرم به آغاز سرما اشاره دارد. در این گهنبار گیاه آفریده شده است. از این رو در سفره‌ی گهنبار‏، شاخه‌ای از گیاه همیشه سبز مانند مورد می‌گذارند.

اوستاخوانی آیین گهنبار با اوای موبد گودرز ماوندی  برگزاری چهارمین چهره گهنبار در روز اشتاد ایزد از ماه مهر زرتشتی بدون حضور همکیشان

فرتورها از انجمن زرتشتیان کرج است.

5/5 - (2 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید