لوگو امرداد

کهن آیین گهنبار شاه‌عباسی کرمان برخط پخش می‌شود

گهنبار شاه عباسی کرمان 1آیین دیرین گهنبار شاه‌عباسی آتشکده دولتخانه همزمان با دومین روز از پنجمین گهنبار سال در رویه‌ی پربازدید اینستاگرام زرتشتیان برخط پخش خواهد شد.

روابط عمومی درمهر دولتخانه به آگاهی رساند، به شوند شرایط پیش‌آمده در پی همه‌گیری کووید-19 و بایستگی دوری از گردهمایی، آیین گهنبار شاه‌عباسی (چهره میدیاریم گاه) امسال، روز سروش ایزد و دی‌ماه در گاهشمار مزدیسنی برابر با پنجشنبه 11دی‌ماه 1399 خورشیدی از ساعت ۱۰ بامداد به شیوه‌ی مجازی برگزار می‌شود. این آیین از رویه‌ی پربازدید اینستاگرام زرتشتیان  پخش زنده خواهد شد.
در این آگهی‌نامه آمده است، دهش همکیشان نیز برای خرید تجهیزات پزشکی (دستگاه اکسیژن‌ساز) جهت رفاه حال بیماران اختصاص خواهد یافت. زرتشتیانی که خواستار به ادای دهش‌ هستند و مدیران رویه‌های اینستاگرام برای هماهنگی پخش زنده، می‌توانند با شماره ۰۹۱۳۱۴۳۱۷۲۸ تماس بگیرند.

این گهنبار به شاه عباسی نامور شد؛ از این رو که به دستور شاه عباس شمار بسیاری از زرتشتیان کرمان از اجرای یک حکمی که به دور از دادگری بود، رهایی یافتند. امسال چهارصدو‌سومین سال برگزاری این آیین است.

در گذشته این گهنبار در زیارتگاهی خارج از شهر کرمان، در جاده‌ی آرامگاه زرتشتیان به نام «باب کمال» برگزار می‌شد که در این مکان دو سرو از آن روزگار به یادگار کاشته‌اند که تا کنون ماندگار است. نزدیک به 100 سال است که این آیین هر ساله با همیاری و دهش زرتشتیان کرمان در آتشکده دولت‌خانه برگزار می‌شود. دولت‌خانه محله‌ای آشنا در مرکز شهر کرمان است که محل زایش و زندگی بسیاری از بزرگان هازمان زرتشتیان کرمان همچون «استاد پرویز شهریاری» است.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-03-26