تارنمای خبری امرداد

کهن آیین گهنبار شاه‌عباسی کرمان برخط پخش می‌شود

آیین دیرین گهنبار شاه‌عباسی آتشکده دولتخانه همزمان با دومین روز از پنجمین گهنبار سال در رویه‌ی پربازدید اینستاگرام زرتشتیان برخط پخش خواهد شد.

روابط عمومی درمهر دولتخانه به آگاهی رساند، به شوند شرایط پیش‌آمده در پی همه‌گیری کووید-19 و بایستگی دوری از گردهمایی، آیین گهنبار شاه‌عباسی (چهره میدیاریم گاه) امسال، روز سروش ایزد و دی‌ماه در گاهشمار مزدیسنی برابر با پنجشنبه 11دی‌ماه 1399 خورشیدی از ساعت ۱۰ بامداد به شیوه‌ی مجازی برگزار می‌شود. این آیین از رویه‌ی پربازدید اینستاگرام زرتشتیان  پخش زنده خواهد شد.
در این آگهی‌نامه آمده است، دهش همکیشان نیز برای خرید تجهیزات پزشکی (دستگاه اکسیژن‌ساز) جهت رفاه حال بیماران اختصاص خواهد یافت. زرتشتیانی که خواستار به ادای دهش‌ هستند و مدیران رویه‌های اینستاگرام برای هماهنگی پخش زنده، می‌توانند با شماره ۰۹۱۳۱۴۳۱۷۲۸ تماس بگیرند.

این گهنبار به شاه عباسی نامور شد؛ از این رو که به دستور شاه عباس شمار بسیاری از زرتشتیان کرمان از اجرای یک حکمی که به دور از دادگری بود، رهایی یافتند. امسال چهارصدو‌سومین سال برگزاری این آیین است.

در گذشته این گهنبار در زیارتگاهی خارج از شهر کرمان، در جاده‌ی آرامگاه زرتشتیان به نام «باب کمال» برگزار می‌شد که در این مکان دو سرو از آن روزگار به یادگار کاشته‌اند که تا کنون ماندگار است. نزدیک به 100 سال است که این آیین هر ساله با همیاری و دهش زرتشتیان کرمان در آتشکده دولت‌خانه برگزار می‌شود. دولت‌خانه محله‌ای آشنا در مرکز شهر کرمان است که محل زایش و زندگی بسیاری از بزرگان هازمان زرتشتیان کرمان همچون «استاد پرویز شهریاری» است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید