لوگو امرداد

پاسداشت آیین کهن سده در اصفهان

  انجمن زرتشتیان اصفهان، آیین کهن سده را در شرایط همه‌گیری کووید-19 بدون گردهمایی همکیشان پاسداشت.

پاسداشت کهن آیین سده با آغاز شامگاه آدینه دهم بهمن‌ماه در «درمهر» گوهر و مهربان، آتشکده اصفهان برگزار شد. موبد بهزاد نیکدین پس از سخنرانی و خواندن اوستای آتش نیایش، آتش سده سال 1399 را با آرزوی گذر از روزهای سخت کرونا و تندرستی همگان، برپا کرد.

اگر چه همه‌گیری بیماری کووید-19 از برگزاری  همگانی جشن سده کاست اما همچنان دوستداران فرهنگ ایران‌زمین برای پاسداشت آیین‌های ملی می‌کوشند.

جشن سَده، یکی از جشن‌های ایرانی، است که در آغاز شامگاه دهم بهمن‌ماه برابر مهر ایزد و بهمن‌ماه برگزار می‌شود. جشن سده اشاره به چگونگی پیدایش آتش از سوی هوشنگ شاه پیشدادی و آغاز تمدن است. هنگامی که ایرانیان سال را به دو فصل تابستان و زمستان تقسیم کرده بودند، از آغاز فروردین تا پایان مهرماه هر سال را تابستان می‌گفتند و از آغاز آبان‌ماه تا اسفندماه را زمستان می‌نامیدند آنان هنگامی که صد (سد) روز از زمستان و آغاز و آغاز آبان‌ماه می‌گذست و روز دهم بهمن‌ماه فرا می‌رسید را سده می‌نامیدند و جشن می‌گرفتند. آنان بر این باور بودند که سرمای زمستان از آن پس به آرامی کاهش خواهد یافت. در این آیین زرتشتیان برای نیایش و شادی گردهم می‌آیند. در پایان روز سه تن از موبدان با لباس سپید بر تن و آتش‌دان در دست، هیزم‌های گرد آمده را با آتش می‌افروزند. در این هنگام موبدان بخش‌هایی از اوستای آتش نیایش را می‌خوانند.

sade esfahan3

sade esfahan7

sade esfahan6

sade esfahan5

sade esfahan4

sade esfahan

 

 

1353

فرتورها از انجمن زرتشتیان اصفهان است.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

2 پاسخ

  1. ما پنج سال در اصفهان زندگی کردیم. بارها به این شهر رفتیم ولی نمیدونستم ک زرتشتی ها در اصفهان هم هستند!! دیده بودم و می‌دانستم که ارمنی ها و اندکی کلیمی در آنجا زندگی می‌کنند ولی زرتشتی نه. مایه شگفتی نیست؟!

  2. به مهر قلبیتان آخرین سده قرن خجسته باد عزیزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-07-03
امرداد