لوگو امرداد
به کوشش دانش‌آموزان زرتشتی

گهنبار پایان تابستان در شیراز برگزار شد

گهنبار چهره‌ی پیته‌شهم‌گاه از ساعت 18 پنج‌شنبه 25 شهریورماه در تالار روانشاد یزدانی شیراز برگزار شد. از نکات جالب توجه این گهنبار نسبت به گهنبار پیشین، باشندگی پرشور دانش‌آموزان در آماده‌سازی لُرک (میوه خشک) و سفره‌ی گهنبار بود و می‌توان گفت این گهنبار را دانش‌آموزان میزبان بودند‌.
اوستاخوانی از سوی موبدیار خدامراد جمشیدی همراه با نو کردن کمربند کُشتی از سوی باشندگان و نیایش همگانی انجام شد؛ در ادامه هوشنگ اسفندیاریان سخنگوی انجمن زرتشتیان شیراز در سخنانی کارکرد این انجمن را گزارش کرد. وی با سپاس‌داری از همه‌ی کسانی که در برگزاری ششمین دوره‌ی پیکارهای قهرمانی بدمینتون زرتشتیان سراسر کشور یاریگر انجمن بودند، از مقام‌آوران شیرازی در پیکارهای ورزشی جام جان‌باختگان و جام بدمینتون یاد کرد، همچنین از برترین‌های همایش اوستاخوانی و گاتاشناسی مانتره نام برد. وی به واپسین وضعیت پیگیری سینما آریانا، چاه آب باغ وقفی، ساخت آشپزخانه در ساختمان جنوبی، باشندگی افلاتون سهرابی فرنشین انجمن در آیین پایانی همایش مانتره، انجمن موبدان تهران و دستاوردهای آن اشاره‌هایی داشت. سپس افلاتون سهرابی فرنشین انجمن زرتشتیان شیراز پیرامون پیشینه‌ی واپسین گهنبارها، به سخنرانی درباره‌ی موضوع‌های دینی پرداخت. وی از باشندگان خواست به مطالعه‌ی کتاب و متون دینی توجه بیشتری نشان دهند و ناآگاهی را پایه و اساس بسیاری از انحرافات دانست.  
پیته‌شهم‌گاه یا پایان تابستان با گویش درست (Paityshahim) در صد و هشتادمین روز سال انارام و شهریورماه و به چم(:معنای) پایان تابستان است. این جشن کشاورزی هنگامی است که خرمن دانه‌ها در کشتزارها فراهم می‌شود و بسیاری از میوه ‌ها از درختان چیده می‌شوند و سومین جشن از جشن‌های گاهنباری در سال است و در این گاه است که زمین آفریده شده است.

 

فرتور از شهرام پوردهی است

1919

به نوشتار امتیاز بدهید.
به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1401-11-08