لوگو امرداد
برنامه های فردا، 28 شهریورماه

اجرای موسیقی سنتی در تالار فرهنگسرای نیاوران

در گاهشمار زرتشتی سال به ١٢ ماه ٣٠ روز بخش می‌شود كه هر روز به نامی آراسته است. فردا سومین روز ماه مهر در گاهشمار زرتشتی است. نام این روز «اردیبهشت» است.

«اشا» که پایه فلسفه اخلاقی آیین اشوزرتشت را تشکیل ‌‌می‌دهد از«اشا وهیشتا» یعنی بهترین راستی گرفته شده است. برابر واژه اشا در زبان سنسکریت واژه “رتا”Rata و در زبان انگلیسی واژه Right و در پارسی “راستی” است و در زبان پارسیگ(=پهلوی ساسانی) به آن «اردیبهشت» گویند. اشا هنجاری که نظام جهان هستی را درست نموده و آنرا به‌سوی روشنایی سوق می‌دهد. این فروزه در نسک گاتها که سروده‌ها و سخنان اشوزرتشت است ۱۶۲بار آمده است. اشا محور آموزه‌های جهان شمولی اشوزرتشت است و همه‌ی آموزه‌های تربیتی و اخلاقی اشوزرتشت پیرامون آن دور ‌می‌ز‌‌‌ند. این واژه یکی از پر معنی‌ترین و مهم‌ترین واژگان قاموس مزدیسناست. به پیرو اشا، اشونAshavan گفته می‌شود یعنی کسی که در اندیشه، گفتار و کردار، راست است. اشا خانواده با واژه “اشو” است و بالاترین درجه از دیدگاه عرفان زرتشتی به‌شمار می‌رود. اشو همان واژه‌ای که ما برای زرتشت سپنتمان بکار می‌بریم و می‌گوییم اشوزرتشت. در آیین مزدیسنا و فرهنگ زرتشتی راستگو بودن با متدین بودن برابر است.
اردیبهشت در اوستا «اَش وَهیشتَ» آمده. در خرده اوستا اردیبهشت زیباترین امشاسپند است. اردیبهشت به چم « بهترین پاکی و راستی » و یکی از امشاسپندان دین زرتشتی ست که در جهان مینوی نماد پاکی، اشویی و نشان اشا ( قانون دگرگون‌ناپذیر جهان ) است. در جهان مادی اردیبهشت نگهبان آتش است. ایزدان آذر و سروش و بهرام از یاران این امشاسپند است. چه نیکوست در این روز به آتشکده رفتن و چه شادی افزاست در این روز به باغ و بوستان رفتن. مسعود سعد سلمان گوید: «اردیبهشت روز است ای ماه دلستان / امروز چون بهشت برین است بوستان».
گل نماد اردیبهشت امشاسپند «مرزنگوش» است.

زرتشتیان

نیایش اردیبهشت‌روز فردا یکشنبه 28 شهریورماه 1395 خورشیدی برگزار می‌شود. دوست‌داران زرتشتی می‌توانند فردا در ساعت 17 به آتشکده‌ی تهران رفته و درنیایش همگانی این روز شرکت کنند.

فرهنگی

سیاه مشقگروه موسیقی سنتی «افتتاح» به سرپرستی رشید کاکاوند یکشنبه 28 شهریورماه 1395 خورشیدی در تالار خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران اجرا خواهد داشت. برپایی این کنسرت در دو بخش است که در بخش نخست قطعاتی با سازهای کوبه‌ای و پس از آن قطعاتی با تار و تمبک اجرا می‌شود. این کنسرت در ساعت 21 روز یکشنبه 28 شهریورماه 1395 خورشیدی برگزار می‌شود. دوست‌داران می‌توانند برای خرید بلیط  به تارنمای تیوال بروند.

 

 

 

 

 

 

 

پول و خاطره

نمایشگاه «مجموعه پول‌ها و خاطره‌ها» در نگارخانه کاوه برگزار می‌شود. هنرمند این نمایشگاه فریبا عونی است. دوست‌داران می‌توانند برای بازدید از این نمایشگاه از ساعت 16 تا 20 به نشانی خیابان ظفر، انتهای فرید افشار، خیابان دولتشاه غربی، خیابان پروین، کوچه تایباد، پلاک 26  بروند.

 

 

 

 

 

 

 

زمین بازینمایشگاه طراحی-چیدمان «زمین بازی» در گالری 26 برپا می‌شود. این مجموعه از سه بخش طراحی، حجمی، فتومنتاژ تشکیل می‌شود و درون‌مایه‌ی آن اشاره به درگیری دارد، که هنرمند با الهام از بازی شطرنج و جنگ میان سیاه و سفید آن را نشان داده است. دوست‌داران می‌توانند برای بازدید از این نمایشگاه از ساعت 16 تا 20 به نشانی فرمانیه شرقی، خیابان سلمان‌پور‌ ظهیر، شماره 26، واحد 3  بروند. تلفن تماس برای آگاهی بیشتر  22287547 است.

به نوشتار امتیاز بدهید.
به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1401-11-09