لوگو امرداد
برنامه فردا، 21 شهریورماه

واج‌یشت گهنبار چهره‌ی پایان تابستان برگزار می‌شود

در گاه‌شمار زرتشتی سال به ١٢ ماه ٣٠ روز بخش می‌شود كه هر روز به نامی آراسته است. فردا بیست‌وششمین روز ماه شهریور در گاه‌شمار زرتشتی است و «اشتاد» نام دارد.

«اَشتاد» به چَم(:معنی) راستی و درستی است. این ایزد راهنمای مینویان و جهانیان است. زراتشت بهرام پژدو می‌سراید: «روانت باد ویژه جان و دل شاد / نگه‌دارت سروش و رشن و اشتاد». ایزد اشتاد همکار و یاور امشاسپند «امرداد» بوده و در اوستا به چم «کار و دادخواهی» هم آمده است.

این ایزد از ستایش‌شوندگان ویژه از سوی بهدینان است. در شاهنامه آمده است: « همه ساله ز اشتاد و از آسمان / تن و جانت با شادی و کامتان». مسعود سعد سلمان گوید: « اشتاد روز و تازه ز گل بوستان / ای دوست می ستان ز کف دوستان». یکی از نیایشگاه‌های زرتشتیان کرمان، «شاه اشتاد ایزد» نام دارد. این زیارتگاه که در محله گَبر آباد در شمال شرقی شهر کرمان جای دارد، به این ایزد ویژه شده است.

چهار روز در نزد زرتشتیان ارج بسیار ویژه‌ای دارد: مهر، آذر، ورهرام و اشتاد و برای هر یک از آن ها زیارتگاهی ساخته شده است. ابوریحان بیرونی در آثارالباقیه می‌نویسد: «در این روز خداوند زمین را بیافرید». سفر کردن و خون گرفتن در این روز نیکوست.

برنامه‌های یک‌شنبه، 21 امردادماه 1395 خورشیدی

 زرتشتیان

فردا نخستین روز گهنبار چهره‌ی «پیته‌شهم» است. زرتشتیان می‌توانند برای باشندگی در آیین واج‌یشت این چهره‌ی گهنبار از ساعت 4 و 30 دقیقه به آتشکده‌ی تهران بروند. هم‌چنین از ساعت 6 نیز گهنباری در آتشکده‌ی تهران برگزار خواهد شد. زرتشتیان می‌توانند در این آیین باشنده باشند.

فردا سومین روز از پنجمین دوره‌ی پیکارهای فوتسال بانوان جام ایراندخت است. این پیکارها در تالار یگانگی یزد برگزار می شود.

مجموعه‌ی مسکونی رستم‌باغ تهران‌پارس از ساعت 10، گهنبار چهره‌ی پیته‌شهیم را برگزار می‌کند.

فرهنگی

«انتقال به سرخ» نام نمایشگاه عکس سینا برومندی است. دوست‌داران می‌توانند از ساعت 12 تا 20 به گالری «اُ» به نشانی خیابان ویلا (نجات‌اللهی)، کوچه خسرو،‌ شماره 46 بروند و از این نمایشگاه دیدن کنند.

 

 

گالری «تم» میزبان نمایشگاه عکس سارا رشیدی به نام «عدد پنهان» است. دوست‌داران می‌توانند از ساعت 16 تا 20 از این نمایشگاه دیدن کنند. این نمایشگاه در خیابان کریم خان زند، نجات الهی شمالی، کوچه زبرجد، شماره 10 جای دارد.

 

 

سعید دولت‌زاده  آثار گروهی از نقاشان معاصر همدان را در نمایشگاهی گردآوری کرده است.

ساعت بازدید: 16 تا 20

نشانی: خیابان دکتر فاطمی، ضلع شمالی پارک لاله، روبروی پارکینگ طبقاتی، نگارخانه لاله

 

 

به نوشتار امتیاز بدهید.
به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-01-08