لوگو امرداد

اسب کاسپین؛ ثبت ملی می‌شود

asbپرونده‌ی شیوه‌ی سنتی پرورش نژاد منحصربفرد و روبه‌ ازمیان‌رفتن (:انقراض) اسب کاسپین برای ثبت در فهرست آثار ناملموس ملی آماده می‌شود.

ولی جهانی، سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان، در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایرنا در این‌باره گفت: حفظ و نگاهداری از نژاد اسب کاسپین با ثبت آن در فهرست میراث ناملموس کشور که از جمله گونه‌های منحصر به فرد در سطح جهان به شمار می‌رود از جمله اقدامات اولویت‌دار این اداره‌کل در راستای حفاظت از این میراث ارزشمند استان است که  نیازمند همکاری و مشارکت دستگاه‌های اجرایی است.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان با اشاره به ویژگی‌های منحصر به فرد اسب کاسپین یادآوری کرد: این‌گونه بی‌مانند در منطقه گیلان از قدمتی بالغ بر سه هزار ساله برخوردار است که بقایایی از آن نیز در کاوش‌های باستان‌شناسی در استان به‌دست آمده و در نقش‌برجسته‌های تخت‌جمشید نیز به تصویر کشیده شده است.

جهانی افزود: همچنین جثه‌ی کوچک این نژاد که با نام اسب کاسپین در سطح بین‌المللی شناخته شده است، از دیگر ویژگی‌های منحصربفرد آن به‌شمار می‌رود.

وی در ادامه گفت: برپایه‌ی برنامه‌ریزی‌های انجام شده می‌کوشیم تا با همکاری مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان ، با ثبت این میراث ارزشمند ناملموس کشور فرصت حمایت همه‌جانبه از این نژاد کم‌نظیر اسب فراهم شود.

اسب کاسپین  با دیرینگی بیش از ۵ هزار سال به عنوان یکی از قدیمی‌ترین نژاد اسب‌های موجود در جهان است. نام رسمی این اسب در ایران بنابر اعلام وزارت جهاد کشاورزی ایران مطابق با نام بومی و بین المللی اسب کاسپین است. این نژاد نیای نخستین همه‌ی اسب‌های خون‌گرم جهان است و پراکندگی کنونی آن از بهشهر در نزدیکی دشت ترکمن تا تالش در غرب گیلان است.

نژاد اسب کاسپین رو به نابودی است؛ برپایه‌ی گمانه‌زنی‌ها ۲ تا ۲ هزار و ۵۰۰ راس اسب کاسپین در جهان وجود دارد که ۴۰۰ تا ۵۰۰ راس آن در کشور، به ویژه در استان گیلان و گستره‌ی شمال و در دیگر استان‌ها به‌صورت پراکنده در باشگاه‌های سوارکاری دیده می‌شوند.

۱۸ دوره جشنواره زیبایی اسب کاسپین پیش از کرونا در گیلان با کوشش مدیریت هماهنگی ترویج جهاد کشاورزی استان، معاونت بهبود تولیدات دامی، مرکز تحقیقات، انجمن صنفی اسب کاسپین و باشگاه سوارکاری تکتاز برگزار شد و اسب «نوید» استوره‌ی زیبایی نریان‌های دوره‌ی هجدهم کشور شد؛ به طور کلی اسب کاسپین افزون‌بر اینکه کاربری ورزشی دارد، در ابعاد گردشگری نیز دارای اهمیت بوده و سرمایه‌گذاران می‌توانند از این توانمندی استفاده کرده و در این حوزه سرمایه‌گذاری کنند.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-03-02