لوگو امرداد

راه‌اندازی موزه نسخ خطی به کوشش موبد مهربان پولادی

موزه اسناد و نسخ خطی با حضور معاون وزیر میراث فرهنگی در خانه‌ی نیاکانی موبد مهربان پولادی گشایش یافت. 

موزه‌ی اسناد و نسخ خطی در یزد به کوشش موبد مهربان پولادی، با گردآوری بیش از ۱۲هزار نسخه اسناد و مدارک مانند نسخه‌های خطی و کتاب‌های گوناگون خطی و کتاب‌های اوستای قدیمی، مبایعه‌نامه‌ها و مصالحه‌نامه‌های خطی و دیگر نامه‌های قدیمی راه‌اندازی شده است. موبد مهربان پولادی، دانش‌آموخته‌ی دکترای فرهنگ و زبان‌های باستان، این گنجینه‌ی اسناد و نسخ خطی را در خانه‌ی تاریخی نیای خود به نمایش گذاشته است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ در آیین گشایش موزه اسناد و نسخ خطی یزد علی‌اصغر شالبافیان و گروهی از مسوولان حضور داشتند. در این موزه اسناد و نسخ باارزش خطی شامل اسناد تاریخی، تجاری، نامه‌های شخصی، سکه و اسکناس‌های قدیمی، تمبر و بیش از صدها نسخه خطی اوستا، وندیداد، یسنا، واج یشت، گهنبار، خرده اوستا جمع‌آوری‌شده و به نمایش درآمده است.
این موزه در یکی از محله‌های زرتشتی‌نشین یزد واقع در بلوار بسیج و در نزدیکی آب‌انبار رستم گیو در خانه تاریخی یکی از موبدان آیین زرتشتی و از افراد تاثیرگذار دوره قاجار، از سوی نواده‌ی این فرد راه‌اندازی شده که بازسازی و مرمت ساختمان این موزه از سال 1393 آغاز و به سبک سنتی و قدیمی تکمیل‌شده است.
موزه اسناد و نسخ خطی یزد از ساعت 9 تا 19 پذیرای علاقه‌مندان و بازدیدکنندگان است و همچنین در ایام نوروز با توجه به برگزاری آیین نوروزگاه در محل این موزه، در دو نوبت بامداد و پسین باز است.
بازدید از این موزه می‌تواند علاقه‌مندان زیادی را برای احیای نوشتار دستی و پژوهش در این حوزه جذب کند، همچنین موجب شناخت و آشنایی بیشتر مخاطبان با آداب، رسوم و فرهنگ نیاکان از طریق تصاویر ثبت‌شده شود.
ایجاد موزه‌های تخصصی در شهر جهانی یزد می‌تواند در راستای بالا بردن سطح کیفی و رسیدن به اهداف جهانی این شهر تأثیرگذار باشد و همچنین راهگشای محققان و پژوهشگران علاقه‌مند در این زمینه باشد.

گزارش تصویری از آیین گشایش موزه‌ی اسناد و نسخ خطی که روز فروردین ایزد و اسفندماه گاهشماری زرتشتی، آدینه ۱۷ اسفندماه 1400 خورشیدی برگزار شد در ادامه آمده است:

موزه 3 موزه 4 موزه 6 موزه 7 موزه 11 موزه 10 موزه 9 موزه 8 موزه 12

موزه 1 موزه موزه 2فرتور رسیده است.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

5 پاسخ

  1. آفرین و صدها درود به فرهیخته فرزانه دکتر پولادی و خاندان بزرگوار ایشان . برایتان آرزوی شادی و تندرستی و سربلندی همانگونه که شما برای ایران و نیاکان نیک اندیش خود دارید ؛ خواستارم .

  2. موبد دانشمند گرامی همت شما زیاد باد. روان نیاکان شاد.
    خوب است که نسخ قدیمی در سرزمین ایران باشد و محتاج ایتالیا و آلمان نباشیم. خواهش داریم اسکن الکترونیکی از کتاب‌های قدیمی تهیه و ارائه شود تا پایدار و در دسترس همگان باشد.

  3. با آرزوی پیروزی و بهروزی برای جناب دکتر پولادی — زنده باشی موبد گرامی

  4. اي واي كه موبد مهربان عزيز دل ما،؛فقط خودت ميدوني و اهورا مزدا ي خودت كه واقعأ چه كارهايي در حق جامعه ي زرتشتي انجام داده اي.هميشه به شما ايمان داشتم و دارم،مرد دل پاك….

  5. sسلام ايكاش ديجيتالي تصاوير قابل دسترسي بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-02-05