تارنمای خبری امرداد

راه‌اندازی موزه نسخ خطی به کوشش موبد مهربان پولادی

در میان رسانه‌ها

موزه اسناد و نسخ خطی با حضور معاون وزیر میراث فرهنگی در خانه‌ی نیاکانی موبد مهربان پولادی گشایش یافت. 

موزه‌ی اسناد و نسخ خطی در یزد به کوشش موبد مهربان پولادی، با گردآوری بیش از ۱۲هزار نسخه اسناد و مدارک مانند نسخه‌های خطی و کتاب‌های گوناگون خطی و کتاب‌های اوستای قدیمی، مبایعه‌نامه‌ها و مصالحه‌نامه‌های خطی و دیگر نامه‌های قدیمی راه‌اندازی شده است. موبد مهربان پولادی، دانش‌آموخته‌ی دکترای فرهنگ و زبان‌های باستان، این گنجینه‌ی اسناد و نسخ خطی را در خانه‌ی تاریخی نیای خود به نمایش گذاشته است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ در آیین گشایش موزه اسناد و نسخ خطی یزد علی‌اصغر شالبافیان و گروهی از مسوولان حضور داشتند. در این موزه اسناد و نسخ باارزش خطی شامل اسناد تاریخی، تجاری، نامه‌های شخصی، سکه و اسکناس‌های قدیمی، تمبر و بیش از صدها نسخه خطی اوستا، وندیداد، یسنا، واج یشت، گهنبار، خرده اوستا جمع‌آوری‌شده و به نمایش درآمده است.
این موزه در یکی از محله‌های زرتشتی‌نشین یزد واقع در بلوار بسیج و در نزدیکی آب‌انبار رستم گیو در خانه تاریخی یکی از موبدان آیین زرتشتی و از افراد تاثیرگذار دوره قاجار، از سوی نواده‌ی این فرد راه‌اندازی شده که بازسازی و مرمت ساختمان این موزه از سال 1393 آغاز و به سبک سنتی و قدیمی تکمیل‌شده است.
موزه اسناد و نسخ خطی یزد از ساعت 9 تا 19 پذیرای علاقه‌مندان و بازدیدکنندگان است و همچنین در ایام نوروز با توجه به برگزاری آیین نوروزگاه در محل این موزه، در دو نوبت بامداد و پسین باز است.
بازدید از این موزه می‌تواند علاقه‌مندان زیادی را برای احیای نوشتار دستی و پژوهش در این حوزه جذب کند، همچنین موجب شناخت و آشنایی بیشتر مخاطبان با آداب، رسوم و فرهنگ نیاکان از طریق تصاویر ثبت‌شده شود.
ایجاد موزه‌های تخصصی در شهر جهانی یزد می‌تواند در راستای بالا بردن سطح کیفی و رسیدن به اهداف جهانی این شهر تأثیرگذار باشد و همچنین راهگشای محققان و پژوهشگران علاقه‌مند در این زمینه باشد.

گزارش تصویری از آیین گشایش موزه‌ی اسناد و نسخ خطی که روز فروردین ایزد و اسفندماه گاهشماری زرتشتی، آدینه ۱۷ اسفندماه 1400 خورشیدی برگزار شد در ادامه آمده است:

فرتور رسیده است.

4.6/5 - (17 امتیاز)
5 نظرات
 1. بهروز جمشیدیان می گوید

  آفرین و صدها درود به فرهیخته فرزانه دکتر پولادی و خاندان بزرگوار ایشان . برایتان آرزوی شادی و تندرستی و سربلندی همانگونه که شما برای ایران و نیاکان نیک اندیش خود دارید ؛ خواستارم .

 2. مهران سپهری می گوید

  موبد دانشمند گرامی همت شما زیاد باد. روان نیاکان شاد.
  خوب است که نسخ قدیمی در سرزمین ایران باشد و محتاج ایتالیا و آلمان نباشیم. خواهش داریم اسکن الکترونیکی از کتاب‌های قدیمی تهیه و ارائه شود تا پایدار و در دسترس همگان باشد.

 3. مهرزاد ایرانی می گوید

  با آرزوی پیروزی و بهروزی برای جناب دکتر پولادی — زنده باشی موبد گرامی

 4. كورش خسروي می گوید

  اي واي كه موبد مهربان عزيز دل ما،؛فقط خودت ميدوني و اهورا مزدا ي خودت كه واقعأ چه كارهايي در حق جامعه ي زرتشتي انجام داده اي.هميشه به شما ايمان داشتم و دارم،مرد دل پاك….

 5. مرجان دهقاني پور می گوید

  sسلام ايكاش ديجيتالي تصاوير قابل دسترسي بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید