لوگو امرداد
برای خدمت‌رسانی به آموزشگاه‌های زرتشتی همه مسوولیت داریم؛

دشواری‌های دوران پساکرونا را باید به کمک هم پشت‌سر بگذاریم!

پوررستمیدر مورد سرویس مدارس که همواره یکی از دل‌مشغولی‌های پدران و مادران از سویی و دل‌مشغولی هیات مدیره انجمن زرتشتیان تهران از سوی دیگر بوده است، باید بگویم که برای سال تحصیلی پیش رو این وضعیت با سال‌های پیش متفاوت است. امسال نخستین سالی‌ست که دوران همه‌گیری کرونا را پشت سر گذاشتیم و وارد «دوران پسا کرونا» شده‌ایم. دورانی تجربه نشده، هم برای انجمن و هم برای همه‌ی همکیشان از جمله پدران و مادران دانش‌آموزان زرتشتی، در دوران کرونا آموزشگاه‌ها غیرحضوری بودند ولی امسال قرار است به روال سابق برگردد.
اما امسال از بسیاری جهت‌ها شباهتی با چند سال پیش ندارد. از جمله اینکه گرانی‌ها در همه‌ی زمینه‌ها، از جمله هزینه‌های حمل و نقل و سرویس مدارس غیرقابل پیش‌بینی شده است و اوضاع اقتصادی برای تقریبن بسیاری از مردم ایران – به جز چند درصد – و از جمله همکیشان نیز دشوارتر از همیشه شده است.
در مورد انجمن زرتشتیان تهران هم اگر بخواهم بر پایه اطلاعاتی که دارم – و البته غیررسمی است – توضیح بدهم، باید بگویم واقعیت این‌ست که در دوران کرونا بسیاری از هزینه‌های انجمن سر جایشان بودند، اما درآمدهای آن سر جایش نبود و انجمن از پس‌انداز برداشت کرده است. بنابراین اکنون نیز نقدینگی انجمن به شدت تحت فشار است و انجمن شبیه کسی شده است یک اتومبیل آخرین مدل و گران‌بها دارد، اما هزینه‌ی بنزین زدن آن را ندارد.
بنابراین انجمن تهران باید بین هزینه‌هایی که دارد، دست به گزینش مهم‌ترین‌ها بزند و بی‌گمان یکی از مهمترین اولویت‌ها، آموزشگاه‌های زرتشتیان و دانش‌آموزان زرتشتی است.
از این‌رو، انجمن زرتشتیان تهران امسال نیز سرویس آموزشگاه‌ها را خواهد داشت و این خویشکاری (وظیفه) را انجام خواهد داد. اما پرسش این است که از نظر مالی چند درصد از بار مالی سرویس مدارس را انجمن به عهده خواهد گرفت و چند درصدش را پدران و مادران باید بپذیرند.
شاید این نسبت امسال ۵۰ – ۵۰ بشود. ولی من براین باورم که فقط امسال این‌گونه خواهد شد و سال آینده با تدابیری که هیات مدیره ی انجمن پیش‌بینی خواهد کرد، وضعیت بهتر می‌شود.
بنابراین امسال را باید پدران و مادران بیش از همیشه به یاری انجمن بیایند و بپذیرندکه هزینه‌ای که می‌کنند افزون‌بر کمک به زنده نگهداشتن آموزشگاه‌ها، صرف درس خواندن فرزندانشان در یک محیط امن از نظر اخلاقی و روانی و با همکلاسی‌های شناخته شده خواهد شد که در این روزگار داشتن چنین محیط آموزشی ارزشمند است و به تحمل برخی از سختی‌ها می‌ارزد.
از سوی دیگر، پیشنهاد می‌کنم برخی از نیک‌اندیشانی که می‌خواهند دهش کنند، رو به سوی دهش‌های فرهنگی بیاورند. از جمله به هزینه‌های آموزشی انجمن زرتشتیان تهران کمک کنند تا در این راستا، کیفیت آموزش هر چه بیشتر افزایش يابد و فرزندان‌مان از آینده‌ای بهتر بهره‌مند شوند و نیک‌اندیشان و دهشمندان نیز در این راه به ساختن جامعه‌ای بهتر و فرزندانی خردمندتر و سالم‌تر کمک کرده‌اند.
به گمان من، امسال یک سال ویژه است و همه باید دست‌به‌دست هم دهیم و این سال دشوار را با کمترین آسیب به جماعت همکیش پشت سر بگذاریم. امید که این چنین شود.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

9 پاسخ

 1. درود بر شما جناب پوررستمی عزیز. همانطور که فرمودید، مطالب شما برپایه اطلاعات غیر رسمی است. خواهش و انتظاری که جامعه از شما و سایر منتخبین گردش 45 دارد این است که اظهار نظر و تصمیم گیری را بر اساس اطلاعات درست و واقعی انجام دهید. امرداد تا قبل از شروع کرونا گزارشات هفتگی از جلسات انجمن را منتشر می کرد و در همان ها هم اکثرا صحبت از بی پولی انجمن بود. هیات رییسه گردش44 متاسفانه از ظرفیت های هیات مدیره متخصص و مجرب و جوان انجمن استفاده نکرد و اصلا برنامه ای چه قبل از کرونا و چه در دوران کرونا نداشت و انجمن را به دوران فترت کرونایی برد در حالیکه می توانست جلسات را مجازی تشکیل دهد. من به شخصه پیگیر بودم و با برخی اعضای کلیدی هیات مدیره صبحت کردم و اطلاع دارم که انجمن آنقدر هم که مدعی است بی پول نیست و سرمایه های خیراندیشان و واقفان را در اختیار دارد ولی عدم مدیریت صحیح باعث وضع موجود شده است. لطفا تحقیق بفرمایید که در همین دوران کرونا، چه هزینه های غیرضروری شده است و درآمدهایی که بخاطر بی تدبیری هدر شده است. مثالی بزنم شاید شما و سایر منتخبین جدید گردش 45 با تردید بیشتری به ادعاها توجه کنید و خود به تحقیق بپردازید. در خبرها بود که در دوران اوج کرونا مبلغ یک میلیارد تومان برای تجهیز و راه اندازی درمانگاه یگانگی به حساب انجمن واریز شده است. جناب پوررستمی گرامی استدعا دارم گزارش بفرمایید که چه شد و آن پول کجا رفت و الان وضعیت درمانگاه چگونه است؟ خواهش می کنم خودتان تحقیق کنید و تنها به حرف مدیران سابق انجمن که عادت کرده اند ساده ترین راه را برگزینند و بگویند <> و <> و <> و … بسنده نکنید.
  بی شک توقع من و تمام کسانی که به شما رای دادیم این است که به عنوان امین و ریش سفید جامعه، در آغاز راه گردش 45، بر اساس اطلاعات درست قضاوت کنید و صد البته این اطلاعات را در اختیار ما هم قرار دهید و نگذارید این حرفها و یهانه ها از گردش 44 به 45 منتقل شود. باور بفرمایید دوران کرونا را همه شرکتها و نهادها و انجمن ها داشته اند ولی با تدبیر و تکیه بر رای اعضای هیات مدیره و جلب اعتماد و حمایت رای دهندگان و صاحبان اصلی شان پشت سر گذاشته اند. امیدوارم روشنگری شما موجب آگاهی و همراهی همکیشان با گردش 45 باشد. سبز باشید نازنین

 2. درود آقای پوررستمی ،سپاس که حداقل یک نفر از انجمن احساس مسئولیت کرد ،متاسفانه افراد فکر می‌کنند تا داخل انجمن میشوند دیگر شرایط تغییر می کند ،وبه قول نفر قبلی آقای رستم ایکاش این همه هزینه الان برای درمانگاه یگانگی کاربردی داشت یا همان هزینه را صرف مدارس می‌کرد.
  امیدوارم همان حرف شما ۵۰ مدارس ۵۰ والدین باشد چناچه گویا آقا میزانیان هم همین حرف را گفته اند و افرادی از داخل انجمن که متاسفانه جوان هستند و جویای نام برخورد بدی با ایشان داشتند و فقط تاسف

 3. درود جناب پوررستمی کنشگر پیشکسوت اهل قلم دستکم شما تکلیف بارمالی سرویس را برای والدین مشخص کردید و پرداخت 50 درصد را قطعی برای امسال در نظر گرفتید. به گفته شما امسال این‌گونه خواهد شد و سال آینده با تدابیری که هیات مدیره ی انجمن پیش‌بینی خواهد کرد، وضعیت بهتر می‌شود. پس به پشتوانه گفته شما پیر خردمند جامعه خانواده ها می توانند برای نام نویسی بر این پایه یارانه 50 درصدی حساب باز کنند و برنامه ریزی انجام دهند. گفته شما بزرگوار سندیت دارد.
  در بخشی از نوشته فرمودید دهشمندان به بخش آموزش رو بیاورند. لطفا شما که هموند انجمن تفت و توابع هستید این پیشنهاد را به گونه عملی در بخش نامگانه های گهنبار انجام دهید و دهشمندان را به سوی بخش آموزش هدایت کنید به یقین نمی توان 100 درصد به باورها و دهش های مردم دخالت و اعمال نظر کرد و روشی را تحمیل کرد. ولی می توان هنگام دریافت و نام نویسی این پیشنهاد را به دهشمندان بدهید که دادودهش را به آموزش بسپارند. این موضوع را از انجمن تفت آغاز کنید به امید تسری. از سویی اهالی انجمن زرتشتیان تهران هم می توانند این دهش را آغاز کنند همیشه که اسم دهشمند به میان میاید با انگشت اشاره مخاطب را نشانه می گیرد در حالی که اول می توان از خود شروع کرد تا الگویی برای جامعه بزرگتر شود مانند دهشمندان بزرگ که نام نیکشان و یادگارهای نیک شان جاوید ماند. اگر به گفته های خود باور داریم بیایید تغییر و تحول را از خویشتن خویش آغاز کنیم. آقای پوررستمی پسامدهای پساکرونا وجود دارد و نمی توان گفت نیست ولی لطفا این را کلیدواژه برای ناکامی ها نکنید. امیدوارم هر شخصی در جایگاه تصمیم گیری قرار می گیرد بداند صاحب رای یک جامعه است و باید با دید گسترده جامعه نگر تصمیم بگیرد و رای دهد نه اینکه با تصورات فردی و شرایط شخصی رای دهد.

  1. درود به شما جناب آشنا.
   پیشنهاد خوبی است. امیدوارم که گهنبارهای انجمن زرتشتیان تفت و توابع با باشندگی همکیشان هر چه زودتر برگزار شود و موصوع کمک ها و دهش فرهنگی نیز مورد توجه و بحث قرار گیرد.
   بار دیگر از توجه شما سپاسگزاری می کنم.

 4. این را بدانید که تعدادی محدود از افراد جامعه از این یارانه بهره مند خواهند شد به ازای این پرداخت شما انجمن متعهد هستید به همه اقشار جامعه یارانه بدهید. تعداد محدودی مستاجران شما از امکانات انجمن بهره می برند. پس کاری کنید برای همه.

 5. شریف گرامی من هم مثل شما از برخورد بد با ایشان متاسفم. ولی واقعیت است که آقای میزانیان هم بعنوان کسی که از تجربه کاری و مدیریتی کافی و مقبولیت اجتماعی خوب برخوردارند متاسفانه در این دوره نتوانستند از پتانسیل کمیسیون برنامه و بودجه که مسئول آن بودند استفاده کنند و همه کار را به هیات ریسه واگذار کردند. کاش ایشان که از طرف هیات مدیره مسئولیت پذیرفتند و رییس کمیسیون شدند برای انجمن برنامه ریزی می کردند که داستان تکراری پول نداریم و خزانه خالی است و نمی گذارند کارهای بزرگ انجام دهیم را از مسئولان گردش 44 نمی شنیدم. امیدوارم این بهانه ها به گردش 45 منتقل نشود و آقای پوررستمی و سایر عزیران بتوانند از پشتوانه رای همکیشان استفاده کنند و اعتماد صاحبان اصلی انجمن به اعضای آن را برگردانند.

 6. با درود بر شما به گمانم انجمن زرتشتیان تهران امکانات بسیاری برای درآمدزایی دارد که آنها را بی بهره گذاشته است. درآمد انجمن زرتشتیان یزد را از آتشکده آنجا مقایسه کنید با انجمن تهران از آتشکده. البته آتشکده تهران را از دید شمار مراجعه با یزد نمی توان سنجید اما اینکه هیچ برنامه ای برای پذیرش توریست و درآمدزایی از آن ندارند پیداست که اراده ای برای هزینه های آموزشی و فرهنگی نیست. با انجام اینکار هم در دیدار توریستها کار فرهنگی انجام میشود و هم هزینه های آن میتواند دردهای فرهنگی ما را درمان کند. آتشکده مشت نمونه خروار است بسیار بسیار راه های دیگری برای درآمد هست که مغفول مانده. اجاره باغ اناری، سالنها و زمینهای ورزشی مدارس و … ساده ترین آنهاست. جناب پوررستمی عزیز انجمن مشاور اقتصادی میخواهد تا امکانات درآمدزا و راه های درآمدزایی آن شناسایی شود. فروش زمین و حذف یا کاهش سوبسیدهای آموزشی رنگ بر پرسش پاشیدن است!

 7. یاران و همکیشان گرامی، درود بسیار به شما.
  دیدگاه هایتان را خواندم و از آنها بهره بردم. واقعیت آنست که انجمن زرتشتیان تهران یعنی من و شما و مجموعه ی ما همکیشان.
  بنابراین دیدگاه های هر یک از ما چه عضو هیات مدیره باشیم و چه نباشیم، می تواند راهگشا و راهنما باشد.
  انجمن زرتشتیان تهران را از دیدگاه ها و پیشنهاد های خود بی نصیب نگذارید. هرچه بیشتر با هم ارتباط داشته باشیم، بهتر و کم اشتباه تر کار خواهیم کرد.

 8. جناب پوررستمی عزیز، انتظار چنین پاسخی از فرد فرهیخته ای چون شما بود. بسیار سپاسگزارم. شخصا امیدوارم و صد البته تمنا دارم عضو هیات ریسه گردش 45 شوید. انجمن در این شرایط به فردی فرهیخته، بدور از لجبازی و خود بزرگ بینی و فردی که همواره پذیرای رای و نظر همه منتقدین باشد به شدت نیاز دارد. بی شک اعضای پرتوان و جوان هیات مدیره شما را در این مسئولیت یاری خواهند کرد و زمینه بازگشت اعتماد به انجمن در میان همکیشان فراهم خواهد شد. به امید فردایی بهتر. سبز باشید نازنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-03-08