لوگو امرداد
از سوی بنیاد موقوفات دکتر افشار برگزار می‌شود

نشست زبان فارسی، ایران و فرهنگ‌نویسی

bonyade afsharکانون زبان فارسی بنیاد موقوفات محمود افشار، نشست «زبان فارسی، ایران و فرهنگ‌نویسی» را به یاد و پاس‌داشت پروفسور ژیلبر لازار و با گفت‌وگوی علی بهرامیان با ژاله آموزگار و حسن انوری برگزار می‌کند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) و به گفته‌ی پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد موقوفات افشار، نهمین نشست از سلسله نشست‌های علمی بنیاد موقوفات محمود افشار به یاد و احترام پروفسور ژیلبر لازار، با عنوان «زبان فارسی، ایران و فرهنگ‌نویسی» و با گفت‌وگوی علی بهرامیان با ژاله آموزگار و حسن انوری، سه‌شنبه 30 مهر ۱۳۹۸ خورشیدی، ساعت ۱۷ در کانون زبان فارسی بنیاد موقوفات محمود افشار برگزار می‌شود.

درباره‌ی این خبر آمده است: بیش از هزار سال پیش، مسعودی، دانشمند و مورخ پرآوازه (متوفی ۳۴۶ق) در کتاب التنبیه و الاشراف وقتی از مردم ایران یا به قول خودش «امت فرس» سخن به میان آورد و حد و حدود «مساکن» ایشان را برشمرد، از «فارسی» به عنوان زبان آن «امت» هم سخن به میان آورد. در طول سده‌های متوالی، زبان فارسی از مهم‌ترین عوامل پیوند میان مردمان ایران‌زمین بوده و همهه‌ی اقوام ایرانی در غنای هر چه بیشتر و گسترش آن نه فقط در ایران، بلکه در پهنه‌ای بسیار وسیع، از اقصای شبه‌قارهٔ هند تا ماوراءالنهر و اران و قفقاز و آناتولی و دیگر سرزمین‌های دوردست کوشیده‌اند و بدین‌سان آثاری از نظم و نثر پدید آورده‌اند که از جمله مواریث انسانی و بشری در شمار است. در تاریخ کهن‌سال ادبیات فارسی یکی از درخشان‌ترین وجوه، کوشش دانشمندان و ادیبان در زمینهٔ فرهنگ‌نویسی است که در حفظ و گسترش ادب فارسی سهم چشمگیر داشته است.

 نیاز به یادآوری است که شرکت در این نشست برای همگان آزاد است.

دوست‌داران برای باشندگی در این نشست می‌توانند سه‌شنبه 30 مهرماه، ساعت 17 به  کانون زبان فارسی بنیاد موقوفات محمود افشار به نشانی: خیابان ولی‌عصر، سه‌راه زعفرانیه، خیابان شهید عارف‌نسب‌، شماره‌ی ۱۳ بروند.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-03-24