لوگو امرداد

دکتر اصغر محمودآبادی، استاد برجسته‌ی تاریخ ایران باستان درگذشت

16 14دکتر سیداصغر محمودآبادی، استاد تاریخ ایران باستان و اسلام و نویسنده‌ی کتاب ارزشمند «حضور ایران در جهان باستان» درگذشت.

خشایار محمودآبادی، فرزند زنده‌یاد استاد محمودآبادی، در گفت‌و‌گو با خبرنگار امرداد با تایید این خبر گفت: وی بامداد امروز، پنجشنبه 6 امردادماه 1401 خورشیدی، پس از دو روز بستری بودن در بیمارستان در پیِ سکته و خونریزی مغزی درگذشت.

زنده‌یاد محمودآبادی زاده‌ی 1327 خورشیدی، دانش‌آموخته‌ی کارشناسی تاریخ و ایران‌شناسی از دانشگاه اصفهان، کارشناس‌ارشد تاریخ و فرهنگ ایران از دانشگاه شیراز، دکتری دانشگاه تربیت مدرس تهران  و استاد تمام بازنشسته گروه تاریخ دانشگاه اصفهان بود.

از فعالیت‌های علمی وی می‌توان به معاونت آموزشی و پژوهشی موسسه‌ی آموزش عالی هنری سپهر اصفهان،تخصص: تاریخ و فرهنگ ایران باستان و تاریخ جهان اسالم تا قرن پنجم هجری،

تدریس در دانشگاه اصفهان ادبیات و علوم انسانی گروه تاریخ و ایران‌شناسی و دانشگاه‌های آزاد نجف‌آباد، محلات و موسسه عالی غیر انتفاعی سپهر در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اشاره کرد.

وی پیشینه‌ی شرکت در کنگره‌های جهانی و علمی تاریخ مانند سن پترزبورگ، کلن، فرایبورگ و دوشنبه تاجیکستان را دارد.

دکتر محمودآبادی همچنین نگارش و انتشار بیش از یکصد و سی مقاله تخصصی علمی پژوهشی و ISI – در مجلات داخلی، علمی و مجلات علمی در خارج از کشور را در کارنامه علمی خود دارد.

33 6

کتابهای چاپ شده‌ی زنده‌یاد دکتر اصغر محمود‌آبادی:

1 .دفتر پارینه تاریخ و فرهنگ ایران باستان، نشر مهزیار اهواز چاپ دوم 1382 خورشیدی

2 . دیپلوماسی هخامنشی نشر مینو، تهران چاپ سوم، 1390 خورشیدی

3 . امپراتوری ساسانیان در گزارش‌های اسلامی و غربی، نشر افسر، اصفهان، 1384 خورشیدی

4 . فرایند اقتدار دولت هخامنشی و تحول تاریخ‌نگاری در یونان باستان، نشر موسسه عالی هنری سپهر اصفهان، اصفهان، 1389 خورشیدی

5 . تاریخ ایران در عهد ساسانیان، نشر بنگاه ترجمه و نشر کتاب تهران، 1393 خورشیدی

6 . ساختار مثلث یونانیان، اشکانیان و رومیان در ایران‌زمین، نشر نهفت اصفهان، 1393 خورشیدی

این اثر به‌عنوان بهترین کتاب چاپ‌شده در زمینه‌ی پژوهش‌های تاریخ و جغرافیای سال اصفهان  و به عنوان کتاب برتر و نخست تاریخ- شهر اصفهان در سال 1393 از سوی شورای عالی کتاب اصفهان انتخاب و مورد سپاس‌داری قرار گرفته است.

7 . دفتر پارینه، انتشارات مهزیار، 1383 خورشیدی

8 . آتشی که هرگز نمیرد، انتشارات مینو، 1394 خورشیدی

9 . حضور ایران در جهان باستان، نشر برسم، 1396 خورشیدی

10 . وی در سال 1393 کتابی پژوهشی در زمینه‌ی حضور سه تمدن بزرگ جهان در جاده 13000 کیلومتری ابریشم از شانگهای تا سیسیل نگاشته است. در کتاب «حضور ایران در جاده ابریشم»  ارتباط با سه تمدن بزرگ چین، ایران پارتی و امپراتوری روم باستان و نقش پر رنگ وتاثیرگذار امپراتوری اشکانی در این پیوند ابریشمین، تحلیل و شرح داده شده است.

این اثر در سال 93 به عنوان بهترین اثر تحقیقاتی درتاریخ و جغرافیای کشور برگزیده شد و جایزه‌ی نخست را دریافت کرد. همچنین برنده لوح افتخار علمی از سوی مدیر کل ارشاد اسلامی شد. این نخستین پژوهش در زمینه‌ی تاریخ ایران باستان در دوران نوین ایران گرامی است که جایگاهی راسخ و معتبر یافت.

28 8

گزارش آیین رونمایی از کتاب «حضور ایران در جهان باستان» که به کوشش هفته‌نامه‌ی امرداد و نشر برسم با حضور زنده‌یاد دکتر  اصغر محمودآبادی، در سرای اهل قلم برگزار شد را در این نشانی بخوانید.

هفته‌نامه‌ی امرداد درگذشت این استاد گرانقدر تاریخ ایران را به هازمان علمی و فرهنگی کشور و خانواده‌‌ی ارجمند ایشان آرامش‌باد می‌گوید.

روانشان شاد و یادشان گرامی باد.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

8 پاسخ

  1. ایشان انسانی والا دانشمندی فاضل بودند که تواضع وفروتنی ویژگی بارز ایشان بود

  2. درود بر فروهر پاک استاد
    روانش شاد و گروسمانی باد

  3. استاد انسانی والا و دانشمند و از نسل اساتید همه چیز دان بود و ایران دوست به معنی واقعی. روانش شاد

  4. بزرگ مرد تاریخ. روحش همواره در آرامش. از یاد نخواهد رفت بزرگواری آمیخته با فروتنی و چهره ی خندانت

  5. از شمار دو چشم یک تن کم و ز شمار خرد هزاران بیش

    استاد تمام تاریخ ایران باستان … مرد با اخلاق و متواضع … روحش شاد و یادش گرامی .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-07-04
امرداد