لوگو امرداد
سپاسداری دانشگاه علوم پزشکی آزاد

موبد مهربان فیروزگری پیکر خود را پیش‌کش دانش پزشکی کرد

موبد مهندس مهربان فیروزگری، موبد فرهیخته‌ی هازمان زرتشتی، پیکر خود را در راستای دانش‌اندوزی و پرورش متخصصان گروه پزشکی به تالارهای تشریح علوم پزشکی دانشگاه آزاد پیش‌کش کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران (19 امردادماه 1398 خورشیدی)، در نشستی با باشندگی (:حضور) دکتر سیدعلی ابطحی، رییس دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران، معاونان، روسای دانشکده‌ها و برخی مدیران از مهندس مهربان فیروزگری، داوطلب اهدای جسد به دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران سپاسداری کردند.

دکتر ابطحی در این نشست همراه با آرزوی سلامتی و طول عمر برای مهندس فیروزگری گفت: «اهدای جسد رفتار حسنه‌ای است و هر بار که دانشجویان علمی می‌آموزند و در عمل پیاده می‌کنند، اثر خیر آن برای متوفی باقی خواهد ماند.»

وی در ادامه افزود: «افرادی که برای این امر پیش قدم می‌شوند، درک بزرگی دارند و با نیت خوش خود، سندی زنده برای خانواده خود می باشند.»

رییس دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران گفت: «عمل اهدای جسد به ارتقای آموزشی دانشجویان علوم پزشکی بسیار کمک می کند و نشان از روشنفکری و تفکر وسیع اهدا کننده دارد.»

دکتر ابطحی در پایان از نقش موثر روابط عمومی و رسالت این بخش در ارتباط با مخاطبان نیز سپاسداری کرد که باعث ایجاد این پیوند و عمل پسندیده شد.

در ادامه‌ی این مراسم مهندس مهربان فیروزگری فرزند خدامراد در کمال صحت و سلامت جسد خود را بعد از مرگ برای آموزش دانشجویان به دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران پیش‌کش کرد.

مهربان فیروزگری، هفتمین داوطلب اهدای پیکر به این دانشگاه است که از طریق تارنمای روابط عمومی اقدام به ثبت درخواست خود کرد.

 موبد مهربان فیروزگری به هنگام گفتگو با دکتر ایطحی فرنشین علوم پزشکی دانشگاه آزاد

موبد مهربان فیروزگری به هنگام گفتگو با دکتر ایطحی فرنشین علوم پزشکی دانشگاه آزاد

11

12 

 

فرتور از تارنمای دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران است.

025384 

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

9 پاسخ

 1. درود بر موبد بزرگوار موبد مهربان فیروزگری. امیدوارم 120 سال سایه‌شان بر سر دین و مردم پایدار باشد.

 2. امید که موبد گرامی صد سال دیگر زنده و پایدار باشند و سایه شان از جامعه کم نشود.
  در دین زرتشتی تن پس از مرگ بی ارزش بوده و تنها روان و فروهر پایدار خواهند بود. امید است که این اندیشه پیشوای روحانی زنده جامعه، و قبل از وی روانشاد مهران غیبی، بتواند روند جدیدی در جامعه باشد و از روشهای مدرن مانند سوختن و نگهداری خاکستر دوری کنند.
  علاوه بر کمک به تحقیقات پزشکی، زرتشتیان از نژاد خاص آریایی هستند که با قوم دیگری نیامیختند و دست نخورده و ناب ماندند. شاید پژوهش ژنتیک و گونه شناسی بتواند به شناسایی نژاد زرتشتیان کمک کند.

 3. نیت والای موبد بزرگوار مهربان فیروزگری قابل ستایش و سپاس است که در واقع تنها چیز باقیمانده متعلق به خود را برای پیشرفت علم پزشکی و آموزش دانشجویان به تمام ایرانیان و همه جهانیان هدیه میدهد.
  شاید یک انگیزه جلوگیری از آلوده شدن خاک در دفن جسد باشد که در دین زرتشتی باید پاکیزه نگهداری شود. این انگیزه در ایران اتفاق نخواهد افتاد. مشابه این عمل پیکر شادروان موبد مهران غیبی بود که به دانشگاه کرمان سپرده شد. در آرامگاه قبر نهادین با خاکسپاری لباس سدره و کشتی آن شادروان تعیین شد. طبق مقررات، باقیمانده پیکر پس از آزمایشها و آموزشهای پزشکی پس از دو سال به خانوده برمیگرد که به خاک سپرده شود.
  به نظر من روش بهتر و مفیدتر اهدای عضو به نیازمندان زنده است. چنانچه فرد در اثر تصادف یا صانحه درگذرد یا دچار مرگ مغزی شود، اعضای وی میتواند تعدادی افراد نیازمند به پیوند عضو را از مرگ نجات دهد.

 4. درود و آفرين ها باد بر موبد فرهیخته، جناب مهربان فیروزگری … اميدوارم که سايه ايشان حالا حالاها بر سرمان باشد …. مهربان عزیز هميشه سربلند و سرفراز باشی .

 5. ازجمادی مردم ونامی شدم وزنمامردم به حیوان سرزدم مردم ازحیوانی وانسان شدم پس چه ترسم کی زمردن کم شدم باردیگرمن بمیرم از بشرتابرآرم ازملایک بال وپروزملک وانگهی پران شوم آنچه اندروهم ناید آ ن شوم.. بیاری اهورامزدا.
  جوهرهستی وذات انسان روح (روان )است که مراحل دگردیسی وتکامل راتارسیدن به درجه اعلای انسانیت وپیوستن به ابدیت وانواراهورائی دوام خواهد داشت .جسم بمنزله کالبد روح ودرحکم وسیله محرکه درزندگی است که راننده وصاحب آن(روح )درتداوم زندگی از آن بهره می بردوهمانطورکه یک ماشین برای تحرک وفعالیت احتیاج بمراقبت وتامین موادسوخت وانرژی زادارد بدن نیزاحتیاج یه مراقبت وغذا وآب وهوا ی سالم وبهداشت دارد وهمانطورکه وسیله نقلیه به مرورزمان وتصادفات کهنه وفرسوده وناکارآمد می شود وارگردونه خارج میشود جسم نیز براثرناملایمات وحوادث روزگاروکهولت سن روزی فرامی رسدکه دیگر برای راننده وصاحب آن قابل استفاده وتحمل پذیرنخواهد بود والزاماآنرارها وبه ابدیت خواهدپیوست
  چه سعادت وخدمتی بالاتر از آنکه بجای سوزاندن ویا بخاک سپردن وپوسیدن وخوراک مار ومورشدن آنرادرراه علم ودانش وپیشرفت بشر دراختار محقان ودانشمندان قرارگیردونام نیک ابدی ازخود بجای گزارد.
  درودبرموبد دانشمند وفهیم موبد مهربان فیروزگری عمرش پایدار ونام نیکش برقراربماناد

 6. درود بر موبد فیروزگری بزرگوار، امیدوارم صد سال دیگر زنده بماناد

 7. سلام
  چند سالی در کنار این بزرگمرد اخلاق وانسانیت در شرکت شیشه مفید تاکستان بودم براستی اگر همه اینگونه بودند بهشت واقعی در همین دنیا بود
  م ح علیجانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-09-20