لوگو امرداد

کتاب پیگ و پیگ‌رانی اثر فرشاد سلامتی چاپ برسم منتشر شد

photo 2023 02 21 01کتاب «پیگ و پیگ‌رانی» نوشته و پژوهش فرشاد سلامتی در حوزه صنایع نفت و گاز، با همکاری نشر برسم به چاپ رسید.
کتاب پیش‌رو با موضوع «پیگ‌زنی لوله‌ها» حاصل بیش از یک دهه فعالیت فرشاد سلامتی در زمینه بازرسی خطوط لوله است. این تجربه‌ی کارشناسیِ نگارنده، تشویق دوستان و احساس خلا در مورد منابع آموزشی و کمک آموزشی مناسب در زمینه‌ی بازرسی‌های پیشرفته داخلی، سبب‌ساز نگارش کتاب شده است. در این راستا نویسنده‌ در پیشگفتار کتاب آورده است: این کتاب با توجه به تجربیات به‌دست آمده در داخل کشور و تجربیات خارج از ایران و بهره‌گیری از آموزش‌های فراگرفته شده در طی این سال‌ها، برای بالابردن هر چه بیشترِ سطح علمی و عملی بازرسی در ایران به منظور جلوگیری از صدمات و مشکلاتی که در صنعت نفت و گاز پیش آمده و باعث بروز ضرر و زیان‌های مالی و زیست محیطی فراوانی شده است، به نگارش در آمده است.
وی می‌افزاید: «در این نوشتار تلاش شده تا با نگاهی آماری به حوادث رخ داده در طی سال‌های گذشته در تمام نقاط جهان و شرح کلی آنها، بتوانیم تصویری از مشکلات موجود ترسیم کنیم و سپس نگاهی هر چند کوتاه به انواع لوله‌ها که مهمترین وسیله انتقال مواد نفتی هستند، بیندازیم. سپس وارد بحث اصلی کتاب یعنی توپک‌ها (پیگ) شده و با بررسی کلیه توپک‌های موجود و لوازم مورد نیاز در امر بازرسی و همچنین مسایل و موارد مربوط به شکل و ساختار انواع پیگ و شرایط پذیرش آنها در صنعت که امروزه به فراوانی جهت بازرسی و تشخیص عیوب لوله‌ها چه از داخل و همچنین خارج لوله می‌پردازیم و در جای‌جای کتاب سعی شده است تا با مقایسه انواع توپک‌ها با یکدیگر به یک نتیجه‌گیری جهت استفاده کلی از بهترین و قابل اطمینان‌ترین نوع آن دست یابیم».

نگارنده در پیشگفتار کتاب از خطوط لوله به عنوان شاهرگ‌های اصلی انتقال انرژی در جهان نام می‌برد. هر چند که منابع نفت و گاز در جهان رو به پایان است، اما بر اساس تحقیقات و پیش‌بینی‌های صورت گرفته، افزون بر 50 سال آینده نیز خطوط لوله به عنوان مهم‌ترین و اصلی‌ترین وسیله انتقال انرژی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
فرشاد سلامتی، ارزش هیدروکربن‌هایی که در خطوط لوله جریان دارند را از دیدگاه اقتصاد ملی، بسیار چشم‌گیر و قابل ملاحظه ارزیابی می‌کند و می‌نویسد: به عنوان مثال یک خط لوله نفت 36 اینچی روزانه یک میلیون بشکه نفت را انتقال می‌دهد. اگر ارزش هر بشکه نفت را 25 دلار فرض کنیم، چنین خط لوله‌ای روزانه 25 میلیون دلار و سالانه 9 میلیارد دلار درآمد ایجاد می‌کند. اگر خطوط لوله به طور مناسب و قابل قبول طراحی و به خوبی نگهداری شوند، وسیله‌ی بسیار مناسب و کارآمدی جهت انتقال انرژی خواهند بود. گسترش روز افزون خطوط لوله در جهان و اهمیت نگهداری و ایمنی آن، به خصوص لزوم نگهداری و بازرسی-های پیوسته خطوط لوله‌ی قدیمی، باعث شده است که به تازگی توجه بسیار زیادی به مبحث پیگ‌رانی معطوف شود.
فرشاد سلامتی با اشاره به این نکته که این کتاب با توجه به نیازهای امروز کشورمان ایران‌‌زمین، نوشته شده، در آینده نیز ادامه خواهد داشت، زیرا مطالب بسیاری که گفته شده، با توجه به کارهای صورت گرفته در سال‌های گذشته در کشور است ولی این حکایت همچنان باقی است و بحث‌های پیشرفته در زمینه بازرسی داخلی و تفسیر هر چه دقیق‌تر اطلاعات به‌دست آمده از پیگ‌رانی و روش‌های نوین در امر تعمیرات که تا امروز فقط توسط کارفرمایان نفتی با توجه به تجربیات قبلی انجام می‌شد، امروزه به صورت بسیار علمی و توسط بخش‌های خاص تعمیراتی که در شرکت‌های بزرگ پیگ‌ران تشکیل شده، بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. بحث جدید دیگری که در سال‌های اخیر بسیار گسترش یافته و باید در کشور به آن توجه بشود، بازرسی تانک‌ها و مخازن نفت و گاز است که بسیار مفصل بوده و به خاطر اهمیت بالایی که در ذخیره‌سازی مواد نفتی در مرکز تولید و مهم‌تر در مراکز مصرف دارد، بسیار حساس است که به مجال دیگری سپرده می‌شود.
چاپ نخست کتاب پیگ و پیگ‌رانی با تیراژ 300 نسخه زمستان 1401 خورشیدی در انتشارات برسم، دومین ناشر زرتشتی، به چاپ رسیده است. کمک‌هزینه‌ی چاپ کتاب را نیک‌اندیش آذرمیدخت هرمزان به نیت تندرستی فرشاد سلامتی با دهش 10میلیون تومان پرداخت کرده است.

برای خریداری کتاب با دفتر امرداد به شماره‌‌های ۸۸۳۲۵۳۲۹ و ۸۸۳۲۵۳۳۰ و ۸۸۳۲۵۳۳۱ تماس بگیرید. photo 2023 02 21 01 28 59 photo 2023 02 21 01 29 03

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-02-02