لوگو امرداد
در رویه هفتم امرداد 473 می‌خوانیم:

جشن شهریورگان، روز نکوداشت پدران نیک ایران‌زمین

Capture1جشن باستانی دیگری را از دفتر روزنگار نیاکان فرهیخته‌مان ورق می‌زنیم که همواره در پی بهانه‌ای برای شادی بودند.
در فرهنگ زرتشتی هرگاه نام روز و نام ماه برابر شود آن روز را جشن می‌گیرند. روز شهریور اَمشاسپند چهارمین روز از شهریورماه در گاه‌ شمار زرتشتی و برابر با 30 امردادماه سالنمای رسمی کشور، جشن شهریورگان است. مناسب‌ها در یکپارچگی و همبستگی این بزرگداشت‌ها و گرامیداشت‌ها نقش ارزشمندی دارند. این ارج‌گزاری در فرهنگ ایرانی همواره جایگاه ویژ‌ه‌ای داشته است آن اندازه که در نامگذاری روزهای زرتشتی هفت روز نخست را برای ارج‌نهادن به داده‌های اهورایی و باقی را به گرامیداشتن ارزش‌های اخلاقی ویژه کرده‌اند. شهریور امشاسپند از آنجا که ویژگی‌های بی‌مانندی دارد به روز پدر و بزرگداشت جایگاه ارزشمند پدران نیک و پارسا ویژه شده است اما به این معنی نیست که تنها یک روز ویژه‌ی آنان باشد. پدر یا مادر بهترین‌های زندگی همه‌ی ما در همه‌ی روزها هستند. هر روز نامی دارد و هر نام معنایی. گذشتگان‌مان با نام‌نهادن بر روزها و ماه‌ها برای ما پیام بزرگی داشته‌اند و خواسته‌اند ما با آغاز هر ماه و هر روز، زمان و فرصت‌های زندگی را ارج بنهیم و هرگز از چِم نام‌ها، غافل نشویم. شهریور اَمشاسپند بهترین روز در پاسداشت فلزها و نگاهبانی از فلزهایی است که به زندگی ما بهره می‌رسانند. شهریور اَمشاسپند نشانی از توانایی پادشاهی انسان بر خویشتن است و از این‌رو و بسیاری از اندیشمندان آن را توانایی مهار غریزه‌های نفسانی می‌دانند. …

آنچه در بالا خواندید بخشی از نوشتاری‌ست با عنوان «جشن شهریورگان، روز نکوداشت پدران نیک ایران‌زمین» به خامه‌ی فیروزه فرودی، که در تازه‌ترین شماره‌ی امرداد چاپ شده است.

متن کامل این نوشتار را در رویه‌ی هفتم (زرتشتیان) شماره‌ی 473 امرداد می‌خوانید.

«امرداد» شماره‌ی 473 از ‌‌دوشنبه، 30 امردادماه 1402 خورشیدی، در روزنامه‌فروشی‌ها و نمایندگی‌های امرداد در دسترس خوانندگان قرار گرفت.

خوانندگان می‌توانند برای دسترسی به هفته‌نامه‌ی امرداد افزون‌بر نمایندگی‌ها و روزنامه‌فروشی‌ها از راه‌های زیر نیز بهره ببرند.

فروش اینترنتی فایل پی‌دی‌اف شماره‌ی  473  امرداد

فروش اینترنتی نسخه‌ی چاپی شماره‌ی  473 امرداد

اشتراک ایمیلی هفته‌نامه‌ی امرداد

نشانی دکه‌های فروش هفته‌نامه امرداد

برای دریافت فایل اکسل نمایه امرداد کلیک کنید

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-02-31