لوگو امرداد
روزنگار پنجم تیرماه

دی‌به‌آذر از ماه تیر/ یادبود ابومسلم خراسانی؛ نماد مقاومت و آزادی

امروز دی‌به‌آذر و ماه تیر 3762 زرتشتی، چهارمین روز از پنج روز نیایش همگانی در پیرنارستانه، سه‌شنبه پنجم تیرماه 1403 خورشیدی، 25 ژوئن 2024 میلادی

دی به آذردی‌به‌آذر، روز هشتم از هر ماه سی‌روزه در گاهشماری زرتشتیان است. دی یکی از نام‌های اهورامزداست.

«دی» (اوستایی:«دَثوش») به چم (:معنی) پروردگار، دادار، آفریننده و جهاندار زیبایی‌ها است. در گاه‌ شماری زرتشتی، روز نخست هر ماه اورمزد روز نامیده می‌شود، سه روز دیگر به نام اهورامزدای بی‌همتاست که به واژه‌ی دی آمده و از آن سخن گفته شده است.

در هر ماه سه روز با نام «دی» شناخته می‌شود. روزهای هشتم، پانزدهم و بیست و سوم ماه زرتشتی به نام «دی» است مانند دی به آذر ، روز هشتم هر ماه، دی به مهر، روز پانزدهم از هرماه، دی به دین، روز بیست و سوم از هر ماه. برای باز شناختن هر یک از این سه روز ، نام روز پس از آن به واژه‌ی دی پیوند داده شده است برای نمونه فردای روز دی‌به‌آذر روز آذر است.

روزهای دی در هر ماه روزهای نیایش همگانی، به آتشکده رفتن، آسایش و دست از كار كشیدن زرتشتیان است. نماد دی به‌آذر گل بادرنگ است.

سروده‌ی مسعود سعد سلمان، بر پایه‌ی کتاب بندهش

روز دی است خیز و بیار ای نگار می

ای ترک، می‌ بیار كه تركی گرفت دی

می ده برطل و جام كه در بزم خسروی

بنشست شاه شاد ملک ‌ارسلان به می

اندرزنامه آذرباد مهراسپندان (موبد موبدان در روزگار شاپور دوم)

سر شوی و موی و ناخن پیرای

 اندرزنامه آذرباد مهر اسپندان در سروده‌ی استاد ملک‌الشعرای بهار:

به (دی‌بآذر) اندر سر و تن بشوی/ بپیرای ناخن، بیارای موی

637152193504015418 1بهزادان پور ونداد هرمزد؛ ابومسلم خراسانی، قهرمان مردمی

جنگاورانی چون مرداویچ، بابک خرمدین، مازیار، سناباد، ابومسلم خراسانی و بسیاری دیگر در راه نگاه‌بانی از فرهنگ و هویت ایرانی در برابر خلافت تازیان به پاخاسته و در این راه جان باخته‌اند.

1269 سال پیش، بهزادان پور ونداد هرمزد ملقب به “ابومسلم خراسانی”، چهره‌ای کلیدی در بپاخیزی که به فروپاشی دودمان بنی‌امیه و برآمدن خلافت عباسیان انجامید، در بین‌النهرین (عراق کنونی) به دستور “منصور”، خلیفه عباسی، به قتل رسید. این خبر پس از ۲۰ روز به توس رسید و باعث خشم شدید مردم خراسان گردید. ابومسلم، که پیشتر در سال ۷۳۷ میلادی پس از تصرف شهر مرو، به رهبری قیام علیه حکومت بنی‌امیه برخاسته بود، به عنوان یک قهرمان ملی در خراسان شناخته می‌شد. با این حال، قیام هواداران او پس از مرگش به نتیجه‌ای نرسید و استقلال ایران را در آن زمان به دست نیاورد. اما، این رویدادها زمینه‌های استقلال ایران در آینده را فراهم آورد. فروپاشی خلافت اموی را باید اوج نقش‌آفرینی ایرانیان برای پایان دادن به روش و منش ستم‌گرایانه و نژادپرستانه‌ی آن‌ها دانست که می‌توان نمود آن را در قیام ابومسلم خراسانی و روی کار آمدن عباسیان دید؛ عباسیان خود را منسوب به پیامبر می‌دانند اما بیشتر مربیان آنها ایرانی بوده‌اند ابومسلم خراسانی ایرانیان و خراسانیان را یک‌پارچه می‌کند و بر علیه امویان خیزش و جنبشی را تدارک می‌بیند و در کنار رود زاب که نام فارسی است آنان را شکست می‌دهد.

یادروز پنجم تیرماه:

قوای “سردار اسعد بختیاری” وارد قم شد. نمایندگان روس و انگلیس با سردار ملاقات و مذاکره کردند. (۱۲۸۸ خورشیدی)

دستگیری و تبعید “دکتر مصدق” توسط سرپاس مختاری. (۱۳۱۹ خورشیدی)

دکتر مصدق در این دستگیری در دفتر رییس شهربانی‌، به رییس شهربانی رو کرده بود و گفته بود: “سعدی علیه الرحمه فرموده است: ای زبردست زیردست آزار/ تا کی گرم بماندت این بازار / به چه کار آیدت جهانداری/ مردنت به که مردم آزاری” آنها از شنیدن این شعر وحشت کردند که مصدق چطور همچین جراتی کرده است این حرف را بزند.

سفير كبير ايران در شوروی طی يادداشتی به كميساريای امور خارجه شوروی بی‌طرفی كامل دولت ايران را در جنگ بين آلمان و شوروی اعلام نمود. (۱۳۲۰ خورشیدی)

در مجلس شورای ملی “دكتر مصدق” طی نطقی به صلاحيت “صدر” برای نخست وزيری ايراد گرفت و او را شايسته اين مقام ندانست. (۱۳۲۴ خورشیدی)

نمایشگاه بزرگ هفت هزار ساله هنر ایران در کاخ هنرهای زیبای سانفرانسیسکو افتتاح شد. (۱۳۴۴ خورشیدی)

حزب ایران نوین کاندیداهای دوره بیست و سوم مجلس شورای ملی و دوره ششم سنا را اعلام کردند. (۱۳۵۰ خورشیدی)

درگذشت “دکتر احمد متین دفتری”، سناتور، استاد ممتاز دانشگاه و نخست وزیر سابق. (۱۳۵۰ خورشیدی)

عمليات ايذايی ظفر ۲ در “پنجوين” توسط دلاورمردان ارتش ايران، در جریان جنگ تحمیلی. (۱۳۶۴ خورشیدی)

روز جهانی “مبارزه با قاچاق و استعمال مواد مخدر”.

روز بين‌المللی “ملل متحد در حمايت از قربانيان شكنجه”.

روز بین‌المللی “دریانوردان”.

“استرابو” دانشمند یونانی، “جغرافيا” را يك علم خواند و آن را به جغرافيای انسانی، طبيعی و اقتصادی تقسيم كرد. وی در تحقیقاتش درباره امپراتوری ايران نوشته است که کثيف کردن آب و زمين در ايران زمين جرم بوده و مجازات داشته است. (5 پ.م)

امپراتور روم که طمع ایران کرده بود در جنگ به دست يك سرباز ايرانی كشته شد. (363 م)

در جريان جنگ دو امپراتوری روم و ايران، “ژوليان”، امپراتور روم كه در حال فرار از برابر ارتش ايران بود در منطقه سامرا هدف زوبين يك سرباز ايرانی قرار گرفت، شديدا زخمی شد و چند ساعت بعد درگذشت. در پی كشته شدن “ژوليان”، ژنرال‌های رومی “ژوويان” را به سمت امپراتور موقت انتخاب كردند كه وی با “شاپور دوم” صلح نمود و در قرارداد صلح، تعهدات بسيار سنگين بر عهده گرفت. طبق قرارداد صلح، “ژوويان” از پنج منطقه بزرگ در شرق مديترانه و هرگونه ادعای روم در ارمنستان صرف نظر كرد و شخصا به مناطق پنجگانه مراجعه كرد و به دست خود پرچم ايران را در آنجا برافراخت كه اين عمل در تاريخ امپراتوری روم، قبول يك تحقير خوانده شده است. بنا بر منش ايرانيان، جسد “ژوليان” بدون كوچكترين بی‌احترامی از قلمرو ايران خارج شد.

زادروز “ماركو پولو” سياح و جهانگرد معروف ايتاليايی در ونيز. (1254 م)

روس‌ها، شهر باكو را تصرف كردند. آنها هفت سال بعد، با شنیدن قهرمانی‌های نادرشاه و ترس از او، از باكو فرار كردند. (1723 م)

زادروز “ويليام تامسون” معروف به “لُرد كلوين” فيزيك‏دان انگليسی. (1824 م)

اختراع سينمای ناطق توسط “جان سابتيل” آمريكايی. (1927 م)

امضا منشور سازمان ملل متحد در سانفرانسيسكو. (1945 م)

روز ملی و استقلال “ماداگاسكار” از استعمار فرانسه. (1960 م)

كشور جزيره‏ای “ماداگاسكار” در جنوب شرق قاره آفريقا  است. جمعيت آن نزديك ۱۶ ميليون نفر می‌باشند. پايتخت آن شهر “آنتاناناريوو” ،  واحد پول آن، “فرانک مالاگاسی” و زبان رسمی آن، “مالاگاسی” و “فرانسوی” است.

روز استقلال كشور آفريقايی “سومالی” از استعمار انگلستان. (1960 م)

“سومالی” در شرق قاره آفريقا قرار دارد. جمعيت آن بيش از ۱۰ ميليون است. زبان رسمی آن “عربی” و “سوماليايی” و پايتختش “موگاديشو” است.

روز ملی و استقلال “موزامبيک” از استعمار پرتغال. (1975 م)

روز ملی و استقلال “اسلوونی” از فدراسيون يوگسلاوی. (1991 م)

روز استقلال “كرواسی” از فدراسيون يوگسلاوی. (1991 م)

انفجار عظيم مقر نظامی آمريكا در منطقه ظهران عربستان. (1996 م)

گلستان شدن آتش نمرود بر حضرت “ابراهيم(ع)” به نقل از کتاب وقایع الایّام، اثر شیخ عباس قمی.

“پیامبر اکرم (ص)” بعد از پایان حجةالوداع در راه بازگشت به مدینه، در منطقه غدیر خم به کاروانیان دستور توقف داد و به اعتقاد شیعیان، ‏”امام‏ علی(ع)” را به ‏جانشينی خود برگزید. (۱۰ ه.ق)

درگذشت “حكيم خواجه نصيرالدين توسی”، شاعر، فیلسوف، ستاره‌شناس، اندیشمند و ریاضیدان ایرانی. (۶۷۲ ه.ق)

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

3 پاسخ

 1. ابومسلم خراسانی
  نقش نردبان در پایین امدن امویان منحوس و بالا امدن عباسیان منحوس تر را بازی کرد.
  و نتوانست حکومت مستقل پارسی تشکیل دهد .
  چون فقط جنگیدن را استاد بود
  و200تا300سال این سرزمین را زیرسیطره اعراب برد.
  چه افتخاری ؟؟چه کشکی

 2. آیا درست است امپراطوری روم را ایرانیان منقرض کرده اند و رومیان این کینه و عقده را از طریق اعراب تاکنون بر سر ایرانیان می آورد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-04-23