لوگو امرداد
گزارش‌آگهی سالنامه راستی

پخش نماهنگ شاد زیارت پیرهریشت

شیون و مویه در فرهنگ ایران باستان و زرتشتیان، پر زور گردانیدن اهریمن است. به خواست اهورامزدا آفرینش پا گرفته تا به دست مردمان تازه به تازه شود و سرانجام داد اهورایی که اشا است بر گیتی و مینو برقرار گردد و این ممکن نیست مگر آنکه غم و رنج از میان برود و شادی جایگزین آن شود. در این روزهای سخت با نیایش به درگاه اهورامزدا، خواهانیم درد و رنج از میان تمام همکیشان و بسته کشتیان ایران و جهان دور شود. با نیایش در خانه هنگام زیارت پیرهریشت شادی و تندرستی را به دل‌ها و خانه و کاشانه‌مان بیاوریم. ایدون باد.
سالنمای راستی با تهیه‌ی نماهنگ این امکان را برای دلدادگان زیارت پیر هریشت فراهم کرده تا با ماندن در خانه، دل بسپریم به نیایش در سپندینه پیرهریشت و تندرستی و شادی را از برای همگان خواهان شویم.

 

سالنمای راستی با بیش از ۷۰ سال پیشینه

 

نیایش در خانه با نماهنگ زیارت پیرهریشت

زیارت پیر هریشت روز امرداد تا خور (خیر) از ماه فروردین برابر با 7 تا 11 فروردین‌ خورشیدی را شادباش می‌گوییم.

نیایش در خانه با نماهنگ زیارت پیرهریشت

زیارتگاه پیر هریشت در 90 کیلومتری غرب یزد و در فاصله‌ی 15 کیلومتری شهر اردکان جای دارد و زمان زیارت آن هرساله 7 تا 11 فروردین‌ماه است. ساختمان اصلی زیارتگاه در بالای کوهی کم ارتفاع قرار گرفته است. به باور زرتشتیان پناهگاه دختر یزدگرد که نامش مروارید (نام او را گوهربانو نیز گفته‌اند) بوده است. آورده‌اند که گوهربانو بر کودکی گمشده نمایان شد و فرمود تا از پدر بخواهد که پیر هریشت را بنیاد گذارد. همچنین یکی از  آیین‌های کهن زرتشتی که هیرومبا نام دارد (آیینی به مانند جشن سده) در این زیارتگاه و روستای زرتشتی‌نشین نزدیک به آن به نام شریف‌آباد برگزار می‌شود.

 

نمایه فروردین‌ماه از سالنمای 1399 خورشیدی در پیوست آمده است:

farvardin

سالنمای راستی: تهران، خیابان حافظ، پایین تر از کریمخان زند، ابتدای پل حافظ،  نبش خیابان ولدی، پلاک 420

دورواج 88938812-021  پیام‌گیر 88731949-021

 

 

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

6 پاسخ

  1. بسیار عالی اقای همایون .موفق باشید مراسم بسیار زیبا

  2. سلام. سال نو مبارک
    بنده مسلمان و مفتخر به هم محله ای بودن و همنشینی با برادران و خواهران زرتشتی در شریف آباد هستم.
    آنچه مسلم است، شریف آباد اکنون نه روستا و بلکه یکی از محله های شهر اردکان است و تا جایی که من در خاطر دارم، چنین بوده است.
    از شادترین و شیرین ترین خاطرات کودکی من، مراسم هیرومبا بوده است.

  3. درود بر امرداد گزارش بانو برومندی بسیار زیبا بود و عکسها گزارش بسیار خوبی از مراسم بود سپاس بسیار و زنده باد آقای همایون مهرزاد و بانو برومندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-04-22