لوگو امرداد

دژ فلک‌الافلاک مرمت اضطراری شد

dejمرمت اضطراری آسیب‌های بیرونی قلعه فلک‌الافلاک که در پی زمین‌لرزه اردیبهشت‌ماه 1399 خورشیدی به این سازه‌ی ارزشمند تاریخی وارد شده بود پایان یافت.

به گزارش ایسنا، سید امین قاسمی، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان از پایان مرمت اضطراری نماهای بیرونی قلعه فلک الافلاک خرم‌آباد خبر داد.

سید امین قاسمی هشتم خردادماه در هم‌زمان با بازدید اصحاب رسانه از روند انجام مرمت اضطراری دژ فلک‌الافلاک در این‌باره گفت: «متاسفانه براثر زلزله ۵.۱ ریشتری اردیبهشت‌ماه سال‌جاری برخی از آثار تاریخی استان از جمله قلعه فلک الافلاک و خانه تاریخی قاضی آخوند ابو خرم‌آباد و همچنین چند خانه تاریخی در بروجرد نیز دچار آسیب شدند».

وی افزود: «خوشبختانه در گام نخست با حمایت‌های استاندار لرستان مبلغ ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال را به‌صورت نقدی و امانی به‌منظور مرمت اضطراری قلعه جذب کردیم و در این راستا یک‌ شرکت تخصصی مرمت بناهای تاریخی که تنها نمایندگی استاتیکال اروپا در ایران است را شناسایی و بلافاصله کار دوخت و دوز ترک‌های قلعه را آغاز کردیم».

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان یادآور شد: «این شرکت بلافاصله به‌صورت تخصصی مشغول مرمت ترک‌های ایجاد شده در کنگره‌های قلعه شد که تاکنون حدود ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و حدود ۳۳ دندانه از کنگره‌های قلعه که دچار آسیب شده بود به‌طور کامل مرمت شده‌اند».

قاسمی با بیان اینکه در یک‌هفته تا ده روز آینده کار مرمت اضطراری و بازسازی کامل این ترک‌ها پایان خواهد یافت‌ افزود: «مرمت‌های بیرونی قلعه پایان یافته و بلافاصله مرمت و بازسازی ترک‌های داخلی نیز از فردا آغاز می‌شود که در نهایت تا ۱۵ روز آینده مرمت اضطراری این قلعه تاریخی و ارزشمند پایان خواهد یافت».

وی در ادامه گفت: «مطالعات طرح استحکام‌بخشی این بنای ارزشمند نیز در دست اقدام است و در نیمه دوم تابستان امسال آماده ارائه خواهد بود».

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-04-24